istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

Zerdeçalın Sağlığa Faydaları Çok Büyük

Zerdeçalın ve kurkuminin inanılmaz sağlık yararları arasında iltihabı azaltma, yaraları iyileştirme, cilt sağlığı, bilişsel yetenekleri koruma ve regl dönemi zorluklarını azaltma becerileri vardır.

Zerdeçalın Sağlığa Faydaları Çok Büyük

Zerdeçal ayrıca, depresyonun ortadan kaldırılmasına, ağrıların hafifletmesine, yaşlanmayı yavaşlatmasına, sindirim sistemini koruyarak ve kanserin önlenmesine yardımcı olur.

Zerdeçal nedir?

Zencefil ailesinin diğer üyeleri ile yakından ilgili olan zerdeçal, Curcuma longa bilimsel ismini taşıyan, Hindistan’a özgü bir bitkidir. Bitkinin kendisi, yararlı toz haline getirilmiş formun elde edilmesinden önce kurutulan bitkinin köksapından türetilir. Oldukça özgül bir sıcaklık ve ortama ihtiyaç duyar, bu nedenle dünya çapında yaygın olarak yetiştirilmemekte, ancak talep edilirliği nedeniyle ihraç edilmektedir. Bu bitkinin parlak sarı rengi belki de en çarpıcı özelliğidir.
Zerdeçal, hardal gibi biraz kokar, ancak, çeşitli yemekleri tamamlayan sıcak, neredeyse karabibersi bir acıya sahiptir. Bitki ayrıca Ayurvedik tedaviler ve diğer geleneksel kültür ilaçlarında en kapsamlı ve güçlü bitkisel ilaçlardan biridir. kurkumin bu “süper bitkinin” ​​un en önemli aktif maddesidir.

Zerdeçal’ın Beslenmeye Faydaları

Zerdeçal en besleyici zengin bitkilerden biridir. USDA’ya * göre, 1 yemek kaşığı zerdeçal tozuyla zengin miktarda protein, C vitamini, kalsiyum, demir, diyet lifi, sodyum ve yaklaşık 24 kalori içerir. Ayrıca zengin bir B6 vitamini, potasyum, magnezyum ve manganez kaynağı sağlar.

Zerdeçal ve kurkumin in Faydaları

 • İltihap:Zerdeçal, kurkumin varlığı nedeniyle, güçlü bir iltihapla savaşan ajan olarak hareket eder. Arizona Üniversitesi’nden araştırmacılar, ( Tucson, ABD) ; Hemoroit iltihaplanmasını azaltabileceğini belirtmiştir.
 • Cilt bakımı:Zerdeçal, cildinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olur.
 • Sivilce oluşumuna neden olan bakterilerin gelişmesini engelleyerek ve yağ bezlerinin yağ salgılarını azaltarak sivilce oluşmasını engeller.
 • Zerdeçalın sürekli kullanımı, cildinizi kusursuz ve parlak hale getirir ve akne izlerini temizler.
 • Antiseptik ve anti-inflamatuar özellikleri ile iyileşmeleri hızlandırır ve cilt tahrişini yatıştırır.
 • Zerdeçalda bulunan kurkumin, serbest radikallerin büyümesini engellemek suretiyle kırışıklıklarla ve pigmentasyon gibi yaşlanma belirtileri ile savaşan bir antioksidandır.

Antioksidanlarca Zengin

Zerdeçalda bulunan kurkumin, birçok kozmetik ve tıbbi faydaları dahil olmak üzere büyük bir antioksidan maddedir. Antioksidanlar ve Redoks Sinyalleme dergisinde yayınlanan Edinburgh Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bir araştırma, kurkuminin güçlü bir antioksidan ve oksijen radikal süpürücü aktivitesini vurgulamaktadır.

Kilo kaybı

Altın baharat zerdeçal, metabolizma hızını hızlandırmaya yardımcı olur ve vücudunuzun kilo kaybına neden olan çok sayıda kalori yakmasına izin verir. Aynı zamanda, diyet kaynaklı kilo verme çabaları söz konusu olduğunda, yağ kütlesini ve karaciğerin detoksifikasyonunu azaltmada da yararlıdır. Ayrıca, kurkumin ile zerdeçal LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düşürdüğü için ideal bir kilo kaybı takviyesi olabilir. Kas, pankreas ve yağ hücrelerindeki enflamatuar mesajların baskılanmasından da sorumludur. Böylece vücudunuz iltihapla savaşmazken, kilo almayı kolaylaştırabilir.

Karaciğer Sağlığını Teşvik Ediyor

Zerdeçal ve aktif organik bileşiklerinin, karaciğer fonksiyonunu iyileştirdiği ve lenf sistemi uyarılarak, toksinleri etkin bir şekilde çıkararak vücuttaki toksisite seviyelerini azalttığı da bulunmuştur. Zerdeçalın antioksidan aktiviteleri siroz ve yağlı karaciğer hastalığı gibi karaciğer rahatsızlıkları için ideal bir çözümdür.

Beyin Fonksiyonunu Geliştirir

Geleneksel tıpta, bilişsel yetenekleri arttırmak, konsantrasyonu arttırmak ve hafıza tutulmasını engellemek için kullanılmıştır. Bu geleneksel inançların çoğu, araştırmalarla meşrulaştırılmaya başlamış ve zerdeçal hala bir beyin fonksiyonlarını artırıcı bitki olarak kabul edilmektedir. Ayrıca nöral yolları uzun süreli oksidatif stres ve plak birikiminden koruyabilir. Howard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Yousef Tizabi ve arkadaşları, fareler üzerinde yaptığı bir çalışmada, kurkuminin antidepresan benzeri etkilerini kanıtlamışlardır.

Kan pıhtılarını önler

Zerdeçal tozu, içinde kurkumin bulunması nedeniyle çok güçlü bir kan incelticidir. Bu antikoagülan, trombositleri birbirine yakın bir şekilde toplayarak kan pıhtılaşmasını önler.

Kalp Sağlığını Geliştirir

Kurkumin ve B6 vitamini bakımından zengin zerdeçal kardiyovasküler sağlığınızı artırır. B6 vitamini, hücre duvarlarına zarar veren negatif bir yan ürün olan homosistein üretimini etkili bir şekilde önleyebilir. Bu zayıflatılmış duvarlar, özellikle yüksek tansiyon veya plak birikimi ile daha da şiddetlendiği zaman, kalpte bir takım komplikasyonlara neden olabilir. kurkumin, arterlerden ve kan damarlarından fazla LDL (kötü) kolesterolü kaldırarak kolesterol seviyenizi doğrudan dengeler. Bu aterosklerozun önlenmesine yardımcı olabilir ve daha güçlü kan damarları ile birleştiğinde, bitki, Basic Research in Cardiology ‘da belirtilen bir çalışmaya göre çok çeşitli kalp sorunları için kapsamlı bir çözümü temsil eder.

Kanseri Önler

Zerdeçal, çeşitli kanser türlerinin tedavisinde veya önlenmesinde en iyi bitkisel yaklaşımlardan biridir. kurkumin, kolon kanseri hücrelerinde bir azalmaya doğrudan bağlı olan ve aynı zamanda tümör büyümesi için gerekli olan bir proteinin doğrudan inhibitörü olan güçlü bir antioksidan ajandır. Bu, önleyici bir önlem olarak ve kanserli büyümenin metastazını yavaşlatma aracı olarak herhangi bir diyete harika bir katkı sağlar.
Hindistan, Mumbai, Hindistan Memorial Center’daki Kanser Araştırma Enstitüsü’nün araştırmacıları tarafından yapılan bir çalışmada, zerdeçalın mide ve deri kanseri üzerindeki koruyucu etkisi belgelenmiştir. Zerdeçal kanserinin önlenmesi üzerindeki en kapsamlı araştırmalar kolon kanserinde yapılmış olup, kurkumin ile ilgili diğer kanser araştırmaları ise halen devam etmektedir.

Alzheimer

Güçlü bir antioksidan ot olarak zerdeçal, genellikle Alzheimer ve demans şeklinde ortaya çıkan nöral aktiviteyi ve bilişsel bozulmaları önleyebilir. kurkumin, Alzheimer’ın ilerlemesinin önemli bir göstergesi olan amiloid plakayı temizlemede oldukça verimlidir. Bir çalışmada, zerdeçal takviyelerinin, hafif yaşla ilgili hafıza sorunlarından muzdarip olan demanssız yaşlı insanlarda duygudurum ve bilişsel işlevleri geliştirdiği de bulunmuştur.

Diğer zerdeçal ve kurkumin faydaları şunlardır:

Artriti Önler ve Ağrıyı Azaltır

Zerdeçal takviyeleri sıklıkla egzersiz veya yaralanmayı takiben artritik ağrı, gut ve kas ağrısının azaltılması için önerilmektedir. Zerdeçalın topikal uygulaması da amaca hizmet edecektir. kurkumin ayrıca Bağışıklık ve Yaşlanma alanında yayınlanan bir çalışmaya göre, ateroskleroz gibi yaşa bağlı bozuklukların azalmasına yardımcı olur.

Depresyon tedavisinde

kurkumin gerçekten çok yönlü bir maddedir ve araştırma vücuttaki hormonal denge üzerindeki etkilerine bile değinmiştir. Çalışmalar, kurkumin’in depresyon, duygudurum değişiklikleri, anksiyete ve stres şikayeti olan hastalarda Prozac gibi benzer bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Bu, sıklıkla tehlikeli veya bağımlılık yaratan yan etkileri olan yollara güçlü bir alternatif oluşturur.

Yaşlanmayı Geciktirir

Bitkinin antioksidanlar ile yüklü ana bileşeni kurkumin, serbest radikallerin büyümesini engellemek suretiyle kırışıklıklar ve pigmentasyon gibi yaşlanma belirtileriyle savaşır.

Diyabet Riskini Azaltma

Zerdeçal tozundaki kurkumin vücuttaki kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olur ve tip-1 ve tip-2 diyabet riskini önler.

İrritabl Bağırsak Hastalığı Tedavisi (IBD)

Zerdeçal takviyesi sıklıkla iltihaplı bağırsak hastalığından (IBD) muzdarip olan hastalar ve Crohn hastalığı gibi daha ciddi rahatsızlıklar için önerilir. İçinde bulunan diyet lifi içeriği önemlidir ve sindirim süreçlerinizi yumuşatmaya yardımcı olabilir.

Gastrointestinal Sorunları Tedavisi

Zerdeçal tozu mide sorunları , kabızlık, kramp ve irritabl bağırsak sendromunun (IBS) tedavisinde yararlıdır. kurkuminin antienflamatuvar (iltihapla savaşan ) aktivitesi de ülser gelişmesi, bağırsaklarda kanama riskini azalttığı ve genellikle bağırsaktaki tahrişleri ortadan kaldırdığı için burada devreye girer.

Menstrüel Sorunları Tedavi Ediyor

Şiddetli adet rahatsızlığı, kramp, şişkinlik, aşırı kanama veya ruh hali değişimlerinden muzdarip olursanız, zerdeçal tam da aradığınız şey olabilir. Bitkinin doğal bileşiklerinin anti-enflamatuar ve yatıştırıcı doğası, adet semptomlarının çoğunu rahatlatabilir.

Kistik Fibrozis Tedavisi

Bu sakatlayıcı, ölümcül genetik hastalığın kanser veya kalp hastalığı kadar sık ​​olarak tartışılmamasına rağmen, bu özel durum akciğerlere hem pürüzlü hem de mukus ile saldırabilir. Zerdeçalda bulunan kurkuminin, bu ölümcül hastalığın gelişmesine neden olabilecek protein katlama mutasyonunu düzelttiği gösterilmiştir. Referans

Zerdeçal Kullanımları

Bu bitkinin hem geleneksel hem de kozmetik kullanımları vardır.

 • Kozmetik kullanım

Zerdeçal suyu belki de tıbbi kullanımda bitkilerin en yaygın şeklidir, fakat aynı zamanda topikal tuzlar ve kremler içine de karıştırılabilir. Zerdeçalın esansiyel yağı da güçlü bir sağlık ajanıdır.

Diş beyazlatma: Giysiler üzerine inatçı sarı lekeler bıraktığı bilinse de, hindistancevizi yağı ve kabartma tozu ile karıştırıldığında dişlerden lekelerin çıkarılmasına yardımcı olur.
Sabun: Harika bir anti-inflamatuar olan zerdeçal; bitkisel sabunlarda kullanılabilir.
Güneş yanığı ilacı olarak: Yoğurt veya aloe vera jeliyle birlikte güneş yanıklarının etkisini azaltabilir.
Yaralar: Kesik ve yaraları iyileştirmek için zerdeçal macun uygulanabilir.
Yüz maskesi: Zerdeçal yüz maskeleri, cildin parlaklığını iyileştirip akneleri önledikleri için eski zamanlardan beri kullanılmaktadır. Yoğurt, gliserin, bal, aloe vera veya E vitamini ile karıştırılabilir.
Cilt nemlendiricisi: Zeytin veya Hindistan cevizi yağı ile karıştırılmış zerdeçal, doğal bir cilt yumuşatıcısı oluşturur.

 • Mutfak Kullanımları

Bitki ayrıca çorbalar, soslar, köriler, et yemekleri, bisküviler, pirinç müstahzarları ve diğer yemeklerde popüler bir malzemedir.

Smoothies: Pina koladaya benzeyen benzersiz bir tat, sağlık yararları ile birlikte pürüzsüzlüklere eklenebilir.
Süt: Ilık süt ile bir çay kaşığı zerdaçal tozu, soğuk algınlığında rahatlama sağlar ve mükemmel bir doğal yatıştırıcı olarak işlev görür.
Çay: Çay yapmak için 1 çay kaşığı zerdeçal ılık su ile karıştırın. Bu çay sağlık yararları sağlar ve ayrıca parlak cildin korunmasında yardımcı olur.

Zerdeçal’ın Yan etkileri

 • Genellikle alerjik bir madde olarak görülmemesine rağmen, zerdeçal, özellikle de büyük miktarlarda tüketildiğinde vücut üzerinde belirli yan etkilere sahip olabilir. Bunlar aşağıdakileri içerir:
  • Mide bulantısı
  • Baş dönmesi
  • İshal

ÖNEMLİ :
Bazı durumlarda, aşırı miktardaki kurkumin, kalp düzensizliklerine neden olmuştur. Ayrıca, pıhtılaşma karşıtı ilaçların etkilerini artırarak kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Bu nedenle antikoagülan veya kan inceltici ilaç kullanan kişiler zerdeçaldan kaçınmalıdır. Bu güçlü maddeyi diyetinize veya takviye rejiminize eklemeden önce mutlaka bir tıp uzmanına danışın ve unutmayın – her şey ılımlılık içinde alınmalıdır!
Tıbbi olarak, Ayurveda Tıp ve Cerrahi ve Yüksek Lisans Diploması mezunu Dr. Sandesh Krishna Bhosale tarafından incelenmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir