istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

Pazının Sağlığa Büyük Faydaları

Pazı, koyu yeşil yapraklı ve en besleyici sebzelerdendir. Koyu yeşil yapraklılar arasında kale, en bilinenlerden olsa da bu sebze de geniş bir beslenme faydasına sahiptir, neredeyse kale kadar etkileyici faydalar sunmaktadır.

Bu yazıda “pazı nedir”, “pazının faydaları nelerdir”, “pazının besin değeri” ile ilgili bilmeniz gereken her şey açıklanmaktadır.

Pazı nedir?

Pancar, ıspanak ve kinoa gibi diğer yararlı yiyecekleri içeren chenopod bitki ailesinin bir üyesidir. Chenopod sebzeler, geleneksel halk tıbbında yüzyıllardır tıbbi amaçlar için kullanılmıştır.

Bu yeşil yapraklı sebzenin besin içeriği çok değerlidir çünkü bitki her tür toprakta yetişmenin yanında, az miktarda ışık ve suya ihtiyaç duyar ve aynı zamanda yüksek miktarda besin sağlar.

Bu sebze, astronotlar için gezegensel uzay istasyonlarında yetiştirilen ilk ürünler arasında yer almaktadır ve son derece değerli besin profilinin yanı sıra hasat kolaylığı nedeniyle de seçilmiştir.

Pazının Besin Değeri Ne Kadar?

Dünya çapında, fakir topraklarda dahi yetişme kabiliyeti, suya ve ışığa daha az ihtiyacı olması nedeniyle tercih edilen bir sebze olmuştur. Akdeniz’e özgü bir bitkidir.

Pazı yaprağı, pazı kökü ve pazı sapı, bol miktarda vitamin, mineral ve güçlü bitki bileşiği sağlar. 1 bardak (175 gram) pişmiş pazının besin içeriği şöyledir:

Pazı kalori: 35
Protein: 3.3 gram
Karbonhidrat: 7 gram
Lif: 3.7 gram
A Vitamini: Referans Günlük Alımın % 214’ü (RDI)
C Vitamini: RDI’nın % 53’ü
E vitamini: RDI’nın % 17’si
K vitamini: RDI’nın % 716’sı
Kalsiyum: RDI’nın % 10’u
Bakır: RDI’nın % 14’ü
Magnezyum: RDI’nın % 38’i
Manganez: RDI’nın % 29’u
Demir: RDI’nın % 22’si
Potasyum: RDI’nın % 27’si

Bu yeşillik etkileyici besin profiline rağmen, çok az kalori içerir. Bu da diyet yapanlar ve zayıflamak isteyenler için tercih edilebilir olduğunu gösterir.

Pazının Faydaları

Hastalıklarla mücadele eden antioksidanlar içerir

Bu yeşil sebze, vücutta bazı hastalıklara yol açabilen ve serbest radikallerle savaşan antioksidanlar bakımından yüksektir.

Polifenoller, C vitamini, E vitamini ve beta-karoten gibi karotenoid bitki pigmentleri bu yeşil yapraklı sebzenin içerdiği antioksidanlardır. Bu besinler hücrelerin serbest radikal hasarından korunmasına yardımcı olur. Bu antioksidanları yüksek oranda tüketmek, bazı kronik hastalıkların oluşum riskini de azaltabilir.

Bu yeşil sebze ayrıca quercetin, kaempferol, rutin ve vitexin dahil olmak üzere birkaç flavonoid antioksidan içerir. Kaempferol, antikanser özelliklere sahip olabilen güçlü anti-inflamatuar bir bileşiktir.

Pazı Lif içerir

Lif, vücutta birçok önemli işlevi olan vazgeçilmez bir besindir. Örneğin, yararlı bağırsak bakterilerini besler, düzenli bağırsak hareketlerini destekler, sağlıklı kolesterol seviyelerini korumaya yardımcı olur ve sindirimi yavaşlatır, kan şekeri seviyesini stabilize eder.

1 bardak (175 gram) pişmiş pazı, yaklaşık 4 gram lif sağlar. Amerikan Kalp Derneği ve Amerikan Diyabet Derneği gibi sağlık örgütleri, yetişkinlerin günde en az 25-30 gram lif tüketmesini tavsiye etmektedir.

Yüksek lifli beslenmenin birçok sağlık yararı vardır. Bu tür beslenen insanlar daha düşük oranda kolon kanseri, mide kanseri ve kalp hastalığına yakalanma oranına sahiptir.

K vitamini için iyi bir kaynaktır

K vitamini, K1 vitamini (phylloquinone) ve K2 vitamini (menaquinone) içeren yağda çözünen bir gruptur. Daha çok bitki kaynaklarında bulunan K1 vitamini, bu yeşil sebzede bol miktarda bulunur.

Sadece 1 bardak (175 gram) pişmiş pazı bu önemli besin maddesi için RDI’nın% 716’sını sunmaktadır.

K vitamini vücutta birçok önemli süreçte yer alır. Örneğin, kan pıhtılaşması ve çeşitli hücresel işlevler için gereklidir.

Kemik sağlığı için de önemlidir. Vücudun osteokalsin oluşturmak için buna ihtiyacı vardır – kemik oluşumu ve bakımında yer alan bir protein.

K vitaminini düşük oranda almak, osteoporoz ve kırık riskinin artmasıyla ilişkilidir.

Kalp sağlığı için faydalıdır

Pazının yararlarından biri, sağlıklı kan basıncını korumaya yardımcı olan mükemmel bir potasyum, kalsiyum ve magnezyum kaynağı olmasıdır.

Bu yeşil sebzede bulunan lif, kolesterol seviyesini düşürerek, karaciğerin kolesterol üretimini azaltarak ve vücudun kan dolaşımına girmeden önce fazlasını dışarı atmasına yardımcı olabilir. Çalışmalar pazı gibi yeşil yapraklı sebzeler tüketen insanların kalp hastalığı riskinin azaldığını göstermektedir.

İnsülin direncini azaltarak kan şekerini dengeler

Bu yeşil yapraklı sebze, kan şekerini veya glikozu düşüren besinler içerir. Örneğin, bu sebzedeki lif, kandaki sağlıklı glukoz seviyelerini korumaya yardımcı olur.

Yüksek lifli gıdalar yavaş sindirim sağlar, bu da şekerin kan dolaşımına girme oranını düşürür, yüksek kan şekerini önler ve glikoz seviyelerini dengeler.

Lif ayrıca, insülin direncini azaltmaya yardımcı olur; bu, hücrelerin insüline cevap vermeyi durdurduğu bir durumdur.

İnsülin direnci, daha yüksek diyabet riski, kalp hastalığı ve obezite ile ilişkilidir. Pazı gibi lif açısından zengin sebzeler tüketmek, diyabet ve insülin direnci olanlarda semptomları iyileştirebilir ve bu hastalıkların ilk etapta meydana gelme olasılığını azaltabilir.

Bu yeşil sebze, insülin direncini azalttığı ve sinir hasarı da dahil olmak üzere diyabetle ilişkili komplikasyonları iyileştirdiği düşünülen alfa-lipoik asit (ALA) gibi antioksidanlarda yüksektir.

Pazı zayıflatır mı?

Yoğun besinler içeren pazı gibi sebzeler, kilo vermeye ve sağlığı korumaya yardımcı olur. Çünkü yüksek lifli sebzeleri yemek, tokluğu artırabilir, bu da zayıflamayı sağlar.

Lif içeriğinin yanı sıra, bu sebzenin 175 gramlık porsiyonu sadece 35 kalori içerir. Diyetinize bu düşük kalorili, besleyiciliği yoğun yeşilliğin eklenmesi, kilo vermeye yardımcı olur.

Pazı Nasıl Yenir?

Diğer yeşil yapraklı sebzeler gibi farklı yemek ve salatalarda yenebilir. Örneğin;

  • Yağda soteleyin ve çırpılmış yumurta ekleyin.
  • Çorbalarda kullanın.
  • Yeşil salataya ekleyin.
  • Pazının yapraklarını smoothilere ekleyebilirsiniz.
  • Lezzetli bir garnitür için sarımsak ve zeytinyağı ile soteleyin.
  • Ev yapımı pesto sosunda fesleğen yerine kullanabilirsiniz.
  • Makarnaya ekleyebilirsiniz.
  • Mozzarella ve domates ile birlikte pizzaya ekleyebilirsiniz.

Pazının Zararları

Pazı, aynı bitki ailesindeki diğer sebzeler gibi, doğal olarak oksalat denilen maddeler içerir. Oksalatlar, normal miktarlarda tüketildiğinde bir sorun değildir ancak nadir durumlarda yüksek düzeyde oksalat tüketmek bazı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Oksalatlar, kalsiyum gibi bazı minerallerin emilimine potansiyel olarak müdahale eder. Ancak uzmanlar, oksalatların insanların büyük çoğunluğu için bir tehdit oluşturmadığı ve pazı gibi sebzelerdeki varlıklarının bu gıdaların birçok sağlık yararına kesinlikle ağır basmayacağı konusunda hemfikirler. Böbrek veya safra kesesi problemleri olan insanlar, oksalat nedeniyle bu sebzeyi tüketmemelidir çünkü bazı durumlarda semptomları kötüleştirebilir.

Pazı, yoğun besin içeriğine sahip yapraklı yeşil bir sebzedir. Vücudun ihtiyacı olan etkileyici miktarda lif, vitamin, mineral ve antioksidan içerir.

Pazı tüketmek bazı kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır, kilo kaybına yardımcı olur, kan şekeri seviyelerini dengeler ve kalp sağlığına faydalıdır. Ayrıca birçok gıda ile birlikte tüketilebilen çok yönlü bir sebzedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir