istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

Üniversitelerde en büyük sıkıntı öğlen yemeklerinde yaşanıyor

Üniversitelerin yemekhane kapasitesinin aynı durması ve üniversitelerdeki kontenjanların artması sebebiyle öğlen yemekleri bazen kabusa dönüşebiliyor. Yemekhane ücretleri ve neden sıraların oluştuğuna dair özel haberimizi okumadan geçmeyin.

Nüfusun her geçen yıl büyük bir farkla attığı Türkiye’de eğitim sistemini sürekli olarak güncelleniyor ve öğrenciler için daha kolay bir öğretim sistemi amaçlanıyor. Üniversitelerde ise büyük bir değişimin söz konusu olduğunu herkes çok açık bir şekilde görebiliyor. Geçtiğimiz zamanlarda bazı üniversitelerin ayrılmasına karar verilmiş ve tek bir üniversiteden 3 ayrı üniversite bile ortaya çıkmıştı. Üniversitelerin çoğalması ve aynı zamanda yeni neslin hızla artması sebebiyle artık üniversitelerde kontenjanların 100 binlere doğru ilerlediğini söylemek gerekiyor. Üstelik bu kadar fazla kontenjan artışına üniversitelerdeki kafe sayıları, yemekhane kapasitesi ve diğer sosyal alanlardaki kapasite artmıyor. Dolayısıyla üniversite öğrencileri yemek için saatlerce sıra bekliyor.

TURNİKE SIRASI BEKLEYENLER OTURMAYA YER BULAMIYOR

Yemekhane sırası olmayan üniversitelerin sayısının çok az olduğunu tahmin ediyoruz. Genelde öğle yemeği için sinir eden sıraların olduğu üniversitelerde yine en büyük sıkıntının yemek aldıktan sonra yaşandığını söylemek gerekiyor. Dakikada 100 kişiye yemek veriliyor ise içerideki masa sayısı bunu karşılamıyor bir hale geliyor. Taze ve sıcak yemek için erken saatlerde yemekhaneye gelen öğrenciler için maalesef yemek bir işkenceye dönüşebiliyor. Öğlen yemekhane saatleri genelde 11.00 ile 14.00 arasında değişiyor. İlk 1 saat ve son 1 saat genelde yemekhanelerde sıra olmuyor.

ÜCRETLERİNDEN DOLAYI TERCİH EDİLİYOR

Devlet üniversitelerinde yemekhane ücretleri 1.50 TL ile 3 TL arasında değişiklik gösteriyor. Yemekhane ücretlerinin bu kadar düşük olması ve aynı zamanda zengin bir menüye sahip olması sebebiyle öğrenciler tarafından tercih ediliyor. Yemekhane biletleri genelde öğrenci kartına entegre oluyor ve bakiye ile kullanılabiliyor. Her öğrencinin her öğünde istediği kadar yemek yeme hakkı var ama bazı üniversitelerde tek bir kart için tek bir öğün hakkı veriliyor. Ucuz bir fiyat olması sebebiyle genelde devlet üniversitelerinin yemekhaneleri hem akademisyen hem de öğrenciler tarafından tercih ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir