istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

Topluma yönelik psikososyal destek temelli önemli projeler yürütüyor

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi bünyesinde hizmet veren “Psikoloji Uygulamaları ve Psikoterapi Birimi”,  hem  lisansüstü öğrencilere mesleki pratik kazandırıyor hem de topluma yönelik  psikososyal destek temelli projelerin yürütülmesine öncülük ediyor.

Topluma yönelik psikososyal destek temelli önemli projeler yürütüyor

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi bünyesinde hizmet veren “Psikoloji Uygulamaları ve Psikoterapi Birimi”,  hem  lisansüstü öğrencilere mesleki pratik kazandırıyor hem de topluma yönelik  psikososyal destek temelli projelerin yürütülmesine öncülük ediyor. Bu projelerle anksiyete belirtileri gösteren çocuklardan, obezite sorunu yaşayan yetişkinlere, meme kanserli kadınlardan, obsesif kompulsif bozukluk gösteren bireylere ve alkol kullanım bozukluğu ya da sosyal fobisi olan kişilere kadar pek çok farklı psikolojik sorun yaşayan kişiye yönelik terapi ve psikolojik müdahale programları geliştiriliyor ve uygulanıyor.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü bünyesinde hizmet veren  “Psikoloji Uygulamaları ve Psikoterapi Birimi” psikoloji bölümü öğrencilerinin hem mesleki etik duyarlılığını hem de meslek uygulamalarını geliştirmeye yönelik fırsatlar sunuyor.  Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldığı birim araştırma bazlı yaptığı uygulamalarla öne çıkıyor.

Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi, Psikoterapi Birimi Koordinatörü Doç. Dr. Serap Tekinsav Sütcü’den bilgi alan Rektör Budak, “ Klinik Psikoloji yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin uygulama yapma fırsatı bulmasının yanı sıra psikoterapi ve psikolojik müdahale alanında projeler ve araştırmalar yürüten birimimizde çok önemli çalışmalar gerçekleştiriliyor. Öğrencilerimizin mesleklerine yönelik uygulama alanlarında pratik yapması onlara alanda tecrübe kazandırıyor. Böylelikle meslek pratikleri sağlam temellere oturuyor. Birimde emeği geçen tüm hocalarımızı çalışmalarından ötürü tebrik ediyorum” dedi.

Birimin amacından bahseden Dr. Serap Tekinsav Sütcü, “Birimimizde klinik psikoloji yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin süpervizyon altında uygulama yapmak suretiyle, klinik görüşme, psikoterapi, psikolojik değerlendirme alanlarında becerilerini geliştirmek ve tecrübe kazandırmak, psikoterapi ve psikolojik müdahale alanında projeler ve araştırmalar yürütmek, başvuran kişilere birimin ve ekibin olanakları dahilinde psikoterapi, psikolojik danışma veya psikolojik değerlendirme hizmeti veriliyor” dedi.

Dr. Serap Tekinsav Sütcü, “Edebiyat Fakültesi binasının içinde 2 bireysel görüşme/terapi odası, 1 grup terapisi odası ve 1 bekleme odasından oluşan bir mekanda iki yıldır faaliyet gösteriyoruz. Birimdeki çalışmalar akademisyenler ile lisansüstü öğrencilerden oluşan bir ekiple yürütülüyor”

Araştırma bazlı uygulama

Araştırma merkezli uygulamalara öncelik verdiklerini ifade eden Dr. Tekinsav Sütcü, “Birime başvuru yapan kişilerin sorunlarına yönelik psikoterapi, psikolojik danışma, psikolojik değerlendirme hizmeti vermekle birlikte, birimdeki çalışmaların önemli bir kısmı da araştırma bazlı uygulamalardır. Araştırma bazlı uygulamalarda önce belirli bir psikolojik soruna ilişkin bir psikoterapi veya psikolojik müdahale programı geliştirilmekte ve ardından bu soruna sahip kişilere çeşitli kanallardan ulaşılarak, programla ilgili bilgi verilmekte ve istekli olanlara bu müdahale programları uygulanmaktadır” diye konuştu.

Yaptıkları çalışmalara ilişkin bilgi veren Doç. Dr. Tekinsav Sütcü, “Son 2 yıldır ekibimize birlikte anksiyete belirtileri gösteren ilkokul çağı çocuklarına yönelik ‘Korku Avcısı’ terapi programının uygulanması, obezite sorunu yaşayan yetişkin bireylere yönelik bilişsel davranışçı grup terapisi ve sağlıklı yeme davranışını geliştirmeye yönelik bilgisayar temelli bilişsel modifikasyon uygulaması, meme kanserli hastalara yönelik farkındalık temelli bilişsel davranışçı terapi uygulaması, Obsesif Kompulsif Bozukluğu olan bireyler için internet temelli yapılandırılmış bir psikoterapi programının uygulaması ile Alkol Kullanım Bozukluğu olan bireylere yönelik dikkat eğitim tekniğini içeren müdahalenin uygulanması gibi proje çalışmaları yürüttük” dedi. Ayrıca Doç. Dr. Tekinsav Sütcü, pandemi nedeniyle psikoterapi hizmetlerinin online olarak yürütüldüğünü belirtti.

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir