istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

Siyah Fasulyenin Faydaları

Siyah fasulyenin bilimsel ismi (Phaseolus vulgaris). Teknik olarak, barbunya ailesinin 500 üyesinden biridir.

Siyah Fasulyenin Faydaları

7.000 yıl kadar önce, kara fasulye Orta ve Güney Amerikalılar için önemli bir besin olarak kabul edilirmiş. O yüzden halen Amerikan mutfağında yaygın olarak tüketilmektedir. Siyah fasulyenin vücut için inanılmaz sağlık faydaları vardır. Protein, lif, flavonoid antioksidanlar açısından zengindir ve omega-3 yağ asitleri içerdiği için, bundan kaynaklı faydalar sağlar.

https://aktuel10.com/siyah-fasulye-besin-degeri

Siyah Fasulye Bilinen Faydaları

Kemik sağlığının korunmasıSiyah fasulye, kemiği yapılandırmayı ve korumayı teşvik eden yüksek miktarda demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, manganez, bakır ve çinko içerir. Kemiklerimiz için hem kalsiyum hem de fosfor önemlidir. Öte yandan, kemik sağlığının korunabilmesinde demir ve çinko da önemli bir rol oynar.

Magnezyum, protein sentezi, sinir fonksiyonu, kan şekeri kontrolü, nörotransmitter salınımı, kan basıncı regülasyonu ve enerji metabolizmasında önemli bir rol oynar.

Demir, vücuda oksijen desteği sağlar. Bu, oksijenin ideal taşıyıcısı olan hemoglobinin bileşenleri ile kırmızı kan hücrelerine gönderilmesidir.

Bir kişi standart miktardan daha az demir tüketirse, vücudun yoğun antrenmanlara dayanma kabiliyeti azalacaktır.

Buna ek olarak, vücuttaki kan sayımının azalması, B12 vitamini, folat, bakır ve A vitamini gibi önemli besinlerin bozulmasına yol açacaktır.

Kan şekerinin düzenlenmesi: Siyah fasulye, içinde bulunan protein ve lif kombinasyonu ile kan şekeri seviyesini dengelemeye yardımcı olur.

Diğer diyet şekerleriyle karşılaştırıldığında, protein ve lif orta hızda hareket eder. Bu, besin bileşenlerini parçalamayı daha kolay hale getiren sindirim kanalımızın stabil hareketi ile sonuçlanır ve kan şekerinin ani yükselmesini önler.

Tip II diyabet açısından çalışmalar, siyah fasulyenin vücudumuzdaki alfa-amilaz enzimlerinin aktivitesini azaltabildiğini göstermiştir.

Kalp hastalığı riskinin önlenmesi

Siyah fasulyede bulunan lif, potasyum, folat, B6 vitamini ve filonütriyum içeriği, kan şekerinden çok fazla kolesterol alma riskini azaltarak kalp hastalığını önler. Hem B 6 vitamini hem de folat, homosistein gelişimini durdurur. Çok fazla homosistein alımı, sonunda kalp hastalıklarına yol açacak olan kan damarlarına zarar verir.

Öte yandan, quercetin ve saponin bileşenleri kalbi korumaya yardımcı olur. Quercetin, ateroskleroz olma riskini azalttığı gibi LDL kolesterolünden kaynaklanan zararları da koruyan anti-inflamatuar bir bileşendir.

Buna ek olarak, çalışma saponinlerin vücudumuzdaki kan lipid ve kolesterol seviyelerini düşürme kabiliyetine sahip olduğunu göstermiştir.

Sindirimin iyileştirilmesi: Yukarıda da bahsedildiği gibi, siyah fasulye, sindirimi kolaylaştıran lif bakımından zengindir. Buna ek olarak, lif, bağırsak florasındaki dengesiz bakterileri önlemek için tüm atıkları süpüren sindirim kanalının süpürgesi gibidir. Kabızlık, IBS ve çok daha fazlası gibi sindirim şartlarını da önler.

Farklı araştırmacılar, lifin, tıkanıklık nedeniyle kolon kanserini önleme kabiliyetine sahip olduğunu kanıtlamıştır. Buna ek olarak, aynı zamanda vücudun normal pH seviyesini de koruyarak, dengeli bir asit ve alkali seviyesi sağlar.

Kilo vermeye yardımcıdır: Siyah fasulye kalori olarak 100 gramında 338 kalori sağlar. Ayrıca içerdiği liften dolayı fazla yemenizi önler. Bu fazladan kalori alacağınız gereksiz atıştırmalıkları tüketmeyeceğiniz anlamına gelir.

Lif içermesi, tok tutması ve makul miktarda kalori içermesi sebebiyle siyah fasulye diyetyapanların tercih edebileceği bir besin kaynağıdır.

Siyah Fasulye Yemek

Diğer yiyeceklerden farklı olarak, bütün yıl boyunca siyah fasulye bulunabilir. Konserve siyah fasülye almayı düşünüyorsanız, sodyum içermeyen ürünleri seçin ve sodyum içeriğini temizlemek için fasulyeleri iyice süzüp yıkayın.

Kuru siyah fasülye pişirecekseniz, toz ve diğer pislikleri temizlemek için iyice yıkayın, pişirmeden yaklaşık sekiz ila on saat önce temiz su ile ıslatın.

Siyah Fasulye Zararları

Tüm baklagiller, midenin sindirmesi zor olan karmaşık şeker galaktanlar içerir. Diğer bir deyişle, çok fazla tüketirseniz, bağırsak gazı ve mide ağrısı yaşayabilirsiniz.

Siyah fasulye pürin içerir. Bu bileşenin aşırı tüketimi, gut ve böbrek taşı oluşumu gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. Fasulyeden başka, pürin içeren diğer yiyecekleri en aza indirmeli veya dengelemelisiniz.

Bazı insanlar yüksek lif ve nişasta içeriği nedeniyle fasulye yerken sindirim rahatsızlığı yaşar. Sizde de www.1xesports.com böyle rahatsızlık yaratıyorsa kuru siyah fasulyeyi pişirmeden önce ıslatarak bir gece bekletin. Bu, gaz ve şişkinlik dahil olmak üzere sindirim problemlerine neden olabilecek bazı bileşiklerin etkisini yitirmesine yardımcı olur.

Siyah fasulye önemli faydalar sağlayan bir besindir. Bu küçük fasulyeler, sindirim sistemimizin iyi işlev görmesine yardımcı olmak, kanser, diyabet, sağlık koşulları ve sağlıksız kemikler gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltmak, vücudumuzun dengeli bileşenlerini korumak ve hatta kilo vermek gibi büyük faydalara sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir