istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

Kerevizin Faydaları ve Besin Değeri Nedir?

Çorbalar, sebze yemekleri olsun, çoğu insan bir şekilde ,kereviz tüketmişlerdir. Bu iyi bir şeydir, çünkü kerevizin yararları vitamin K, vitamin C, potasyum, folat ve vitamin B6 gibi vitamin ve minerallerin yanı sıra, mükemmel bir antioksidan ve yararlı enzimlerin kaynağı ile başlar .

Yüzyıllardır altarnatif tıp’da anti-hipertansif ajan olarak uygulanan kereviz, birçok kardiyovasküler faydası olduğunu kanıtlamaya devam etmektedir. Aslında, farmakolojik çalışmalar, kerevizin kan basıncını ve kolesterol seviyelerini geliştirmeye yardımcı olan ve aynı zamanda kalp hastalığını önleyen hem antioksidan besinleri hem de anti-enflamatuar etkinlikleri olduğunu göstermektedir.

Kereviz ayrıca diyet lifi de sağlar – özellikle bir seferde birden fazla fincan yediğinizde – bu da sindirimi ve kilo kaybını artırır. Buna ek olarak, özel bileşikler kerevizlerin diüretik olarak hareket etmesine ve şişmeyi azaltmasına yardımcı olur. Antioksidan flavonoidler ve polifenol fitonutrientlerin bir tedarikçisi olarak kereviz diğer önemli faydaları, karaciğer, deri, göz ve bilişsel sağlığı geliştirmektir.


Kereviz Besin Değerleri

Kereviz yaprakları, kızartmalar ve çorbalar için harika bir katkı sağlar, bu yüzden yaprak kerevizden uzak durmayın.

Kereviz tohumu, enflamasyonu azaltmaya ve bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olarak, kendi başına etkileyici sağlık yararlarına sahiptir. Dünyanın bazı yerlerinde kereviz, aslında çok küçük bir meyve türü olan yararlı tohumları için yetiştirilmektedir. Kereviz tohumları ezildiklerinde baharat olarak yaygın bir şekilde kullanılır ve tatlandırıcı bir madde olarak kullanılan ve birçok tıbbi kullanımı için kullanılan apiol adı verilen özel bir yağlı bileşiği vardır

Taze kereviz, içerdiği tüm muazzam vitaminler ve mineraller sayesinde beslenmeyi sağlar. Bir fincan doğranmış çiğ kereviz (yaklaşık 100 gram) şunları içerir:

 • 16.2 kalori
 • 3,5 gram karbonhidratlar
 • 0.7 gram protein
 • 0.2 gram yağ
 • 1.6 gram fiber
 • 29,6 mikrogram K Vitamini
 • 36.5 mikrogram folat
 • 263 miligram potasyum
 • 3.1 miligram C vitamini
 • 0.1 miligram manganez
 • 0.1 miligram B6 vitamini
 • 40.4 miligram kalsiyum
 • 0.1 miligram riboflavin
 • 11.1 miligram magnezyum

Bazı şekerlerle birlikte kereviz de bazı E vitamini, niasin, pantotenik asit, demir, fosfor, çinko ve selenyum vardır


Kerevizin Sağlığa Faydaları Şunlardır

 1. Düşük yüksek Kolesterol dengelenmesine yardımcı Olur
 2. İnflamasyonu düşürür
 3. Yüksek kan Basıncını önler veya tedavi eder
 4. Ülserleri önlemeye yardımcı olur
 5. Karaciğer sağlığını korur
 6. Kilo vermenize yardımcı olur
 7. Sindirimi artırır ve şişmeyi azaltır.
 8. Enfeksiyonla savaşan anti-mikrobiyal özellikleri içerir
 9. İdrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı Olur

Kanserden Korunmaya Yardımcı Olabilir

1. Düşük Yüksek Kolesterol Yardımcı Olur

Kereviz faydaları, kalp sağlığını geliştirmek veya korumak için yararlı kılan kolesterol gücü içerir. Kereviz , daha önce lipit düşürücü etkiye sahip olduğu bildirilen 3-n-bütilftalid (BuPh) adı verilen eşsiz bir bileşik içerir.

Uzmanlar tarafından yapılan bir çalışmada, farelere sekiz hafta boyunca yüksek yağlı bir diyet verilmiş olup, kereviz ekstresi verilen sıçanların verilmeyenlere kıyasla kanlarında anlamlı düzeyde daha düşük lipit seviyeleri görülmüştür.

2. İnflamasyonu düşürür

Kereviz, antioksidanlar ve polisakkaritler içerir. Bunlar genel olarak, özellikle birileri yaşlandıkça iltihaplanmaya yol açabilecek serbest radikal hasarı (ya da oksidatif stres) ile savaşırlar . Enflamasyon genellikle kanser, kalp hastalığı, artrit ve daha birçokları gibi kronik hastalıkların bir sebebidir.

Kereviz faydalarından sorumlu olan, kafeik asit ve ferulik asit gibi fenolik asitler, iltihap ile daha da kötüleşmiş çok çeşitli durumları tedavi etmek için yararlı kılar: eklem ağrısı (artrit gibi), gut, böbrek ve karaciğer enfeksiyonları, deri bozuklukları, bağırsak sendromu ve idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıkları tedavi eder.

3. Yüksek Kan Basıncını Önleme veya Tedavi Etme

Kereviz tohumlarının faydaları arasında potansiyel olarak kronik yüksek kan basıncı seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur. Kerevizlerin kan basıncını düşürücü yararları, dolaşımını iyileştiren, düşük inflamasyonu ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur.

Farelere Yedi Haftalık bir süre içinde kereviz tohumu ekstresi verildiğinde, aynı diyetle beslenen ancak kereviz ekstraktı almayan farelere kıyasla kan basıncı seviyelerinde önemli gelişmeler yaşadılar. Kereviz, düz kas gevşetici olarak hareket ederek ve hücre içine ve dışına kalsiyum ve potasyum akışını geliştirerek yüksek tansiyonu düşürdüğüne inanılıyor. Kereviz özü kan damarlarının genişlemesine ve büzülmesine yardımcı olur, kan akışını iyileştirir ve genel kalp sağlığına yardımcı olur.

4. ülserlerin önlenmesine yardımcı olur

İşte bilmediğiniz kereviz yararlarından biri: Ağrılı ülser oluşumunu önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilir. Yapılan araştırmalarda kerevizlerin sindirim kanalının astarını ülserlerden korumak için yararlı olan özel bir etanol özü içerdiği bulunmuştur . Kereviz özü, küçük deliklerin ve açıklıkların oluşmasını önlemek için mide astarında ihtiyaç duyulan tükenmiş mide mukus seviyelerini önemli ölçüde yenileyebilme özelliğine sahiptir.

Araştırmacılar, kerevizlerin mide, kolon ve bağırsakları, flavonoidler, tanenler, uçucu yağlar ve alkaloidler gibi kimyasal bileşenlerin mevcudiyetinden dolayı salgıladıklarını, aynı zamanda koruyucu mukus seviyesini artırırken salgılanan gastrik asit seviyesini de kontrol ettiğine inanıyorlar.

5. Kerevizin Faydaları: Karaciğer sağlığını korur

Araştırmacılar, fareleri kerevizle beslediklerinde, farelerin karaciğerinde tehlikeli yağ birikimi miktarında bir azalma yaşadılar.

Aynı zamanda kolesterol diyetlerini tamamladıklarında, karaciğer enzim fonksiyonu ve kan lipid düzeylerinde bir iyileşme gözlemlediler. Daha fazla kereviz verilmiş farelerde, daha fazla karaciğer sağlığı gözlemlenmiştir.

Karaciğer yenilenmesi ve tedavisinde kerevizin yeri tartışılmazdır.

Yukarıda paylaştığımız bilgiler kerevizin sağlığa faydalarını özetlemiştir. Herhangi bir rahatsızlık durumunda bir uzmana mutlaka görünmeniz gerektiğini sakın unutmayın..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir