istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

Havucun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Havuçlar dünyanın en popüler, çok yönlü sebzelerinden biridir! İster çiğ, ister pişmiş isterse havuç suyu tüketin, hemen hemen her kültürden gelen insanlar, tarih boyunca birçok formda havuç tüketmişlerdir.

Havuçların rengi, karotenoidler adı verilen antioksidanlardan elde edilir . Bu karotenoidlerden biri, bugün bildiğimiz havuç ve havuç suyu faydalarının çoğundan sorumlu olan aktif A vitamini için öncü olan beta karoten’tir . Birçok çalışma, beta karotenin vücuttaki bağışıklığı iyileştirmek, cildi ve göz sağlığını korumak kanser ve kalp hastalığı gibi çeşitli kronik hastalıklara neden olabilen serbest radikal hasarla savaşmak için çok önemli olduğunu göstermiştir.

Kan şekerinin dengelenmesi, kan sağlığının iyileştirilmesi, tıkanıklığın giderilmesi, iltihapla mücadele ve görme, beyin fonksiyonlarının korunması ve böbreklerle mücadele için lösemi temizlenmesi vb. havuç suyu faydaları saymakla bitmez.

Havuç Suyunun Faydaları

Havuç veya havuç suyunu düzenli olarak tüketmek, vücuda birçok şaşırtıcı şekilde fayda sağlar. İşte bu süper sebzenin beslenmenize dahil etmenin bazı harika nedenleri:

1. Havucun Faydaları: Göz Sağlığını Korur

Üç önemli besin – beta karoten, lutein ve zeaksantin – havuç içinde göz sağlığını önemli ölçüde artırır. Örneğin, beta karoten olmadan (bir A vitamini formu), maküler dejenerasyon ve hatta körlük de dahil olmak üzere çeşitli göz bozuklukları formları oluşabilir. Bu arada, lutein ve zeaksantin, yaşla ilgili görme kaybı riskini azaltmak için çalışıyor.

Sadece bir bardak kıyılmış havuç, A vitamini ihtiyacınızın % 400’ünü sağlar ! Havuçlar beta karoten formunda A vitamini içerir. A vitamini, özellikle göz sağlığı ve vizyonunu korumak için gerekli olan en önemli besinlerden biridir.

A vitamini eksikliği ilk önce gece körlüğüne, sonra da kalıcı körlüğe yol açabilir. Vitamin A eksikliği aslında dünya çapında önlenebilir körlüğün bir numaralı nedenidir. Havuçlar, yaşa bağlı görme kaybının yaygın bir nedeni olan katarakt ve maküler dejenerasyon riskinizi de azaltabilir.

Havuç suyunu düzenli olarak içmek, yaşamınız boyunca sağlıklı göz ve görmeyi sürdürmenize yardımcı olacaktır. Ham formda havuç tüketmeniz size hitap etmiyorsa, havuç suyu içmenin aynı göz sağlığı yararları üzerinde olduğunu aklınızda bulundurun.

2. Yüksek Antioksidan Kaynağı (Özellikle Beta Karoten)

Havuçlarda ve diğer turuncu sebzelerde bulunan karotenoidler, çeşitli geçici hastalık ve ciddi kronik hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü antioksidanlardır. Havucun faydaları ve havuç suyu, vücudun serbest radikal hasarından, zararlı bakterilerden, virüslerden ve iltihapdan korunmasına yardımcı olarak bağışıklık sistemine fayda sağlar .

Havuç ve havuç suyu faydalarından sorumlu olan antioksidanlar şunları içerir: C vitamini, beta karoten, likopen, lutein, zeaksantin. Havuçlar, her ikisi de DNA hasarı, inflamasyon ve hücre mutasyonunun seviyelerini durdurarak kanserle savaşan en yüksek doğal karotenoid fitokimyasal ve antioksidan beta karoten kaynaklarından biridir.

3. Kalp Hastalığı ve İnme için Riski Azaltır

Havuç gibi daha derin turuncu renkli sebzeler yemek özellikle yetişkin kadınlarda kalp hastalıkları riskini azaltır . Diğer kardiyovasküler risklerden bağımsız olarak, güncel araştırmalar, havuç suyunun stresi azaltarak kalp sağlığından yararlandığını ve vücudun çeşitli kardiyovasküler hastalıklara karşı savunmasını geliştirdiğini göstermektedir.

Bu etki büyük olasılıkla havuçların içerdiği yüksek antioksidan içeriğinden kaynaklanmaktadır. Havuç faydaları arasında ayrıca kolesterolü düşürmek ve vücudun yağları sindirme yeteneğini artıran safra üretimini arttırmak için de çalışırlar. Bu sadece sindirim sisteminizin beslenmeyi doğru bir şekilde emmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda doğrudan vücudunuzdaki iyi kolesterol seviyelerini de etkiler, bu da kalbinizi korur.

4. Kansere Karşı Korumaya Yardımcı Olur

Çalışmalar, havuçlardaki antioksidanların lösemi hücrelerine karşı savaşabileceğini ve yumurtalık ve meme kanseri gibi en yaygın kanser türlerinden bazılarının riskini azaltmada rol oynayabileceğini göstermektedir.

Bir çalışma, kadınların üç haftalık bir süre boyunca günlük taze portakal suyu ve havuç suyu verildi ve sonucunda meme kanseri öyküsü olan kadınların etkilerinin azaldığı gözlemlenmiştir.

Bu sonuçlar, taze havuç suyunun günlük alımının vücudun kansere karşı savunmasından yararlandığını ve kandaki koruyucu antioksidan karotenoidlerin artan seviyelerinde etkili bir yaklaşım olduğunu gösterdi. Her ikisi de kanser büyümesine karşı etkili minerallerdir.

5. Ağız Sağlığının Korunması İçin Önemli

Havuçlarda bulunan besinler, vücudun ağız yoluyla giren ve diş etleri ve dişler içinde yaşayan bakteri ve toksinlerle savaşma kabiliyeti dahil olmak üzere bağışıklığı geliştirmeye yardımcı olur. Havuçlardaki bazı mineraller antibakteriyel olabilir ve diş çürümelerini önlemeye yardımcı olabilir. Havucun faydaları ayrıca yemeklerden sonra yenilirse dişlerden plak ve lekeleri çıkarmaya da yardımcı olabilir. Bir kez yenildiğinde, havuçtaki lif, doğal bir sindirim sistemi fırçası olarak hareket ederek, bağırsakta istenmeyen bakterileri uzaklaştırarak ve bağışıklık arttırıcı besinlerin daha iyi sindirilmesini teşvik ederek bağışıklığı artırır.

6. Cilt Sağlığını ve Yara İyileşmesini Artırır

Beta karoten, her türlü yarayı iyileştirmek için kritik öneme sahiptir. Havuçlar, yüksek beta karoten içeriği nedeniyle yüzyıllar boyunca yaraları iyileştirmek için kullanılmaktadır. Herhangi bir cilt enfeksiyonu, kesim veya başka yaralarınız varsa, havuç ve havuç suyunun, daha hızlı iyileşme ve enfeksiyon,belirgin deri iltihap belirtileriyle mücadele etme yeteneği olduğunu görüceksiniz.

7. Beyin Sağlığı ve Bilişsel İşlevini Korur

Havuç ve havuç suyu , alzheimer hastalığına karşı koruma sağlayarak, hafızayı geliştirerek ve diğer bilişsel gerileme türlerine karşı koruyarak beyin sağlığına oldukça fayda sağlar . Bunun nedeni, havuçun beyindeki oksidatif stresi azaltma yeteneğidir ve sinir sinyal kapasitesini zayıflatabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir