istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

Böbrek İltihabı Belirtileri ve Tedavisi – Bunlara Dikkat Edin!.

Böbrekler vücudunun filtreleridir. Bu iki fasulye şeklindeki organ, sofistike bir atık giderme sistemidir. Günde 120 ila 150 litre kanı işleyerek 2 litre kadar atık ürün ve fazla su çıkarırlar.

Böbrek İltihabı (Nefrit Hastalığı) Nedir?

Akut nefrit yani böbrek iltihabı böbrekleriniz aniden iltihaplandığında ortaya çıkar. Akut nefritin çeşitli nedenleri vardır ve tedavi edilmediği takdirde sonuçta böbrek yetmezliğine neden olabilir . Bu durum Bright hastalığı olarakta biliniyor.

Nefrit Çeşitleri( Böbrek iltihabı çeşitleri) Nelerdir

Birkaç akut nefrit türü vardır:

 • İnterstisyel nefrit

İnterstisyel nefrit böbrek tübülleri arasındaki boşluklar olarak iltihaplanır. Bu iltihap, böbreklerin şişmesine neden olur.

 • Pyelo nefritler

Piyelonefrit , genellikle bakteriyel bir enfeksiyondan dolayı böbreğin iltihaplanmasıdır. Vakaların çoğunda, enfeksiyon mesane içinde başlar ve daha sonra üreterleri ve böbreklere doğru ilerler. Üreterler, her böbrekten idrarı mesaneye taşıyan iki tüpdür.

 • Glomerülonefrit

Bu tip akut nefrit glomerüllerde iltihaplanma oluşturur. Her böbreğin içinde milyonlarca kılcal vardır. Glomerili , kanı taşıyan ve filtreleme birimleri gibi davranan kılcal damarların küçük kümeleridir. Hasarlı ve iltihaplı glomerüller, kanı düzgün bir şekilde filtrelemeyebilir. Bu tür böbrek iltihabı hastalılıkları diyazlizle tedavi edilir.

Böbrek iltihabının Sebepleri Nelerdir?

Her akut nefrit tipinin kendine özgü sebepleri vardır.

 • İnterstisyel nefrit ten kaynaklanan böbrek iltihabı

Bu tip genellikle bir ilaca veya antibiyotiğe karşı alerjik reaksiyonlardan kaynaklanır . Alerjik reaksiyon, vücudun bir yabancı maddeye anında tepki vermesidir. Doktorunuz size yardım etmek için ilacı reçete etmiş olabilir, ancak vücut onu zararlı bir madde olarak görmektedir. Bu vücudun kendisine saldırmasını sağlar, iltihapla sonuçlanır.

Kanınızdaki düşük potasyum interstisyel nefritin başka bir nedenidir. Potasyum Kalp atışı ve metabolizma dahil olmak üzere vücuttaki birçok fonksiyonu düzenlemeye yardımcı olur .

Uzun süre ilaç almak böbreklerin dokularına zarar verebilir ve interstisyel nefrite yol açabilir.

 • Pyelonefritlerden kaynaklanan böbrek iltihabı

Pyelonefrit vakalarının çoğu E.coli. Bakteri enfeksiyonlarından kaynaklanır. Bu tip bir bakteri öncelikle kalın bağırsakta bulunur ve dışkınızda atılır. Bakteriler idrar yolundan mesaneye ve böbreklere gidebilir ve piyelonefritle sonuçlanabilir.

Bakteriyel enfeksiyon piyelonefritin önde gelen nedenidir, ancak diğer olası nedenler arasında mesane, böbrek veya üreter ameliyatı, böbrek taşı gibi nedenlerdir.

 • Glomerülonefrit’den kaynaklanan böbrek iltihabı

Bu tip böbrek enfeksiyonunun ana nedeni bilinmemektedir. Bununla birlikte, bazı koşullar enfeksiyonu teşvik edebilir:

 • bağışıklık sisteminde sorunlar
 • Kanser öyküsü
 • kan yoluyla böbreklerinize kırılan ve giden bir apse

Böbrek İltihabı İçin Risk Faktörleri?

Bazı insanlar akut nefrit için daha büyük risk altındadır Akut nefrit için risk faktörleri şunlardır:

 • Aileden gelen böbrek hastalığı veya enfeksiyon öyküsü
 • Lupus gibi bir bağışıklık sistemi hastalığına sahip olmak
 • Çok fazla antibiyotik almak veya ağrı kesici ilaçlar kullanmak
 • Herhangi bir ameliyat öyküsü

Böbrek İltihabı Septomları?

Belirtileriniz, sahip olduğunuz akut nefritin türüne göre değişecektir. Üç tip akut nefritin en sık görülen semptomları şunlardır:

 • Pelviste Ağrı (Bağırsaklar,yumurtalıklar,idrar torbası,rahim vb ağrılar)
 • İdrar yaparken yanma ve ağrıma hissi
 • Çok sık idrara çıkma ihtiyacı
 • Koyu renkli idrar
 • İdrardan gelen kan veya İrin
 • Böbrek bölgesinde veya Karın bölgesinde ağrı
 • Genellikle yüz,bacak ve ayaklarda şişkinlik
 • Kusma
 • Ateş
 • Yüksek tansiyon

Böbrek İltihabı İçin Takviye İlaçlar

Böbrekleriniz de çalışmıyorsa , vücudunuzdaki Elektrolit dengesini etkileyebilir . Potasyum , Sodyum ve Magnezyum gibi elektrolitler, vücutta kimyasal reaksiyonların oluşturulmasından sorumludur. Elektrolit seviyeleriniz çok yüksekse, doktorunuz böbreklerinizi ekstra elektrolitleri serbest bırakmaya teşvik etmek için IV sıvıları reçete edebilir. Elektrolitleriniz düşükse, takviyeleri almanız gerekebilir. Bunlar potasyum veyaFosfor hapları içerebilir . Ancak, doktorunuzun onayı ve tavsiyesi olmadan hiçbir ek ilaç almamanız gerekir.

Diyaliz Gereklimi

Böbrek fonksiyonunuz enfeksiyonunuzdan dolayı önemli ölçüde bozulmuşsa, Diyaliz gerekebilir . Bu, özel bir makinenin yapay bir böbrek gibi davrandığı bir süreçtir. Diyaliz geçici bir gereklilik olabilir. Ancak, böbrekleriniz çok fazla hasar görmüşse, diyalize kalıcı olarak ihtiyacınız olabilir.

BÖBREK İLTİHABI EVDE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Akut nefritiniz olduğunda, vücudunuzun iyileşmek için zamana ve enerjiye ihtiyacı vardır. Doktorunuz iyileşme sırasında yatak istirahatını tavsiye edecektir. Doktorunuz ayrıca sıvı alımınızı artırmanızı tavsiye edebilir. Bu, dehidrasyonun önlenmesine yardımcı olur ve böbreklerin atık ürünlerini serbest bırakmak için filtrelemesini sağlar.

Durumunuz böbrek fonksiyonunuzu etkiliyorsa , doktorunuz potasyum gibi bazı elektrolitlerde düşük bir diyet tavsiye edebilir. Birçok meyve ve sebze potasyum bakımından yüksektir. Hangi yiyeceklerin potasyumda düşük olduğu konusunda doktorunuz size talimat verebilir.

Doktorunuz ayrıca yüksek sodyumlu gıdaların kesilmesini tavsiye edebilir . Kanınızda çok fazla sodyum bulunduğunda, böbrekleriniz suya tutunur. Bu kan basıncınızı artırabilir.

Akut nefritin her üç tipi de acil tedavi ile iyileşir. Ancak, durumunuz tedavi edilmezse, böbrek yetmezliği gelişebilir. Böbrek yetmezliği, bir veya her iki böbrek kısa bir süre veya kalıcı olarak çalışmayı bıraktığında oluşur. Bu olursa, diyalize kalıcı olarak ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu nedenle, herhangi bir şüpheli böbrek meselesi için acil tedavi aramak çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir