istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

Fidye Virüslerine Dikkat Yine Arttılar

Bir döneme damga vuran ve firmaların korkulu rüyası olan Bad Rabbit yani Fidye virüsleri hâla bir çok kişiyi mağdur ediyor.

Fidye Virüslerine Dikkat Yine Arttılar

Geçtiğimiz yıllarda bir çok kurumsal firmanın ve kişisel kullanıcınında başına gelen Fidye Yazılımı Virüsü dosyaların bilinmeyen bir uzantıya dönüşmesi ve bilgisayarı tamamen kilitleyen bir virüs olarak karşımıza çıkmıştı. Sürekli güncellenen ve gelişen fidye virüsü antivirüslerin bile çaresiz kaldığı bir noktaya ulaşmıştı. Çok güçlü olan ve dosyalar fotoğraflar ve videolardan programlara kadar bilgisayar üzerindeki tüm dosyaları tek bir tip uzantıya dönüştürüyordu. Bu uzantının çözülebilmesi için ise kullanıcılardan kendileri belirledikleri ücretleri talep ediyorlardı.

BİLGİSAYARINIZDA ÖNEMLİ EVRAKLAR VARSA DİKKAT EDİN

Özellikle büyük kurumsal firmaları hedef alan fidye virüsü bazen bir iş maili bazende fatura olarak ilgili firmalara ulaşmak için kullanılıyor. Virüsü çalıştırmak için mail içerisindeki ekleri veya bağlantılardan birisini çalıştırmanız yeterli oluyor. Sonrasında bütün bilgisayar dosyaları ve veriler şifrelenerek bilinmeyen bir formata dönüşüyor.

Belirli bir saat verilen virüs bu süre içerisinde para söylenen hesaba yatırılmazsa dosyaların otomatik olarak silineceğini bildiren bir mesaj ile karşılaşan mağdurlar bilgisayarındaki dosyaların önemine göre iletişim kurarak parayı ödemeye mecbur kalıyorlar. Kişisel bilgisayarlar ve içerisinde önemli dosyası bulunmayan kullanıcılar için bilgisayar işletim sisteminin tekrar kurulması ile virüsten kurtulmak mümkün olsada verilerin ve içeriklerin silinmesi büyük sorun yaratacak olan kurumsal firmalar için bu çözümü uygulamak mümkün olmuyor.

MUHASEBE DEPARTMANLARI İLK HEDEF

Fabrika ve holdinglerin finans departmanlarını ilk olarak hedef alan Fidye Virüsü yazılımcıları bilgisayardaki evrakların silinmesi ve kaybolması durumundan en çok sorun yaşayacak olanların finans ve muhasebe departmanları olduğunu bildikleri için ilk saldırı onlara yapılmaktadır.

Maillerinizi alırken ve içeriklerini okumak için tıklamadan önce kimden geldiğinden ve güvenli olup olmadığını kesinlikle kontrol edin. Mümkün olduğunda önemli dosyalarınızı yedeklemeyi unutmayın. Mümkünse mail ve dış bağlantısı olan bilgisayarları sunucular ile birebir bağlantıdan uzak tutun. Böylelikle bir nebzede olsa fidye virüslerinden korunmak mümkün olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir