istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

E-Ticaret ile Esnaf Karşı Karşıya

E-Ticaret gittikçe gelişiyor, gelişime ayak uyduramayan yada uydurmak istemeyen esnaflar ise durumdan oldukça şikayetçi.

Gelişimini son hızla sürdürmeye devam eden teknoloji bir yandan bilgi akışını hızlandırırken bir diğer açıdanda esnafların ve perakende sektöründe hizmet vermekte olan yerel işletmeleri zorluyor. Artık alışverişlerin ve ürün incelemelerinin cep telefonu gibi akıllı cihazlarla çok kolay bir şekilde sunulduğunu hepimiz biliyoruz. Ve ek olarak eğitim ve montaj, demontaj gibi bir çok ürün öncesi sonrası son kullanıcıların yapılaması gereken şeyler videolarla, görsel kataloglarla sunuluyor.

Özellikle giyim ve kadınlar tercih ettiği alışveriş ürünlerinde potansiyel gösteren E-ticaret sektörü yerel işletmesi olan ve esnaf olarak kalmayı tercih edenler yani E-Ticaret hizmetine henüz geçiş yapmayanlar açısından satışların gittikçe azaldığını belirtiyorlar. Haliyle esnafların sadece iş yerlerinden satışını yaptığı ürünleri satma şansı pek kalmıyor, alışveriş yapmak için arayış içine girmek yada en uygun fiyat için mağaza mağaza dolaşmak zorunda kalmadığını belirten müşteriler bu durumdan oldukça memnun.

E-TİCARET YAPAN ESNAFLAR HALİNDEN MEMNUN

Kargo firmaları ile anlaşan e ticaret firmalarının genel görüşü şu şekilde. “Çağın gerekliliğine ayak uydurmamız gerekli, yıllar önce internet kullanımının artması ile gördükki yeni ve daha güçlü bir pazar açılıyor. Bulunduğumuz mahallenin konumundan çıkarak ülkenin hatta dahada büyük düşünenler için dünya ülkeleri ile ticaret yapabilme kapısı açılmış oluyor. E ticaretin yok edilmesini istemek tamamen basit ve gerici bir bakıştır. İstanbulda yapılan bir ürünü yada hizmeti neden Diyarbakır’da yaşayan bir kişi beğenip istemesin yada daha ucuzu orada varken ve 1 2 gün beklemeyi göze alabiliyorsa iki belkide üç katı ödeyerek mahallesindeki işletmeden aldın. Benim bu düşüncelerime karşılık olarak esnaf ve mahalle konseptine aykırı olduğunu söylüyorlar. Eğer birisi o esnafın aynı marka ürününün yarısına satabiliyorsa demekki o esnaf sırf o bölgede satış potansiyeli olduğu için iki katı fiyatı rahatlıkla sunuyor ve bundan utanmıyordur. Peki e-ticaret tercih eden kişileri neden suçluyorsunuz?. Burada aslında yapılan şey belli, esnafların dijitalleşmesi gerekli ve rakipleri olan bir platformda müşterilerin güvenini kazanarak ticaret yapılması gereklidir.

Kapısına gelen bir müşteriye senin yarı fiyatına karşıdaki dükkan satıyor dediğinde git oradan al demeyecek bir müşteri bilmiyorum. Müşteri bu zihniyeti cezalandırıyor. Zaten bu durumdan şikayetçi olanlarda E-Ticarete girmeyi göze alamayan sadece kapıma gelsinler ben toptancıdan 3TL alıp 13 TL’ye satayım bakışına alışmış olanlardır. Gelişmek önemli, küçük düşünürseniz küçük kalırız.” diyerek asıl sorunun uyum sağlamak olduğunuda çok iyi bir şekilde vurguluyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir