istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

Dolardaki fahiş fark kötü fırsatçıları harekete geçirdi

Türkiye'nin dolar ve avro karşısındaki tepkisi çok sert olmasına rağmen dolarda halen bir düşüş gözlenmiyor. ABD başkanı Trump'ın Türkiye tehdidi ve sonrasında yaşananlar halen ekonomimizde derin bir yaranın büyümesine devam ediyor.

Türkiye’de yaşanan ekonomik olaylardan dolayı döviz kurlarında oldukça büyük bir oynayış devam ediyor. Türkiye’nin içerisinde olduğu bu durum ise direkt olarak döviz baronlarının yaptıkları yüzünden oluyor çünkü ABD’nin şaibeli başkanı Donald Trump sözlerinden sonra bu tarz bir dalgalanma oldu. Normalde kendi halinde ilerleyen borsa ve ihracat oranları varken doların bu kadar artması mümkün değildi ama Trump’ın Türkiye’ye karşı tehditlerinden sonra bu tarz bir hareketlenme oldu. Başkan Erdoğan konu hakkında önlem alındığı ve Türkiye’de ticaretin TL ile gerçekleşmesi gerektiğini söyledi. Kira kontratları ve diğer birçok sözleşme için dolar yada diğer dövizlerin kullanılmaması için emniyet ekipleri ve mali şube sürekli olarak araştırma içerisinde olacak.

DOLAR TÜRKİYE’Yİ EKONOMİK KRİZE SOKAMADI

Eski Türkiye’de en ufak bir döviz kuru artışında Türkiye’de her şeye zam gelirdi çünkü ülkenin yaptığı bir şey artık yok. Eskiden çiftçiler üretir ve satarlardı ama artık durum değişti. Kendi ülkesi yerine 3-5 kuruş daha fazla kazanmak isteyen çiftçi yurt dışına ihracat yapıyor ve haliyle devlet insanların gıda ihtiyacını karşılamak için dışarıdan yiyecek almaya devam ediyor. Dolarda en ufak dalgalanma ekmekten suya kadar her şeyin zamlanmasına sebep oluyordu. Şu dönemde dolar ve TL arasında çok büyük bir fark varken halen ekonomide çok büyük bir olumsuzluk yaşanmadı. Devlet tarafından yapılan toplu taşıma araçlarında ve diğer hizmetlerde herhangi bir zam kararı yok ama özel şirketlerde herkes işlerden atılmaya, ekmeğe bile zam gelmeye başladı. Devletin bunun farkına varması uzun sürmedi ve köklü önlemler almaya hazırlanıyor.

TİCARET KENDİ PARAMIZLA YAPILACAK

Dünya genelinde herkesin ticareti genelde avro yada dolar üzerinden yapılıyor. Çin’de durum böyleyken Rusya’da da durum böyledir. Bu bakımdan Türkiye’nin başında olduğu bir proje ortaya çıktı ve bu projede herkesin kendi parasıyla ticaret yapması şart koşuldu. İran ile Rusya arasında kendi paraları ile ticaret modeli ilk olarak 2019 yılında yapılacak. Askeri alanda başarısını gösteren ve dünyanın kaderini değiştiren Türkiye’nin dolar zammından kurtulmak için ortaya attığı bu proje başarılı olursa binlerce yıllık düzen ortadan kalkacak. Herkesin kendi parası değerlenecek ve dolar yada avro saltanatı tamamen ortadan kalkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir