istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

YUNAN KOMŞULARIMIZ KENDİLERİNE GÜVENSİN, HAMİLERİNE DEĞİL

YUNAN KOMŞULARIMIZ KENDİLERİNE GÜVENSİN, HAMİLERİNE DEĞİL

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar Beraberinde TSK Komuta Kademesi İle TCG ANADOLU’da İncelemelerde Bulundu

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Bakan Yardımcısı Muhsin Dere ile İstanbul Sedef Tersanesinde inşası devam eden TCG ANADOLU Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisinde incelemelerde bulundu.

Tersane yetkililerinden çalışmalara ilişkin brifing alan Bakan Akar ve TSK Komuta Kademesi, TCG ANADOLU inşasında görevli personelle bir araya geldi.

“Büyük işler yaptığınıza burada bir kere daha tanık olduk.” ifadesiyle çalışanları tebrik ederek sözlerine başlayan Bakan Akar, son dönemde yerli ve millî savunma sanayisinde atılan önemli adımlara dikkati çekti.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bu konuda önemli mesafelerin kat edildiğini vurgulayan Bakan Akar, gelecek dönemde savunma sanayisi alanında ülkenin birliği, beraberliği ve güvenliği için atılması gereken adımları atmaya devam edeceklerini bildirdi.

Yerli ve millî savunma sanayisinin çok ciddi sistemleri, alt sistemleri üretir hâle geldiğini aktaran Bakan Akar, “Bu, ülkemiz için büyük bir gurur ve onur kaynağıdır. İnşallah önümüzdeki dönemde bu çok daha ileri düzeylere gidecek.” dedi.

Bakan Akar, savunma sanayisinde her türlü hafif silah, top, helikopter, gemi, İHA, SİHA, elektronik malzeme ihraç eder seviyeye gelindiğini belirterek “Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliği ve teşvikiyle bu noktaya gelen savunma sanayisinde bundan sonra çok daha önemli işler ve çetin bir yol olduğunun farkındayız. Çalışarak bu güçlüklerin üstesinden geleceğimizden eminiz ve buna inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin terör ve teröristle mücadelesini büyük bir fedakârlık ve kararlılıkla sürdürdüğünü dile getiren Bakan Akar, “Mehmetçik şanlı tarihine yaraşır şekilde büyük başarılar sağlamaktadır, ülkesine ve milletine olan borcunu ödemekte, yerine getirmektedir.” diye konuştu.

Terörle mücadelenin yurt içi ve sınır ötesinde başarıyla devam ettiğini bildiren Bakan Akar, “Bu mücadelede bizim tek hedefimiz teröristler. İçeride ve dışarıda bazı fitne ve fesat yuvaları Türk Silahlı Kuvvetlerinin oradaki ‘bazı etnik, dinî gruplara karşı tavrı olduğu’ yönünde fitne ve fesat yaymaya çalışıyor. Bunlar kesinlikle doğru değildir. Bunlar yalandır, gerçekleri yansıtmamaktadır. Yurt içinde ve sınır ötesinde bizim tek hedefimiz teröristlerdir.” açıklamasında bulundu.

Bakan Akar, Mehmetçiğin teröre karşı büyük bir mücadele verdiğini belirterek “Sadece 1 Ocak’tan bugüne kadar bin 107 terörist etkisiz hâle getirildi. 23 Nisan’da başlatılan Pençe Şimşek ve Pençe Yıldırım harekâtlarında ise toplam 124 terörist etkisiz hâle getirildi. Teröristlerin inleri başlarına yıkıldı, yıkılmaya devam ediliyor. Oradaki bütün mağaralar, dereler, tepeler Mehmetçik tarafından tek tek kontrol edilmeye devam ediliyor.” diye konuştu.

YPG ve PKK arasında fark olmadığını da dile getiren Bakan Akar, şunları söyledi:

“Bu durum, örgütün sözde elebaşlarından Sofi Nurettin’in etkisiz hâle getirildiği son operasyonlarda bir kez daha görüldü. Daha dün YPG’nin başı olarak Suriye’de görev yaparken, bu terörist Mehmetçiğe nerede yakalandı? Irak’ın kuzeyinde, Gara’da yakalandı. Dolayısıyla bunların, YPG’nin, PKK’nın birbirinden farkı yok. Bunların farklı olduğunu, YPG’nin başka bir şey olduğunu söyleyenler aklımızla alay ediyorlar. Akıllarını başlarına toplasınlar. Bu kadar açık bir konunun tartışma konusu hâline getirilmesi ahlaki değildir. Bu konuda bizim kararımız ortadadır. Bunu da herkesin görmesi lazım.”

MİLLETİMİZİN HAKKINI ÇİĞNETMEYECEĞİZ

Ege, Akdeniz ve Kıbrıs’ta yaşanan bazı sorunlara dikkati çeken Bakan Akar, “Biz bu sorunların uluslararası hukuk çerçevesinde, iyi komşuluk ilişkileri içinde, Yunan komşularımızla beraber konuşarak, görüşerek barış içinde çözülmesinden yanayız.” dedi.

Bakan Akar, maalesef Yunanistan’ın bugüne kadar yapılan çalışmalara yönelik provokasyonlarına devam ettiğini belirterek şöyle konuştu:

“Yunan komşularımız eylem ve söylemleriyle bu yapılan çalışmaları, olumlu gidişatı provoke, sabote etmek için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Bu yolun çıkar yol olmadığını kendilerine hatırlatmak istiyorum. Bu söylemlerle, tahriklerle, provokasyonlarla bir yere varmalarının imkânı yok. Bizim istediğimiz uluslararası hukuk. Siz uluslararası anlaşmalarda olan maddeleri nasıl inkâr edersiniz? Biz uluslararası hukuktan, iyi komşuluk ilişkilerinden yanayız fakat hiçbir zaman da ülkemizin, milletimizin hakkını çiğnetmeyeceğiz, hiçbir zaman bir oldubittiye müsaade etmeyeceğiz. Bunu herkesin bilmesi lazım.”

YUNAN KOMŞULARIMIZ KENDİLERİNE GÜVENSİN, HAMİLERİNE DEĞİL

Son dönemde Yunanistan’da sivil, asker bazı kişilerin tarihî hezeyanlarda bulunduğunu ifade eden Bakan Akar, şunları kaydetti:

“Türk tarihi çok açıktır, berraktır, şeffaftır. Bu milletin yüzü, alnı aktır. Bizim tarihimizde hiçbir şekilde bir soykırım söz konusu değildir. Dün Ermenistan, bugün Yunanistan kendilerine göre birtakım iddialarda bulunuyorlar. Bu tarihi tersten okumak demektir, bu hezeyandır. Bu doğru değildir, yalandır, yanlıştır ve müspet gidişi, iş birliğini, sorunların barışçıl yollarla çözümünü tahriptir. Buna karşı bir harekettir. Dolayısıyla bu söylemlerinde, eylemlerinde Yunan komşularımıza bir daha doğruları ve gerçekleri konuşmaları konusunu kendilerine hatırlatıyorum. Türkiye’ye ‘yayılmacı’ diyenler tarihe baksınlar. 1821 ve günümüze kadar olan gelişmelere, haritaya baksınlar. Orada kimin yayılmacı olduğu, kimin nasıl yayıldığı çok açık ve net şekilde görülmektedir. Bu gerçekler ortada dururken Türkiye’yi ‘yayılmacılıkla’ suçlamak, Türkiye’yi bir tehdit olarak göstermek büyük bir yanlıştır. Yunan komşularımız kendilerine güvensinler, hamilerine değil.”

Yunanistan’ın Türkiye ile olan sorunlarını Türkiye-ABD, Türkiye-NATO, Türkiye-AB sorunuymuş gibi göstermeye çalışmaması gerektiğini vurgulayan Bakan Akar, “Bunun kimseye faydası yok. En büyük zararı da Yunanistan’a, Yunan halkına olacaktır. Bunun tarihte çok örnekleri var.” diye konuştu.

“Türkiye, tarihinde kimseye ne dün ne bugün zulmetti” diyen Bakan Akar, Türkiye’nin böyle bir geleneğinin olmadığını belirtti. Bakan Akar, “1919’dan 1922’ye kadar tarihe bakıldığında neler yapıldığına dair çok canlı örnekler var. Bunu da yeri ve zamanı geldiğinde ortaya koymaya hazırız.” dedi.

TCG ANADOLU ÇOK MAKSATLI AMFİBİ HÜCUM GEMİSİ

Bakan Akar, TCG ANADOLU Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi’nin kendileri için önemli bir ihtiyaç olduğunu belirterek “TCG ANADOLU’nun çok üstün özellikleri var. Bu; Türk mühendisliğinin, işçisinin, müteşebbisinin, askerinin, Türk Deniz Kuvvetlerinin büyük bir başarısı olacak. Bu sadece bizim için değil, bölge için, dost ve kardeşlerimiz başta olmak üzere tüm dünyada ihtiyaç duyulduğu hâllerde, her türlü insani yardım için, onları desteklemek bakımından, doğal afetlerde, diğer insani yardım konularında başarılı bir şekilde kullanabileceğimiz bir platform.” diye konuştu.

NATO’daki faaliyetlerin, sorumlulukların yerine getirilmesinde de TCG ANADOLU’nun önemli bir fırsat sağlayacağını söyleyen Bakan Akar, “Geminin tamamlanmasıyla önemli bir adım atılacak ve ana vatandan çok daha uzak yerlerdeki hak ve menfaatlerimizle alakalı, bölge ve dünya barışı ile alakalı, dost ve kardeş ülkelerle, müttefiklerimizle olan münasebetlerimiz konusundaki vazifelerimizde bize büyük bir yarar sağlayacak.” ifadelerini kullandı.

Kaynak:https://www.msb.gov.tr/SlaytHaber/2352021-70180

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir