istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

Spotify yaz aylarının yeni “sosyal mesafe” trendlerini açıkladı

Spotify yaz aylarının yeni “sosyal mesafe” trendlerini açıkladı

Spotify, artık hayatımızın bir parçası haline gelen sosyal mesafe ile ilgili yeni trendlerini açıkladı. Bahar aylarında dünya genelinde batikle ve bahçe işleri ile uğraşmak, saç kesmek, kapitone yapmak gibi trendler ortaya çıkarken, yaz aylarında ise daha çok araba yolculukları, kamp, ev tatilleri ve paten kaymak gibi trendler gündemde.

Ama bu sonuç, herkesin dışarıda yapılan aktivitelere yöneldiği anlamına gelmiyor. Öyle ki Spotify’da şu anda dünya genelinde 1,3 milyon karantina temalı çalma listesi var. 5 Mayıs-30 Temmuz tarihlerinde bu temaya sahip çalma listelerine eklenen en popüler şarkılar ise şöyle:Ariana Grande ve Justin Bieber’dan “Stuck With U”, Tyga ve Curtis Roach’tan “Bored In The House”, Halsey and Marshmello’dan “Be Kind (with Halsey)” Anderson Paak’dan “Lockdown”ve Taylor Swift’in yeni albümünden, Bon Iver ile birlikte seslendirdiği yepyeni şarkısı “exile”. Bu arada, karantinayı tek başına geçiren ve Whitney Houston’dan “I Wanna Dance with Somebody (Who Loves Me)” şarkısını bu çalma listelerine eklemiş olma ihtimalleri olanları da dile getirmezsek hata etmiş oluruz. Spotify karantinayı tek başına geçirenleri de duyuyor!

İşte Spotify’ın dünya genelinde derlediği diğer trendler: (her trend için ilgili zaman aralıkları aşağıda yer alıyor.)

Hareket devam etti: Bisiklet sürmek ve paten kaymak, dünya genelinde 5 Mayıs ile 30 Temmuz tarihleri arasında bu aktiviteler çerçevesinde oluşturulan 54,000 çalma listesiyle geçtiğimiz dönemde oldukça popüler aktiviteler arasında yer aldı.

“Bisiklet” temalı çalma listelerine en çok eklenen şarkılardan bazıları şöyle: Monte Booker ve Smino’dan “Kolors”,Imanbek, SAINt JHN’dan “Roses – Imanbek Remix” ve Jason Derulo, Jawsh 685’ten “Savage Love”.

Paten kaymakla ilgili çalma listelerindeki popüler şarkılar ise: Doja Cat ve Nicki Mina’dan “Say So”, Tame Impala’dan “The Less I Know The Better” ve Jennifer Lopez ile Jadakiss & Styles P.’den “Jenny from the Block”.

Daha pozitif: Spotify, yaz aylarında dünya genelinde dinlenen müziklerin duygusunda da bir değişim yaşandığına dikkat çekiyor. Spotify dinleyicileri önceki aylara kıyasla Temmuz ayında daha eğlenceli/tempolu müzikleri tercih etmiş. Buradan yola çıkarak; Temmuz ayı 2020 yılı içinde bu zamana kadar “en mutlu” aysa, müzikseverlerin “daha üzgün” ya da düşük tempolu şarkılar dinlediği ayı da Nisan olarak gösterebiliriz.

Araba yolculuğu: Araba yolculuklarının daha da popüler olmasıyla birlikte, Haziran ayından Temmuz ayına kadar olan dönemde araba yolculuğu ile ilgili çalma listelerinin oluşturulmasında yüzde 92 oranında bir artış yaşandı. Peki araba yolculuğu temalı çalma listeleri en çok hangi ülkelerde oluşturuldu? Listenin başında Amerika yer aldı. İngiltere, Avustralya, Kanada ve Almanya ise listenin ilk 5’inde yer alan ülkeler oldu.

Araba yolculuğu çalma listelerine en çok eklenen şarkıla şöyler: Harry Styles’dan “Watermelon Sugar”, Beatles’dan “Here Comes The Sun”, Miley Cyrus’tan “Party in the USA” ve camı açıp yüksek sesle dinlenip, eşlik edilecek Journey’den “Don’t Stop Believin”, Bon Jovi’den “Livin’ On A Prayer”, OutKast’tan “Hey Ya! ve Rascal Flatts’ten “Life is a Highway”.

Spotify tarafından araba yolculuğu için oluşturulan çalma listelerinde ise Classic Road Trip Songs ve 70s Road Trip ise şu sıralar en çok dinlenenler arasında.

Bu sonuçlar bize pek çok müzik dinleyicisinin hareket halinde olduğunu gösterirken, diğer aylara kıyasla Temmuz ayında podcast ve müzikleri yüzde 24 oranında bir artışla offline modda daha çok dinlediklerini ortaya koyuyor.

Evde tatile devam: Pek çok insan, tatil için seyahat etmek yerine eve yakın olmayı tercih ediyor. Öyle ki, Haziran ayından Temmuz ayına kadar “staycation” (ev tatili)temalı çalma listelerinin oluşturulmasında yüzde 120 oranında bir artış var.

Müzik ile yaz hissini yakalamak için ev tatili yapanların en popüler şarkıları şöyle: Marc Scibilia’dan “Summer Clothes” Weezer’dan “Island In The Sun”, Childish Gambino’dan “Summertime Magic” Beach Boys’dan “Kokomo”, Don Henly‘den The Boys Of Summer”, Bazzi’den “Paradise”, Bob Marley & The Wailers’dan “Could You Be Loved”, Bryce Vine’dan “Take Me Home” ve Camila Cabello ile Shawn Mendes’ten “Señorita”.

Amerika evde tatili temalı çalma listelerinin oluşturulmasında ilk sırada dikkat çekerken, Amerika’yı sırasıyla İngiltere, Brezilya, Kanada ve İrlanda takip etti.

Geniş açık alanlar: Müzikseverlerin, geniş açık alanlarda temiz hava arayışları da trendler arasında öne çıktı. Öyle ki Spotify’da Haziran ayından Temmuz ayına kadar kamp temalı çalma listelerinin oluşturulmasında yüzde 140 oranında artış görülüyor.

kamp temalı çalma listelerine eklenen popüler şarkılara bazı örnekler: The Weeknd’den “Blinding Lights, Nitty Gritty Dirt Band’den “Fishin’ in the Dark”, Red Hot Chili Peppers’dan “Under the Bridge” Tones and I’dan “Dance Monkey” ve kampçıların aklında olan durumlarla ilişkili olarak, ACDC’den “Thunderstruck”, Fleetwood Mac’den “Landslide” Lady Gaga ile Ariana Grande’den “Rain On Me”.

Kamp temalı çalma listeleri bu sıralar en çok Kanada, Hollanda, Avustralya ve Almanya gibi ülkelerde dinleniyor.
Sıkılan var mı?5 Mayıs ile 30 Temmuz tarihleri arasında “sıkılmak” ya da “sıkıntı” üzerine 127,000’den fazla çalma listesi oluşturulmuş.

Bu çalma listelerine en çok eklenen şarkılar arasında şunlar var: Ed Sheeran ve Justin Bieber’dan “I Don’t Care” Billie Eilish’ten “when the party’s over”, Panic! At The Disco’dan “High Hopes” by Panic! At The Disco ve Tame Impala’dan “The Less I Know The Better”.

Arkadaşlarla müzik dinlemek: Dünyanın pek çok yerinde sosyal mesafe önemini sürdürürken, müzikseverlerin Spotify’ın dünya genelinde Premium kullanıcılarının çalma listesi ya da podcast’leri aynı anda dinlemelerine olanak sağlayan Group Session özelliği ile bir araya geldiği görülüyor.

Spotify’da son zamanlarda ortaya çıkan mevcut trendler hakkında daha fazla bilgi edinmek için Spotify’ın blog sayfası For the Record’u ziyaret edebilirsiniz.

**Tüm veriler 5 Mayıs ile 30 Temmuz arasındaki tarihlere aittir ve globaldir.

BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir