istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

Pigment baskı nedir? Nasıl Yapılır?

Pigment baskı nedir? Nasıl Yapılır?

Pigment baskı çoğunlukla polyester kumaşın üzerine yapılan bir baskı modelidir. Boyar maddelerle baskı işlemi tek adımda direkt baskı yöntemi ve aşındırma yöntemi ile yapılmaktadır.

 

pigment baskı nedirPigment boyarmaddeler, pamuklu baskıda çok önemli bir boyarmadde sınıfıdırlar ve genel olarak su ve organik solventlerde çözünmezler, tekstil liflerine afiniteleri yoktur. Bu nedenle binder adı verilen reçine esaslı yapıştırıcı maddelerle life bağlanırlar. Daha sonra yüksek sıcaklıkta kondense işlemine tabi tutulurlar. Pigment baskı kalitesi özellikleri büyük ölçüde binderinkine bağlıdır. Binderin kalitesi ve doğru kullanımı haslık özelliklerine direkt olarak etkiler.

Pigment Baskı’nın Avantajları ?

  • Baskı sonrası yıkama işlemine gerek olmaması en az maliyet ve makina parkı ile baskının yapılmasına imkan tanır.
  • Baskı öncesi ve sonrası renk değişimi olmaması baskı yapıldığı anda son renklerini görebilmeyi mümkün kılar. Hataların tespiti açısından bu çok önemlidir.
  • Pigmentlerle baskıda, aynı varyasyonda baskı hızı rakle basıncı gibi faktörlerle renk farklılığı oluşumu riski çok azdır.
  • Proses esas itibarı ile basit ve emindir.
  • Pigmentler kumaş üzerindeki absorbsiyon düzgünsüzlüklerini örterler ve her iki lif pigment tarafından eşit şekilde örtüldüğünden farklı lif oranlarına sahip kumaşlarda kullanılabilirler.
  • baskılar keskin kontürler gösterirler ve renk imkanları sınırsızdır.
  • Hiç yıkama gerektirmediklerinden çok hassas materyalleri basmakta mümkündür.
  • Tekstil Baskı maliyetleri düşüktür.

Pigment Baskı Maddesi Nerede Kullanılır?

pigment baskı ürünleriHemen hemen bütün elyaf türleri ve karışımları için kullanılabilen boyar maddelerdir. Diğer boyar maddelerle baskıda karşılaşılan zorluklar bu boyar maddelerde yoktur. Fiksaj ve ard işlemlerinin maliyetlerinin düşüklüğü nedeniyle tercih edilir. Fakat hassas materyallerde binderlerin tutumu bir miktar olumsuz etkilemesi dezavantajlarından sayılabilir.

Daha fazlası: http://www.kemiteks.com/tr-TR/catalogue/pigment-baski/diger-pigment-baski-urunleri/943/261471

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir