istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

Nane Çayının Bilinmeyen Etkili Faydaları

Nane çayı, yatıştırıcı olarak bilinir, elbette, ama bu yaygın olarak kullanılan nane çayının diğer sağlığa faydalarıda az değil.Nane çayının başka nelere iyi geldiğini inceleyelim.

Nane Çayının Bilinmeyen Etkili Faydaları

Baş Ağrısını Rahatlatır

Nane çayı baş ağrılarını, migrenleri ve diğer stresle ilgili semptomları hafifletmeye yardımcı olur . Beyindeki daralmış kan damarlarını yükselterek, nane çayı gevşemeyi kolaylaştırır ve baş ağrısının şiddetini azaltır. Kötü bir beslenmenin neden olduğu baş ağrılarına karşı da etkilidir. Sadece nane yaprakları çayı değil, aynı zamanda nane yağının aroması da baş ağrısından kurtulmayı sağlar.

Zihinsel Stresi Azaltır

Hem nane hem de yağı, geleneksel tıpta antispazmodik ajan olarak kullanılmıştır.

Mentolün doğal yatıştırıcı veya antispazmodik yapısı zihinsel stresden anında kurtulmanızı sağlar. Kafeinsiz nane çayı , tansiyonunuzu ve vücut sıcaklığını azaltarak, gevşemenize ve rahatlamanıza ve stresinizi eritmenize izin verir.

Sinüsün Semptomlarını Hafifletir

Nane çayı ;solunum sistemini yatıştırmaya ve sinüsü tedavi etmeye yardımcı olabilir. Boğaz ve göğüs kaslarını gevşeterek, soğuk algınlığı ve grip belirtilerini ortadan kaldırabilir.

Kilo kaybı

Nane çayı Kilo kaybına yardımcı olur. Yapılan bir araştırmaya göre (PhD, RN-C, CNS-BC) ve ark. Nane, kilo kaybı formülasyonları hazırlamak için kullanılan sindirim otları arasından birdir.

Araştırma , nane çayı aromasının iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olabileceğini, böylece aşırı yeme miktarını azaltabileceğinizi ve daha sonra obeziteyi önleyebileceğinizi düşündürmektedir. Kalorileri azaltmanın da iyi bir yolu olarak nane çayı tüketebilirsiniz.

Uykuyu Teşvik Ediyor

Araştırma çalışmaları, nane çayı uykuyı iyileştirmek için kullanıldığını göstermektedir. Kafeinsizdir, bu nedenle hassas uyku düzeninden muzdarip insanlar yatmadan önce bu rahatlatıcı çayı içmeyi severler . Yatmadan önce bir bardak nane çayı da uykusuzluğa yardımcı olabilir. Aynı zamanda bir kas gevşetici işlevi görür.

Kötü Mide Tedavisi

Nane çayı, IBS veya irritabl bağırsak sendromu, hazımsızlık ve kabızlık dahil olmak üzere çeşitli sindirim ve mide rahatsızlıklarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanıldığını göstermektedir.

Nane çayı, mide iltihabı ile ilişkili kramp, ağrılı ve hazımsızlık ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu çay ayrıca sindirimin hızını ve etkinliğini arttırmak ve sağlıklı bağırsak hareketlerini desteklemek için safra akışını uyarır .

Ülser olmayan dispepsiye yönelik bitkisel ilaçlar üzerine yapılan bir araştırma , mide içinde mide iltihabını azaltabilen çok önemli bir gıda olarak nane’den bahsetmektedir .

Nane Çayı Faydaları Bağışıklığı Artırır

Yapılan bir araştırmada , nanenin doğal bir antioksidan kullanılabileceğini öne sürmüştür. Adrianne Bendich tarafından yapılan bir çalışma, doğal antioksidanlar açısından zengin diyetlerin, serbest radikalleri kontrol etmede ve bağışıklık yanıtlarını iyileştirmede yardımcı olduğunu öne sürmektedir. Dahası, nane içinde bulunan mentolün antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu ve patojeni önlemeye yardımcı olabileceğini bulmuştur . Nane yağı, antibakteriyel özellikleri açısından zengindir ve bakterilerin büyümesini engelleyebilir.

Nane çayı, B vitaminlerikalsiyum , sodyum, fosfor, potasyum ve magnezyum içerir.Bu besinler hastalıklarla savaşmaya ve vücudun sağlıklı çalışmasını sağlamak için gerekli işlevleri yerine getirmeye yardımcı olur.

Nane Çayı Kötü Nefesle Savaşır

Organik nane çayı yapraklarının güçlü, mentol aroması ve antibakteriyel kalitesi nefesini iyileştirmeye yardımcı olabilir.Antibakteriyel element, ağız kokusuna yol açabilen mikropları öldürürken çaydaki mentol, kötü kokuyu boğar ve nefesinizi taze ve temiz bırakır!

Nane Çayı Ateşi Azaltır

Nane çayı da ateş azaltmada etkili olduğunu düşündürmektedir. Saf nane çayı , vücudunuzu içeride soğutan ve sıcak çay içen dış terlemeye neden olabilen mentol içerir. Bu aslında ateşi kırabilir ve iltihap ve rahatsızlığı azaltabilir.

Nane Çayı Bulantı ve Kusmayı Önler

Hasta olunca, birkaç şey mide bulantısı kadar nahoş değildir. Antibakteriyel ve antioksidan aktiviteleri” üzerine bir çalışma .Nanenin bulantı tedavisi için geleneksel tıpta kullanılmakta olduğunu göstermiştir

Bir teknede ,uçakta veya araba tutması durumunda bile kusma ve bulantı ihtimalini azaltabilir.

Nane Çayı Menstrual Krampları azaltır

Araştırmaya göre, nane çayı yararları arasında menstrüel kramplar ve kas krampları bulunmaktadır. Nane çayın anti-spazmodik etkileri nedeniyle, uterusta daralmış kasların rahatlatılmasına yardımcı olur ve dismenore veya PMS’dengeçen kadınlar için menstruasyon krampları hafifletir .

Nane Çayı Kolesterol Seviyesini düşürür

Bir hayvan çalışmasına dayanarak , nane, dislipidemiyi veya anormal derecede yüksek kolesterol seviyelerini ve diyabeti önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, nane özü etkilerine ilişkin yeni bir hayvan çalışması , nane özütünün kötü LDL kolesterol seviyelerini azaltabileceğini belirtmiştir. Yüksek kolesterol düzeyleri kalp krizi ve inme gibi kardiyovasküler hastalıklar ile ilişkilidir. Bununla birlikte, bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Nane Çayı nereden alınır?

Nane çayı evde hazırlamak, aşağıdaki bileşenlerden birini kullanarak çok kolaydır:

  • Organik nane çayı, yaprak torbaları
  • Organik nane yaprağı
  • Ayrıca paket nane- tarçın çayı gibi aromalı çaylar da alabilirsiniz

Bu çayı bitkisel çay mağazalarında, süpermarkette kolayca bulabilir ve çevrimiçi olarak da satın alabilirsiniz. Tabiki makbul olanı bahçelerden topladığımız taze nane yaprağıdır.Çayınızı yudumlayın ve rahatlayın.

 

Gebelikte Nane Çayı İçilirmi ?

Gebelikte nane çayı tüketmenin aşırıya kaçmamak kaydıyla hiçbir zararı yoktur.Günde en fazla 1-2 bardak nane çayı veya nane limon içebilirsiniz.Doktorunuza sorarak nane çayı kullanabilirsiniz.

Ayrıca Gebelikte çok fazla nane ve nane çayı tüketmek rahim kaslarını gevşeterek düşüğe neden olabilir.Düşük riski bulunanlar mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar.

Nane Çayı Nasıl Yapılır?

Evde nane çayı yapmak kolaydır, tek ihtiyacınız olan birkaç nane yaprağı (taze veya kurutulmuş) ve su.

•  Bir demiğe su ekleyin ve hafif bir kaynamaya getirin. Tam kaynamadan ocağı kapatın
•  Nane yaprakları suya ekleyin. Yaprakları 5-10 dakika demlenmeye bırakın
•  Demliği tekrar ısıtın ve karışımı kaynatın.
•  Daha sonra bir bardağa süzün ve tadını çıkarın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir