istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar: “Son 6 Yılda 18 Bin 196 Terörist Etkisiz Hâle Getirildi”

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar: “Son 6 Yılda 18 Bin 196 Terörist Etkisiz Hâle Getirildi”

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar: “Son 6 Yılda 18 Bin 196 Terörist Etkisiz Hâle Getirildi”

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar dün beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ile seri üretim hattından çıkan ilk millî Atmaca güdümlü füzesinin test atışını takip etti.

Millî gemi TCG KINALIADA korvetinden yapılan ve başarıyla tamamlanan atışın ardından Bakan Akar, gemi personeli ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin uluslararası ortamda bir özne hâline geldiğini belirten Bakan Akar, TSK’nın kendine düşen sorumlulukların arttığının bilincinde olarak faaliyetlerine devam ettiğini bildirdi.

Türkiye’nin genişleyen etki ve ilgi alanına vurgu yapan Bakan Akar, “Proaktif çalışmalarla tüm muhtemel risk, tehdit ve tehlikelere karşı sorumluluklarımızı yerine getirdik, tedbirlerimizi aldık, almaya devam ediyoruz.” diye konuştu. Türk Silahlı Kuvvetlerinin görevlerini hukuk çerçevesinde, şeffaf bir şekilde yapmayı sürdürdüğünü dile getiren Bakan Akar, şunları söyledi:

“Kara Kuvvetlerimizde bundan önce 2 komando tugayımız vardı, şu anda 17 komando tugayımız var. 17’si de yurt içinde ve sınır ötesinde angaje durumda. Sadece kendi hak, alaka ve menfaatlerimizi korumak ve kollamak için değil, dost ve kardeşlerimizin de hak ve hukukunu korumak için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türk Silahlı Kuvvetleri ve bünyesindeki Kara Kuvvetleri tarafından 5 yıl içinde 13 büyük çaplı harekât başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Kara Kuvvetlerimiz şanlı tarihine bu 13 harekâtın başarısını yazdırmış bulunuyor.”

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının faaliyetlerine de değinen Bakan Akar, “Deniz Kuvvetlerimiz son 20 yıldaki faaliyetlerinin zirvesine çıkmış durumda. 2020’de 200 bin saat seyir/yıl gerçekleştirmek suretiyle büyük bir başarı sağladı. 2016 ve 2015 ile kıyasladığımızda yüzde 94’lük bir artışı göstermektedir.” diye konuştu.

Bu başarıda emeği geçen tüm personeli kutlayan Bakan Akar, “Enerji Bakanlığımızın sondaj ve arama gemilerimize refakat ve koruma görevlerinin yanı sıra tatbikatlar ve Libya’daki görevimiz dâhil yoğun bir tempo içinde büyük bir başarıyla bu faaliyetleri sürdürmektesiniz. Denizlerde, uluslararası sularda, kara sularımızda hak, alaka ve menfaatlerimizi korumakta, kollamakta kararlıyız. Bundan taviz vermemiz söz konusu değil” değerlendirmesinde bulundu.

TERÖRÜ BİTİRMEKTE KARARLIYIZ

Bakan Akar, Hava Kuvvetleri Komutanlığının da yoğun faaliyetlerine dikkati çekerek Komutanlığın, Deniz ve Kara Kuvvetlerinin faaliyetlerini gerek yurt içi gerekse sınır ötesinde desteklemeyi sürdürdüğünü aktardı. Hava Kuvvetlerinin faaliyetlerini fedakârca yerine getirdiğini belirten Bakan Akar, şöyle konuştu:

“Geçmişteki oranlara göre bakıldığında bir pilotumuz 5 pilotun işini yapıyor, başarılarına başarı katıyor, Hava Kuvvetlerimizin şanlı tarihine altın harflerle yeni sayfalar ilave etmeye devam ediyor. Hava Kuvvetlerimiz önemli, ağır görevleri başarıyla yerine getirmeyi sürdürüyor. Bunlarla birlikte terörle mücadele harekâtımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Terörü bitirmekte kararlıyız.

Irak’ın kuzeyine yuvalanan teröristlerin etkisiz hâle getirilmesi için mücadelemiz en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar devam edecek. 24 Temmuz 2015’ten itibaren terörle mücadelemiz yoğunlaştı, bugüne kadar da artan bir tempoda aralıksız devam ediyor. O günden bugüne kadar baktığınızda 18 bin 196 terörist etkisiz hâle getirildi. Oradaki barınaklarına, sığınaklarına, mağaralarına, tüm inlerine girildi, girilmeye devam ediliyor. Bu terör belasından asil milletimizi kurtaracak, hudutlarımızın halkımızın güvenliğini sağlayacağız. Mehmetçiğin nefesi teröristlerin enselerinde. Nereye kaçarlarsa kaçsınlar peşlerindeyiz. Onlar için tek çıkar yol adalete sığınmaktır.”

TSK’nın binlerce yıllık tarihinden süzülüp gelen millî, manevi ve mesleki değerleri doğrultusunda Anayasa çerçevesinde, Cumhurbaşkanı’nın direktifleri ve yasalar doğrultusunda, sıralı amir ve komutanların emir ve komutasında milletinin emrinde ve görevinin başında olduğunu belirten Bakan Akar, “Bu düzen, hiyerarşi içinde karada, denizde, havada bize verilen görevleri bugüne kadar en iyi şekilde yaptınız, bundan sonra aynı duygu, düşüncelerle yapmak için gayret göstereceğiz. Ölürsek şehit, kalırsak gazi anlayışı içinde bu vatan, bayrak için yapmamız gereken tüm görevleri yaptık, yapmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

CİN ŞİŞEDEN ÇIKTI

Seri üretim hattından çıkan ilk millî Atmaca güdümlü füzesinin test atışının başarıyla gerçekleştirildiğini de belirten Bakan Akar, “Atmaca, Deniz Kuvvetlerimize hayırlı uğurlu olsun.” diye konuştu. Bakan Akar, ileri teknoloji ürünü araç, gereç ve mühimmatın Deniz Kuvvetleri Komutanlığının emrine verilmesiyle Komutanlığın etkinlik, caydırıcılık ve saygınlığının daha da arttığını ifade etti.

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın liderliği, teşviki ve desteğiyle savunma sanayisinde yerlilik ve millîlik oranının yüzde 70’leri geçtiğini vurgulayan Bakan Akar, “Daha gideceğimiz çok yol var. Çetin bir mücadele içindeyiz. Bunu da aksaksız sürdürmek zorundayız.” diye konuştu.

Savunma sanayisindeki millîleşme faaliyetlerine yönelik “Cin şişeden çıktı” değerlendirmesinde bulunan Bakan Akar, “Herhangi bir şekilde ‘bunu yapamayız’ gibi bir duyguya, düşünceye yaklaşıma yer yok. Elimizden geldiğince gece-gündüz çalışacağız ve ihtiyaçlarımızın tamamını yerli ve millî olarak başarmak için gayret göstereceğiz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Akar konuşmasını, “Pruvanız neta denizleriniz sakin, yolunuz bahtınız açık olsun” ifadesiyle tamamladı. Konuşmanın ardından Bakan Akar başarı ile gerçekleştirilen Atmaca atışı dolayısıyla personelle birlikte pasta kesti. Bakan Akar, pastanın ilk dilimini gemide görevli en kıdemsiz personelle paylaştı.

Kaynak:https://www.msb.gov.tr/SlaytHaber/1962021-87182

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir