istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

HUAWEI Mate40 Pro, benzersiz kamera özellikleri ile rekabette öne çıkıyor

HUAWEI Mate40 Pro, benzersiz kamera özellikleri ile rekabette öne çıkıyor

Mobil görüntüleme teknolojilerinin gelişimine öncülük eden HUAWEI ile günümüzde akıllı telefon kameraları çok daha yetenekli hale geldi.

Teknolojik gelişmeler, akıllı telefon kameralarının profesyonel kameraların kullanıldığı alanlara girmesine izin verdi. Bu gelişmeler, akıllı telefon üreticilerinin kameraları küçük bir cihaza entegre etmenin zorlukların üstesinden gelmesine izin veren yeniliklerdi. Fotoğrafçılık ve dolayısıyla videografinin ışık sanatı olduğu düşünüldüğünde, ışığı yakalama yeteneği yüksek kaliteli görüntüler üretmek için kritik önem taşır. Kameralarda bu sorumluluk ise sensörlere düşüyor.

 Akıllı telefon kamera tasarımının zorlukları

Sensörler söz konusu olduğunda, boyut önemlidir. Günümüzün kamera sensörleri ışık toplayan milyonlarca pikselden oluşuyor. Piksel ne kadar büyük ve çoksa, sensörün ışığı algılama kapasitesi o kadar iyi olur ve dolayısıyla daha iyi görüntü kalitesi sunar.

Profesyonel kameralar boyut ile sınırlandırılmadığından, üreticiler çok daha büyük sensörleri gövdeye entegre etme özgürlüğüne sahip ve bu da çok daha iyi ışık yakalama kapasitesine olanak tanıyor. Aynı özgürlük akıllı telefon üreticileri için geçerli değil; akıllı telefonlarda alan, büyük bir lükstür. Sensör boyutu önemli olsa da, diğer tüm bileşenlerin boyutu da önemlidir.

Bu durum akıllı telefon üreticileri için ciddi bir mühendislik sorunu teşkil ediyor ve çoğu, diğer geçici çözümlerle birlikte performans farkını telafi ederken küçük sensörler kullanmaya karar verdi. HUAWEI ise başka bir yol tercih etti.

Sektör lideri sensörler

HUAWEI, akıllı telefon sektörünün en büyük sensörlerinden bazılarını cihazlarına entegre ederek zorlukların üstesinden geldi. HUAWEI’nin mükemmel görüntü kalitesi ve düşük ışık performansı sunan kameralı akıllı telefonlar üretme konusunda ün kazanmasını sağlayan şey, büyük sensörleri kullanma konusundaki ısrarı oldu.

HUAWEI Mate40 Pro’da, Ultra Vision Cine Kamera sisteminin ana kamerası olan 50MP Süper Algılama Geniş Kamera, köşesi 1/1,28 inç ölçülerinde devasa bir akıllı telefon kamera sensörüne sahip. HUAWEI’nin çok sayıda büyük pikselle doldurması için büyük bir yüzey alanı sağlayan bu dev sensör, yüksek çözünürlüklü görüntülerin yanı sıra rakiplerinin çoğunun ürünlerine kıyasla objektif olarak daha iyi netlik ve ayrıntıyla sonuçlanıyor.

Ana kamera sensörü, büyük bir boyuta sahip olmasının yanı sıra, HUAWEI’nin öncülüğünü yaptığı bir RYYB renk filtresi dizisine (CFA) sahip. Piyasadaki diğer akıllı telefonların çoğunda kullanılan RGGB CFA’nın aksine, RYYB CFA, yüzde 40’a kadar daha fazla ışık alımı sağlamak için yeşil piksel yerine sarı pikseller kullanıyor. Ve sınırları daha da zorlamak için, 4’ü 1 arada piksel gruplamayı ve Full Pixel Octa PD Otomatik Odaklama’yı da destekleyerek, daha iyi ışık algılama ve otomatik odaklama performansı için dört pikseli tek bir pikselde birleştiriyor. Tüm bu özellikler, HUAWEI Mate40 Pro’nun sunduğu etkileyici kamera performansına katkıda bulunuyor.

Görüntüleme teknolojisinde bir sıçrama

HUAWEI Mate40 Pro’daki Kirin 9000 SoC, akıllı telefona öncüllerini geride bırakan daha iyi hesaplama ve görüntüleme yeteneklerini destekleme gücü veriyor. Fotoğrafçılık için, RAW kareleri yapay zeka ve algoritmalarla işleyen, renk, dinamik aralık ve ayrıntı gibi tüm değişkenleri optimize ederek daha kaliteli bir çıktı üreten XD Fusion Engine’i destekliyor.

Kirin 9000 SoC içindeki güçlü NPU ve ISP sayesinde HUAWEI Mate40 Pro, video çekiminde XD Fusion HDR Video’yu desteklemek için kareleri hızlı bir şekilde analiz ediyor ve günlük kullanıcıların çarpıcı renklerle dolu videolar oluşturmasına yardımcı oluyor.

Hayat gibi canlılık

Görüntü kalitesinde ayrıntı ve netlik haricinde renk de önemli bir faktördür. HUAWEI, yıllardır kamera sistemlerini Leica ile birlikte tasarlıyor. Güçlü ikili, renkten optik tasarıma kadar kamerayla ilgili bir dizi geliştirme üzerinde iş birliği yaparak, Leica’nın çeşitli ve canlı renk paletiyle cep telefonlarından elde edilebilen fotoğraflar oluşturdu.

HUAWEI Mate40 Pro, renk doğruluğunu üç kanallı sensörlü bir akıllı telefon kamerasına kıyasla yüzde 45’e kadar artırmak için sekiz kanallı Çok Spektrumlu Renk Sıcaklığı Sensörü ve AI AWB Algoritmasına sahip. Kameralar tarafından yakalanan bilgilerin ekrana daha sadık bir şekilde aktarılması için yeni bir renk uyarlama çözümü de kullanılıyor. DCI-P3 renk gamından yararlanan HUAWEI Mate40 Pro, yakalayabileceği ve ekranda görüntüleyebileceği renk aralığını etkili bir şekilde genişletiyor.

 Balık gözüne veda edin

HUAWEI Mate40 Pro, biri önde diğeri arkada olmak üzere iki ultra geniş Cine kameraya sahip. Ultra Vision Cine Kameranın bir parçası olan 20MP arka ultra geniş açılı kamera, diğer cihazların sahip olduğu birçok ana kamera kadar çok yönlü ve güçlü.

Diğer kameralı akıllı telefonlar gece ultra geniş kamerayla çekim yaparken zorluklarla karşılaşabilirken, HUAWEI Mate40 Pro’daki Ultra Geniş Cine Kamerası, devasa büyüklükteki 1/1,53 inç sensörü sayesinde net gece çekimleri yapmakta hiç sorun yaşamıyor.

Ultra Vision Selfie kameranın da bazı numaraları var. 100 dereceye kadar geniş görüş alanını destekleyerek vlog yapmayı çok daha kolay hale getiriyor ve kullanıcıların selfie çubuğu olmadan bile bir grup selfie’sinde daha fazla kişiyi kadraj içine almasına olanak tanıyor. Görüntülerin gerçeğe sadık kalmasını sağlamak için “balık gözü” bozulma efektini en aza indirerek, her iki Cine kameradaki bozulma düzeltme algoritması sayesinde bozulma minimumda tutuyor.

Çok yönlü zoom aralığı

HUAWEI Mate40 Pro, Periskop Telefoto Kamerasıyla muhteşem yakınlaştırılmış çekimler sunuyor. Katlanmış bir optik sistemden yararlanan HUAWEI Mate40 Pro, uzaktaki nesneleri yakınlaştırmak için 10x hibrit yakınlaştırma ve 50x dijital yakınlaştırmayı destekliyor. Ar-Ge yeteneklerinin bir kanıtı olan ticari bir ürün üzerinde bu optik tasarımı gerçekleştiren ilk üreticinin HUAWEI olduğunu belirtmek gerekir.

Mate 40 Serisi ile fotoğrafçılıkta dünya liderliği

DxOMark ölçümlerine göre Huawei Mate40 Pro, 136 puanla fotoğrafçılığın zirvelerinde. 140 puan alan Fotoğraf parametrelerinin sırasıyla 109, 104 ve 101 puanla Pozlama, Renk ve Doku olduğu ortaya çıktı. Yeni Huawei amiral gemisi, video yetenekleriyle de etkileyerek mobil videografide yeni bir standart oluşturuyor. Video kategorisindeki alt derecelendirmeler olan Otomatik Netleme (105 nokta), Gürültü (105), Sabitleme (102), Pozlama (102) ve Yakınlaştırma (Tele ve Geniş) (88) ile HUAWEI Mate40 Pro’nun toplam video puanı 116 puana ulaşıyor.

HUAWEI ekosisteminden yararlanın

HUAWEI Mate40 Pro, diğer HUAWEI ürünleriyle de sinerji oluşturabilir. Örneğin, kullanıcılar HUAWEI FreeBuds Pro’yu bir HUAWEI Mate40 Pro ile eşleştirebilir ve kulaklıkları video çekerken ses giriş cihazı olarak kullanabilir. Post prodüksiyon için HUAWEI Share, kullanıcıların dosyaları HUAWEI Mate40 Pro’dan bir HUAWEI MateBook X Pro’ya hızlı bir şekilde aktarmasına ve daha büyük bir ekranda daha iyi üretkenliğin keyfini çıkarmasına olanak tanır.

 

Yerel kamera uygulamasının ötesinde, AppGallery’de üçüncü taraf kamera uygulamaları dünyası var. AppGallery, dünya çapında ilk üç uygulama mağazasından biri olarak, kullanıcılara çok çeşitli küresel popüler uygulamalar, oyunlar ve hizmetler sunuyor. Ayrıca AppGallery’yi kapsamlı arama işleviyle tamamlayan HUAWEI’nin resmi arama motoru Petal Search de var. HUAWEI kullanıcıları Instagram, Facebook, WhatsApp ve Zoom dahil olmak üzere Petal Search’teki en popüler uygulamaları kolayca indirebiliyorlar.

 

Araçlar tek başına harika fotoğraflar veya videolar oluşturmazken, HUAWEI Mate40 Pro’daki güçlü donanım ve birçok kullanıcı dostu özellik kesinlikle işin çoğunu hallediyor. İster sadece içerik oluşturma ile uğraşıyor olun, ister her zaman yanınızda olacak güvenilir ikinci bir kamera arayan bir profesyonel, HUAWEI Mate40 Pro harika bir arkadaş olacak.

 

HUAWEI Mate40 Pro, 13.999 TL tavsiye edilen son kullanıcı satış fiyatı ile tüketicilere sunuluyor. Teslimattan sonra siparişlerim sekmesinden “İnceleme Yaz” seçeneğine tıklayarak yorum bırakan tüketiciler, HUAWEI Band 4 Pro’yu 1 TL karşılığı alabileceği kupon kodu da kazanıyorlar.

Kaynak: Zirve Haber Ajansı [ZHA]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir