istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

Girişimci Kadınların Tercihi ‘Solucan gübresi’

Karabük'te hobi olarak solucan gübresi üretimine başlayan ev hanımı Zeynep Köyüstü, 2 ay önce tavuk çiftliğinden dönüştürülen tesiste işi ticarete döktü.

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yaşayan ev hanımı ve bir çocuk annesi 39 yaşındaki Zeynep Köyüstü, bir yıl önce hobi olarak solucan gübresi üretimine başladı. Bu işle ticarete atılmaya karar veren Köyüstü, daha önce tavuk çiftliği olarak kullanılan tesisi kiralayarak eşiyle onardı.

Burada solucan gübresi üretimi başlayan Zeynep Köyüstü, “Genç Çiftçi” projesinden aldığı destekle de sera kurdu.

Ürettiği solucan gübresiyle serada sebze yetiştiren Zeynep Köyüstü, müşterilerine hem gübre satıyor hem de uygulamalı olarak üretimini gösteriyor.

Evindeki yemek atıklarını da değerlendirerek katı ve sıvı olmak üzere ayda 3 ton gübre üreten Zeynep Köyüstü, katı gübrenin kilogramını 25, sıvı gübrenin kilogramını da 3 liradan satıyor.
solucan gübresi

“Evsel atıkları değerlendiriyoruz”

Zeynep Köyüstü, geçen yıl hobi olarak solucan gübresi üretmeye başladığını söyledi.

Daha sonra işi ticarete dökmek istediğini belirten Zeynep Köyüstü, “Hobi olarak küçük bir yerde başladık. Sonra bu işten para kazanmak da istedik. Sera kurduk. Serada ürettiğimiz gübreden ürün yetiştirip insanlar bunu görsün, organik ürünü bizzat tatsın istedik. Organik beslenmek de istedik.” diye konuştu.

Zeynep Köyüstü, internet ortamında bu işle uğraşanları gördüklerini belirterek, “Bizim gibi başlayanları gördük. Onlardan da ilham aldık. Biz de deneyelim dedik. KOSGEB’den de destek almak istiyoruz. Başvurumuzu yaptık, projeyi sunduk. Bir süreç var, onun sonunda destek olacak.” dedi.

Daha önce tavuk çiftliği olan bir tesisi kiralayarak eşiyle onardıklarını dile getiren Zeynep Köyüstü, “Tesisi kurduğumuz alan kötü durumdaydı, eşimle çalışarak düzene soktuk. 6-7 ay önce tuttuk burayı. Buranın tadilatıyla uğraştık. Sonra üretim başladı. Çok fazla zahmeti yok. 3 günde bir sulama yapılıyor, haftada bir yemleme yapılıyor.” ifadelerini kullandı.

Zeynep Köyüstü, yemlemede büyükbaş hayvan gübresi kullanıldığını aktararak, çay posası, yumurta kabuğu, sebze ve meyve kabuğu gibi evsel atıkları çöpe atmadığını burada değerlendirdiklerini kaydetti.

Ürettikleri solucan gübresi serada marul yetiştirdiklerini anlatan Zeynep Köyüstü, gelenlere hem gübre üretimini hem de kullanımını uygulamalı gösterdiklerini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir