istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

“Gençlerine değer veren ve yatırım yapan toplumlar, geleceklerine güvenle bakarlar”

“Gençlerine değer veren ve yatırım yapan toplumlar, geleceklerine güvenle bakarlar”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Gençlik Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, “Gençlerine sahip çıkan, gençlerine değer veren ve yatırım yapan toplumlar, geleceklerine de güvenle bakarlar. Gençlerini ihmal eden, daha kötüsü gençlerine sırtını dönen milletlerin ise bugünü de, istikbali de karanlıktır. Bizler bu anlayışla son 19 yıldır halkımızın tamamıyla birlikte gençlerimiz için de çalıştık, çabaladık” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Türkiye Gençlik Zirvesi’ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada, tüm illerden gelen gençleri 15 Temmuz gecesi gazilikle müşerref olan mekânda ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Ülkenin ve gönül coğrafyasının dört bir köşesindeki gençlere selamlarını ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatanın bekası, milletin güvenliği uğrunda gözü ufukta, eli tetikte nöbet tutan güvenlik güçlerine muhabbetlerini sundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün 26. yılında anılan Srebrenitsa Soykırımı’nda şehit olan Boşnaklara Allah’tan rahmet diledi.

“BİZE İNSAN HAKLARI VAAZI VERENLERİN TARİHİNDEKİ UTANÇ LEKELERİ BİRER BİRER ORTAYA DÖKÜLÜYOR”

Avrupa’nın ortasında, Birleşmiş Milletler’in gözü önünde işlenen bu katliamın insanlık tarihine kara bir leke olarak kazındığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Üzerinden geçen 26 yıla rağmen Srebrenitsa’da vahşice katledilen 8 bin 372 kardeşimizin yarası yüreğimizi kanatmaya hâlâ devam ediyor. Keşfedilen her toplu mezarla acılarımız tekrar tazeleniyor. Bu mezarlar aynı zamanda bize soykırımı unutmama ve unutturmama sorumluluğumuzu hatırlatıyor. Merhum Aliya’nın dediği gibi ‘Unutulan soykırım tekrarlanır.’ Hem bir daha benzer acıları yaşamamak hem de Batı’nın soykırım gerçeğiyle yüzleşmesini sağlamak için bunu yapmak durumundayız. İşte sizler de takip ediyorsunuz; Avrupa’sından Kanada’sına her fırsatta bize insan hakları, demokrasi, özgürlük nasihati verenlerin tarihindeki utanç lekeleri birer birer ortaya dökülüyor. Rabb’im bizleri bu tür ayıplardan muhafaza eylesin.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Gençlik Zirvesi’nin başarılı geçmesini, ülke, millet ve tüm gençler için hayırlara vesile olmasını Allah’tan diledi.

Katkı sağlayan tüm kuruluşları böylesine önemli bir zirveye öncülük etmelerinden dolayı kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hâlihazırda 88 üyesi ve 150 paydaşıyla gençlik alanında ülkenin en kuşatıcı iş birliği zemini olan Türkiye Gençlik Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’nun, kuruluşundan itibaren hayata geçirdiği projelerle önemli bir boşluğu doldurduğunu söyledi.

“SİYASETTE DE SİVİL TOPLUMDA DA SOSYAL HAYATTA DA BAŞARININ ANAHTARI BİRLİK, BERABERLİK, VAHDETTİR”

Nitelikli genç, nitelikli toplum teması altında yürütülen çalışmaların hem gençlerin hem de sivil toplum kuruluşlarının gelişimine, niteliklerini artırmalarına katkı sağladığına dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Platform ayrıca dergiler, yurtlar, burslar ve diğer projelerle gençlerimize eğitim hayatlarında destek olmaktadır. Platformun en önemli özelliğinin, yürüttüğü tüm faaliyetlerde birleştirici, bütünleştirici, gençlerimizin arasında kardeşliği güçlendirici bir anlayışla hareket etmesi olduğunu düşünüyorum. Özellikle millî ve manevi değerleri gözeten sivil toplum kuruluşlarımıza yönelik algı operasyonlarının arttığı bir dönemde platform bünyesinde tesis edilen dayanışmayı çok kıymetli buluyorum. Hayatın farklı kulvarlarında hak, adalet, özgürlük mücadelesi veren insanlar olarak, Merhum Akif’in bir asır önce işaret ettiği şu hakikati gayet iyi biliyoruz: ‘Girmeden tefrika bir millete düşman giremez, toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez.’ Evet, siyasette de sivil toplumda da sosyal hayatta da başarının anahtarı birlik, beraberlik, vahdettir. Bir duvarın tuğlaları gibi kenetlenmektir. Çünkü asıl güç kemiyette yani sayıda, çoklukta değil, keyfiyette yani nitelikte, kalitededir, örgütlü olmaktadır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sivil toplum kuruluşlarının bir taraftan hayırda yarışırken diğer taraftan “Birlikte rahmet, ayrılıkta azap vardır” emrine uygun şekilde güç birliği yapmasının çok değerli olduğunu dile getirdi.

“YALAN VE İFTİRA SİYASETİNE GENÇLERİMİZİ ALET EDİYORLAR”

Böylece hem gönüllü teşekkülleri hedef alan karalama kampanyalarının karşısında daha muhkem bir set kurulacağını hem de gençlere yönelik çalışmaların etkinlik ve verimliliğinin artacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bunun için öncelikle muhatabımız olan gençlerin hassasiyetlerini, kaygılarını, beklenti, talep ve hedeflerini bilmemiz gerekiyor. Ülkemizde özellikle bir kısım medya ve muhalefet, gençleri tanımak yerine kolaya kaçarak genci tanımlamaya çalışıyor. Kendi kafalarına, kendi o dar kalıplarına göre yaptıkları bu genç tanımı, özellikle milyonlarca insanı yaftalıyor. Çok daha vahimi, önceki hafta üniversite sınavı öncesinde yaşanan askerî iş birliği protokolü meselesinde olduğu gibi hiç çekinmeden yalan ve iftira siyasetine gençlerimizi alet ediyorlar. Gençlerle ilgili konuşan, yazan, politika üreten hiç kimsenin, hiçbir kesimin gençlerimizi kendi meşrebince tanımlamaya, yaftalamaya, onları hafife almaya hakkı yoktur. Gençlere ulaşmak, gençlerin hassasiyetlerini kaşımakla olmaz. Gençlere ulaşmak, gençlerin duygularını istismar etmekle de olmaz. Gençleri kazanmak için önce onları özellikle gayet güzel bir şekilde dinlemek, onlara kulak vermek ve onlarla bir duygudaşlık gerekir. Özellikle millete hesap verme sorumluluğu taşıyanlar, gençlerin ufkundan, dünyaya ve hayata dair özgün yaklaşımlarından muhakkak istifade etmenin yollarını aramalıdır. İşte biz 40 yılı aşan siyasi hayatımızın her safhasında olduğu gibi son 19 yılda da hep bunu yapmaya çalıştık, çalışıyoruz.”

“GENÇLERLE HER BULUŞMAMIZDA ÜLKENİN GELECEĞİNE DAİR UMUTLARIMIZ DAHA DA ARTIYOR”

Sivil toplum kuruluşlarının programlarına katılmanın yanında bir süredir Türkiye’nin dört bir yanından farklı görüşten, meslekten ve eğitim düzeyinden gençleri Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde ağırladıklarını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki hafta üçüncüsünü gerçekleştirdikleri Kütüphane Söyleşileriyle hem gençleri dinlediklerini hem ülke meselelerini konuştuklarını hem de Türkiye’nin geleceğine dair karşılıklı hayalleri paylaştıklarını söyledi.

Şimdiye kadar siyasetten dış politikaya, savunma sanayisinden Türkiye’nin uzay çalışmalarına, spordan teknolojiye, akademiden enerjiye uzanan çok geniş bir yelpazede gençlerle fikir teatisinde bulunduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Diyarbakırlı genç bir kardeşimiz Yusuf, onun davetine icabetle en son buluşmamızı yine 81 vilayetimizden misafirimizle Diyarbakır Suriçi’nde gerçekleştirdik. Bir sonraki buluşmamızı inşallah Erzurumlu gençlerimizle yapmayı planlıyoruz. Ardından Kahramanmaraş. Arka arkaya devam edecek. Önümüzdeki dönemde gerek il ziyaretleri gerek kütüphanedeki bu teati gerekse diğer etkinlikler vasıtasıyla gençlerimizle bir araya gelip hasbihâl etmeyi sürdüreceğiz. Çünkü gençlerle her buluşmamızda, her sohbetimizde hamdolsun bu ülkenin geleceğine dair umutlarımız daha da artıyor.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu toplantılar vesilesiyle millet olarak ufku ve vizyonu açık pırıl pırıl gençlere sahip olunduğunun bir kez daha görüldüğünü vurguladı.

“Ne diyorlar? ‘Ne olacak bu gençlerin hâli?’ diyerek sürekli şikâyet edenlere inat bizim gençlerimiz okuyor, araştırıyor, Türkiye ve dünyayı takip ediyor” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Gençlerimiz, büyüyen ve güçlenen bir ülkenin vatandaşları olduklarının bilinciyle geleceğe kendilerini en güzel şekilde hazırlıyor. Her açıdan daha donanımlı, özgüven ve ahlak sahibi, üstadın ifadesiyle ‘Dava taşını gediğine koyacak’ bir gençlik geliyor. Kendilerine güvendiğimiz gençlerimizin başarı grafiği sanattan spora, bilimden teknolojiye kadar her alanda giderek yükseliyor. Uluslararası spor müsabakalarında genç sporcularımız daha önce sınırlı varlık gösterdiğimiz branşlarda bile zirveyi artık kimseye kaptırmıyor. Sadece haziran ayında sporcularımızın uluslararası müsabakalarda elde ettikleri madalyanın sayısı hamdolsun 54’ü geçti. Ülkemizi dünyada başarıyla temsil eden sporcularımız arasında devletin koruması ve bakımı altında olan 14 evladımız da bulunuyor. Devletimizin sahip çıktığı bu gençlerimiz sporun yanı sıra sanat ve bilimde de kendilerinden söz ettiriyor. Türkiye Gençlik Sivil Toplum Kuruluşları Platformu’nun yapmış olduğu saha araştırmaları da ön yargıların ve dayatmaların ötesinde ülkemizde hamdolsun çok farklı bir gençlik olduğunu açıkça gösteriyor.”

“GENÇLERİN BU TOPRAKLARA VE BAĞRINDAN ÇIKTIKLARI MİLLETE AİDİYETLERİNİN GÜÇLÜ OLMASI SON DERECE ÖNEMLİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Gençleri 2020 Araştırması’nın 34 ilden 8 bin 200 genci kapsaması ve sonuçları itibarıyla ufuk açıcı bir çalışma olduğunu, kendileri ve gençlerle ilgili faaliyet yürüten gönüllü kuruluşlar için de yol gösterici mahiyeti bulunduğunu söyledi.

Gençlerin aileye, ailevi değerlere sahip çıkmalarının, gelecekle ilgili ümitvar olmalarının, bu topraklara ve bağrından çıktıkları millete aidiyetlerinin güçlü olmasının son derece önemli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu tablo bize Türkiye’nin gençlerinin çoğu zaman onlar adına ahkâm kesenlerden çok daha doğru, çok daha sağduyulu bir şekilde hayatını, ülkesini ve dünyayı okuduğuna işaret ediyor. Ben sizlerden ümitliyim ve sizler evelallah ülkemizin geleceğini farklı şekilde hem inşa hem de ihya edeceksiniz” dedi.

Fikir dünyasının öncülerinden merhum Nurettin Topçu’nun “Gençlik geleceğin tohumudur. Bu tohumun özüne bakarak yarınımızı keşfetmek müşkül olmayacaktır” dediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençliğin bir ülke ve milletin aydınlık yarınlarının teminatı olduğunu belirtti.

Gençlerine sahip çıkan, gençlerine değer veren ve yatırım yapan toplumların geleceklerine de güvenle baktığına işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Gençlerini ihmal eden, daha kötüsü gençlerine sırtını dönen milletlerin ise bugünü de istikbali de karanlıktır. Bizler bu anlayışla son 19 yıldır halkımızın tamamıyla birlikte gençlerimiz için de çalıştık, çabaladık. Eğitim altyapısını güçlendirmekten burslara, barınmadan teknoloji ve spora, istihdamdan destek ve teşvik paketlerine kadar sizler için pek çok adım attık. Türkiye genelinde 9 olan gençlik merkezi sayısını 374’e ulaştırdık. Spor tesisi sayımızı 1575’ten aldık, iki kattan fazla artırarak 3 bin 915’e çıkardık. Mahallelerimize toplam 2 bin 754 adet futbol ve voleybol sahaları kurduk. Yükseköğrenim yurt yatak kapasitemizi 182 binden 700 bine taşıdık. Üniversite sayımızı 76’dan aldık 207’ye yükselttik. Yükseköğrenim burs ve kredi tutarını lisans öğrencileri için göreve geldiğim zaman 45 liradan 600 liraya, yüksek lisans öğrencileri için aylık 90 liradan 1300 liraya, doktora öğrencileri için ise aylık 135 liradan 1950 liraya kadar biz çıkardık. Bürokrasiden siyasete, karar alma mekanizmalarında gençlerimizin önünü açtık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletvekili seçilme yaşını önce 30’dan 25’e indirdiklerini, daha sonra 18’e düşürdüklerini, bugün hem partide hem Mecliste hem kabinede hem de yakın çalışma arkadaşları arasında gençlerin büyük bir sorumluluk üstlendiğini vurgulayarak, “Onun için gençler, durmak yok yola devam” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel hayatında gençlerin katkısının, varlığının giderek daha çok hissedildiğine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İnşallah sizlerin gayretleriyle sizlerin çalışmalarıyla gelecekte daha büyük başarılara imza atacak, çok daha iyi bir konumda olacağız” dedi.

“TEK BİR GENCİMİZİN DAHİ HEBA OLMASINA GÖNLÜMÜZ RAZI DEĞİLDİR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin son 35 yıldır binlerce evladını bölücü teröre kurban verdiğini, bir dönem en parlak çocuklarını FETÖ’ye kaptırdığını, ideolojik kavgalarda gencecik evlatlarını kaybetmiş bir toplum olduklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tek bir gencimizin dahi heba olmasına, terörün vahşi dişlileri arasında yitip gitmesine gönlümüz razı değildir. Hangi sebeple olursa olsun, ulaşamadığımız, elinden tutamadığımız her bir gencimizin mesuliyetini yüreğimizde taşıyoruz. Gençlerin kanı üzerinden, kendilerine ikbal devşirmeye çalışanlara 19 yıldır fırsat vermedik, inşallah bundan sonra da fırsat vermeyeceğiz. Bugün bu salonda oluşan kardeşlik iklimini en batıdan en doğuya ülke sathında tesis etmek için tüm gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlerden sadece hedeflerine odaklanmalarını, ülke, millet ve kendileri için hayal kurmaya devam etmelerini isteğini vurgulayarak, şunları kaydetti: “Lütfen ne kendine ne de milletine faydası olan muhterislerin hayallerinizi çalmasına, cesaretinizi kırmasına, enerjinizi heba etmesine izin vermeyin. Her biriniz inşallah çok büyük sorumluluklar üstlenecek, önemli görevlere gelecek, ülkemize aşkla şevkle hizmet edeceksiniz. Bilimde, sanatta, sporda, inovasyonda, teknolojide çığır açacak projelere inşallah sizler imza atacaksınız. Bizden devralacağınız emaneti yine sizler çok daha yukarılara taşıyacaksınız. Sizlerden sabırla yılmadan ve yorulmadan inandığınız değerler uğrunda mücadele etmenizi bekliyorum. Aklınızla inancınızla ahlakınızla vicdanınızla birikiminizle kabiliyetinizle çalışkanlığınızla mücadeleye devam ettiğiniz müddetçe üstesinden gelemeyeceğiniz hiçbir zorluğun, aşamayacağınız hiçbir engelin olmadığına ben inanıyorum. ‘Kim var’ diye seslenilince, sağına ve soluna bakmadan fert fert ‘Ben varım’ cevabını verici, işte bu gençlik bizim hem umudumuz hem gurur kaynağımızdır. Çanakkale Zaferi’nden 15 Temmuz destanına kadar her yerde siz vardınız, inşallah bundan sonraki tüm destanları da siz yazacaksınız. Malazgirt’ten Söğüt’e, İstanbul’un fethinden Cumhuriyet’in kuruluşuna kadar tarihimizin tüm dönüm noktalarında yine siz vardınız, inşallah bundan sonraki tüm zaferlerimizin altında da sizin imzanız olacaktır, hiç şüpheniz olmasın. Dün kılıçla yol açan sizlerdiniz, dün kalemle medeniyet inşa eden sizlerdiniz, yarın bilgisayarla geleceğin kodlarını yazan da inşallah sizler olacaksınız. Çünkü sizler bu medeniyetin çocuklarısınız, çünkü sizler bu milletin evlatlarısınız, çünkü sizler bu toprakların gençlerisiniz. Sizler hem bizim hem ailenizin istikbalisiniz, umudusunuz. Rabbim yar ve yardımcınız olsun. Türkiye Gençlik Zirvesi’nin ülkemizdeki tüm gençler için hayırlara vesile olmasını Allah’tan diliyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından TGSP tarafından düzenlenen, toplumsal bir problemin çözümüne katkı sağlamayı amaçlayan ve kâr amacı gütmeyen üç projenin ödüllendirildiği Türkiye Gençlik Zirvesi Ödülleri’nde dereceye girenlere ödüllerini verdi.

Gençler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi’nin temsili anahtarını hediye etti.

Kaynak:https://www.tccb.gov.tr/haberler/410/128659/-genclerine-deger-veren-ve-yatirim-yapan-toplumlar-geleceklerine-guvenle-bakarlar-

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir