istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

“Gebeliğe Dair Her Şey” adlı kitabında yer alıyor

“Gebeliğe Dair Her Şey” adlı kitabında yer alıyor

HAMİLELER COVID-19 SÜRECİNDE NELERE DİKKAT ETMELİ?

Pandemi koşullarında uygulanan önlemler esnetilse de belli gruptaki kişiler kendini korumaya özellikle dikkat etmeli. Hamile kadınlar Covid-19 ile mücadele sürecinde orta derece risk grubunda yer alıyor. Bu gruptaki kişilerin uyması gereken kurallara gebeler de uymalı. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Esra Çabuk Cömert hamilelik sürecinde Covid-19’u her yönüyle ele alarak hamilelere şu önerilerde bulundu.

 

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19, farklı varyasyonları ile gündemde kalmaya devam ediyor. Ülkemizde uygulanan Covid-19 önlemlerinde esnetilmelere gidilirken hamileler kendilerine dikkat etmeye ve sosyal mesafe kurallarına uymaya devam etmeliler, semptomları gösteren kişilerden uzak kalmalılar. Op.Dr. Esra Çabuk Cömert Covid-19 sürecinde hamilelere özellikle şu konularda önerilerde bulundu:

 

28. Haftayı aşan hamileler ekstra dikkat etmeli

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek ve zamanında, sağlıklı bir doğum gerçekleştirmek için hamileler önlemleri uygulama konusunda özenli olmalılar. Hamileliğin ilerleyip, bebeğin belli bir büyüme seviyesine ulaştığı 28.haftadan itibaren hamile kadınlar kendilerine ekstra dikkat etmeliler. Damlacık, hava yoluyla, ağız ve burun salgıları aracılığı ile bulaşan Covid-19 virüsüne karşı hamileler sosyal mesafe kurallarına uymalı ve maske takmaya devam etmeliler.

 

Hamileler evde kaldıkları sürede hareketsiz kalmamalı

Bir dönem sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanması sırasında kişiler evde ve daha hareketsiz haldeydiler. Şimdi ise kontrollü serbestleşme ile kişiler açık havada ve sosyal yaşamın içerisinde daha aktif olabilecekler. Kendilerini korumak veya dinlenmek için evde kalmayı tercih eden hamileler kan pıhtılaşma riskini azaltmak için ev içerisinde de hareket halinde olmaya çalışmalı ve bol sıvı tüketmeliler.

 

Covid-19 semptomları gösteren hamilelerin yapması gerekenler

Covid-19’un ana semptomları yüksek ateş, sürekli öksürük ve koku, tat duyusunda yaşanan kayıptır. Yeni varyasyonlarda farklı semptomlar da bulunmaktadır. Kendisinde boğaz ağrısı, yorgunluk, baş ağrısı, konjunktivit gibi farklı semptomlar da fark eden hamile kadınlar doktoruna konuyu haber vermeliler ve test yaptırmalılar. Çıkan sonuca göre kendilerini korumaya almalı, bulaşıcılığı önlemek için de karantinada kalmalılar. Hamilelerin Covid-19 sebebiyle doktorları ile olan rutin randevularını aksatmamaları gerekir.

Op.Dr. Esra Çabuk Cömert’in hamilelikte anne vücudunda ve psikolojisinde yaşanan değişimlere, bebeğin hafta hafta gelişimine ve Covid-19 sürecinde hamileliğe dair daha geniş görüş ve önerileri “Gebeliğe Dair Her Şey” adlı kitabında yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir