istanbul masöz olipsbet betadonis giriş

“2030 Engelsiz Vizyon Belgesi” Engellilere Yönelik Politika ve Hizmetlere Yön Verecek

“2030 Engelsiz Vizyon Belgesi” Engellilere Yönelik Politika ve Hizmetlere Yön Verecek

Ankara, Türkiye

“2030 Engelsiz Vizyon Belgesi” Engellilere Yönelik Politika ve Hizmetlere Yön Verecek
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Derya Yanık, “2030 Engelsiz Vizyon Belgesi çalışmasıyla engellilerin eşit vatandaşlar olarak potansiyellerini gerçekleştirebildikleri bir toplum olma yolunda Türkiye’nin vizyonunu ortaya koyuyoruz.” dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan “2030 Engelsiz Vizyon Belgesi”, engellilere yönelik 2030 yılına kadar geliştirilecek politika ve sunulacak hizmetlere yön verecek.

Bakanımız Derya Yanık, 3 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 2030 Engelsiz Vizyon Belgesi’nin detaylarına ilişkin yaptığı açıklamada, sorumlu kamu kurum ve kuruluşlarının görüşleri alınarak hazırlanan belgenin “İçermeci ve Erişilebilir Toplum”, “Hakların Korunması ve Adalet”, “Sağlık ve İyilik Hali”, “Kapsayıcı Eğitim”, “Ekonomik Güvence”, “Bağımsız Yaşam”, “Afet ve İnsani Bakımdan Acil Durumlar” ve “Uygulama ve İzleme” olarak 8 başlık altında, 31 hedef ve 107 eylem alanından oluştuğunu anlattı.

“Bu çalışmayla engellilerin eşit vatandaşlar olarak potansiyellerini gerçekleştirebildikleri bir toplum olma yolunda Türkiye’nin vizyonunu ortaya koyuyoruz.” değerlendirmesinde bulunan Bakan Yanık, hak temelli yaklaşımı ortaya koyan belgeyle engellilerin eşit vatandaşlar olarak potansiyellerini gerçekleştirebildikleri kapsayıcı bir toplum olma anlayışının güçlendirilmesinin amaçlandığının altını çizdi.

Bakan Yanık şunları kaydetti:
“Engelsiz Vizyon Belgesi’nin üçer yıllık eylem planlarıyla hayata geçirilmesi planlanıyor. Belgenin etkin bir şekilde uygulanması ve izlenmesini sağlayacak plana ilişkin hazırlıklar tüm tarafların katılımıyla devam ediyor. Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı’nın 2022 yılında yürürlüğe girmesi planlanıyor.”

Kaynak:https://www.aile.gov.tr/haberler/2030-engelsiz-vizyon-belgesi-engellilere-yonelik-politika-ve-hizmetlere-yon-verecek/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir