istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

Yerden Isıtma Sistemleri | İstanbul Yerden Isıtma – Isı Enerji

Sulu yerden ısıtma klasik yerden ısıtma sistemidir ve artık her ikinci tek veya çok aileli evde kurulur. Yerden ısıtma, rahatsız edici radyatörler olmadan optimum alan kullanımını garanti eder.

Yerden Isıtma Sistemleri | İstanbul Yerden Isıtma – Isı Enerji

Yerden ısıtmanın geniş bir alana yaydığı sabit radyan ısı, hoş bir sıcaklık hissi sağlarken, klasik radyatörlü ısıtmaya kıyasla oda hava sıcaklığının yaklaşık 2 santigrat derece azaltılmasını sağlar. Ayrıca sıcak sulu yerden ısıtmanın hijyenik yönleri de vardır. Toz türbülansı artık gerçekleşmiyor. Eşit yüzey ısısı ile ev tozu akarlarının büyümesi ve küf oluşumu engellenir.

Yerden ısıtma sistemleri ile, bir dizi boru, alanı ısıtmak için sıcak suyu zeminin altında dolaştırır. Bu borular tipik olarak kazanınıza bağlanır, ancak bunları bir güneş enerjili sulu ısıtma sistemine veya hava kaynaklı veya toprak kaynaklı ısı pompasına da bağlayabilirsiniz. Yerden ısıtma borularını ısı kaynağına bağlamak için kollektör’e ihtiyacınız var.

Yerden ısıtma sisteminizin kalbinde, yerden su borularını ısı kaynağınıza bağlayan ve birlikte çalışmalarını sağlayan bir kollektör bulunur. Bir yerden ısıtma kollektörü, ısıtılmış suyun kazandan (veya başka bir ısıtma kaynağından) yerden devreler arasında dolaşmasını sağlayan iki sıra musluktan oluşur.

Sistem ne kadar büyükse, o kadar fazla boruya sahip olacak ve kolektör o kadar karmaşık olacaktır. Sistem ayrıca, sıcaklığı düzenleyebilmeniz için bir termostata (veya birden fazla oda veya alanda yerden ısıtma sisteminiz varsa termostatlara) takılacaktır.

Sulu Yerden Isıtma Hangi Sıcaklıkta Olması Gerekir?

Radyatörler için 55-65°C ile karşılaştırıldığında, yerden su ısıtması tipik olarak radyatörlerden daha düşük bir su sıcaklığında çalışır – 35°C kadar düşük. Yerden ısıtma için gereken tam su sıcaklığı, kısmen, onu kaplamak için kullanılan döşeme tarafından belirlenecektir. Isının zeminden geçmesi ne kadar zorsa, altından geçen suyun o kadar sıcak olması gerekir.

Sistem şap (sistemi yerinde tutmak ve yüzeyi düzleştirmek için kullanılan, genellikle çimento ve kumdan yapılan bir malzeme) içine kurulursa, su sıcaklığının daha yüksek olması gerekebilir. Ancak bu yine zemin tipine ve şapın kalınlığına bağlı olacaktır.

Yerden Isıtma Nasıl Kurulur?

Bir şap ile yerden ısıtma nasıl kurulur , boruların yalıtımın üzerine döşenmesini içerir. Bu borular sıralar halinde döşenir, gerektiğinde sarılır ve zemin alanına eşit bir ısı yayılımı sağlamak için eşit aralıklarla yerleştirilir. Borular, boru zımbaları (u klips) kullanılarak sabitlenecektir.

Daha sonra boruların üzerine kendiliğinden yayılan bir şap dökülür ve borular etkin bir şekilde gömülür.

Mevcut Evime Yerden Isıtma Sistemi Kurabilir miyim?

Yeni bir yapıda, tüm inşaat maliyetine kıyasla yerden ısıtmanın ekstra maliyeti nadiren bir anlaşma kırıcıdır.

Ancak, bir yenileme projesinde yerden ısıtmayı güçlendirmeyi düşünüyorsanız, aksi takdirde en iyi şekilde yalnız bırakılabilecek zeminlerin kaldırılmasını veya zemin seviyesinin yükseltilmesini gerektirdiğinden, bu son derece rahatsız edici ve pahalı olabilir. doğramacılık (kapılar, süpürgelik vb.).

Düşük profilli sistemler, daha küçük çaplı borulara sahip olma eğilimindedir ve daha yüksek bir sıcaklıkta çalışır. Bu, zeminin geleneksel yerden ısıtmaya göre çok daha hızlı ısınacağı ve soğuyacağı anlamına gelir.

Mevcut bir radyatör sistemine yerden ısıtma eklendiğinde, farklı bir kontrol sistemine ihtiyaç duyulacaktır. Neyse ki, kablosuz yerden ısıtma termostatları (bazıları bir telefon uygulamasıyla kontrol edilebilir) kurulumu çok daha kolay hale getirir. Yerden ısıtma fiyatları hakkında bilgi almak için Isı Enerji firmasını arayabilirsiniz.

Yerden Isıtmanın Avantajları

  • 1) Düşük Bakım Maliyetleri. …
  • 2) Enerji Verimliliği. …
  • 3) Düşük İşletme Maliyetleri. …
  • 4) Daha Rahat. …
  • 5) Daha İyi Hijyen. …
  • 6) Kontrol Edilebilir Sıcaklıklar. …
  • 7) Çoğu Zemin Yüzeyiyle Uyumludur. …
  • 8) Ek Alan Yaratır.

https://www.isienerji.com/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir