istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

YAZILIM VE KAYNAKÇILIK BÖLÜMLERİNİ TERCİH EDEN ÖĞRENCİLERE BURS VE İSTİHDAM MÜJDESİ

YAZILIM VE KAYNAKÇILIK BÖLÜMLERİNİ TERCİH EDEN ÖĞRENCİLERE BURS VE İSTİHDAM MÜJDESİ

Millî Eğitim Bakanlığı ile İstanbul Sanayi Odasının, mesleki eğitimi güçlendirmek için İstanbul’da başlattığı çalışmalar kapsamında, 6 farklı lisenin kaynakçılık ve yazılım alanlarını seçen öğrencilerine burs sağlanacak, mezunlarına ise istihdam önceliği verilecek. Bakan Yardımcısı Özer: “Seçilen mesleki ve teknik anadolu liselerinde kurduğumuz mükemmeliyet merkezleri, kaynakçılık ve yazılım alanlarını kapsayan ve son teknoloji cihazları içeren altyapıya sahip oldu.” diye konuştu.

Millî Eğitim Bakanlığı ile İstanbul Sanayi Odasının meslekî eğitimi güçlendirmek için İstanbul’da başlattığı çalışmalar, meyvesini vermeye başladı.

Seçilen 6 mesleki ve teknik anadolu lisesinde kurulan kaynakçılık ve yazılım alanlarını kapsayan mükemmeliyet merkezleri, son teknoloji cihazlarıyla donatılırken bu alanları tercih edecek öğrencilere burs imkânı verilecek ve mezunların istihdâmında da öncelik sağlanacak.

Millî Eğitim Bakanlığı ve İSO iş birliğinde gelinen nokta, Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ve İSO Başkanı Erdal Bahçıvan tarafından yapılan toplantıda değerlendirildi.

Bakan Yardımcısı Özer, toplantıya ilişkin değerlendirmesinde, Bakanlık olarak mesleki eğitimi güçlendirmenin en önemli öncelikleri arasında yer aldığını vurguladı.

Son 3 yılda mesleki eğitimin güçlendirilmesi konusunda çok önemli mesafe aldıklarına dikkati çeken Özer, şöyle konuştu: “İstanbul’da mesleki eğitimi güçlendirmek için İSO ile geliştirdiğimiz iş birliği, her geçen gün güçlenerek kapsamını genişletiyor. Gelinen noktada, mesleki eğitimde tematik alanlarda açılımlar yapmak için İSO ile yeni adımlar atmaya başladık. Bu kapsamda kaynakçılık ve yazılım alanlarında altyapıları oldukça güçlü mükemmeliyet merkezleri kurduk. Seçilen mesleki ve teknik anadolu liselerinde kurduğumuz mükemmeliyet merkezleri, kaynakçılık ve yazılım alanlarını kapsayan ve son teknoloji cihazları içeren altyapıya sahip oldu. Burada görevli tüm öğretmenlerimizin mesleki gelişim eğitimleri İSO desteği ile süreklilik kazanacak. Ayrıca müfredatı da güncelliyoruz. İSO, bunun yanı sıra öğrencilerin bu alanı tercih etmesi durumunda öğrencilere burs verecek ve mezunların istihdamında da öncelik sağlayacak. Atılan yeni adımın hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Özer, “2019’dan günümüze İstanbul’da mesleki eğitimi birlikte güçlendirme ve iş birliklerimizi artırma sürecine verdikleri destekler için İSO Başkanı Sayın Erdal Bahçıvan ve İSO yetkilileri ve sektör temsilcilerine şükranlarımı sunuyorum. Sürece katkı veren İstanbul Millî Eğitim Müdürü Levent Yazıcı ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan ise Millî Eğitim Bakanlığı ile iş birliğinden duydukları memnuniyeti dile getirerek İstanbul’da meslekî eğitimi güçlendirmek ve iş gücü piyasasının insan kaynağı ihtiyacını karşılamak üzere Bakanlık ile çok başarılı bir iş birliği yürüttüklerine işaret etti. Bahçıvan, “3 yıldır iş birliklerimiz giderek çok daha güçleniyor. İş birliklerimizde sürekli yeni açılımlar yapıyoruz. Kaynakçılık ve yazılım alanlarında attığımız ortak adımlar da bunun somut göstergeleri. İSO olarak tüm imkânlarımızla belirlenen mükemmeliyet merkezlerimizi destekleyeceğiz. Atılan bu yeni adımla Bakanlık ile iş birliğimizi yeni bir aşamaya taşımış ve tematik iş birliğinin ilk iki adımını atmış bulunuyoruz. Kısa sürede de önemli mesafeler almaktan mutluluk duyuyorum. Toplantıya katılan Bakan Yardımcımız Mahmut Özer’e, meslek komitesi temsilcilerimize ve yetkililerimize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Meslekî Eğitimdeki Önemli Projeler Hayata Geçirildi
Bakanlığın iki yıl önce İstanbul Sanayi Odası ile başlattığı meslekî eğitimde kapsamlı iş birliğiyle mesleki eğitimde önemli projeler hayata geçirildi.

35 meslekî ve teknik anadolu lisesini kapsayan iş birliğinde, her yıl okul sayısı artarak 46’ya yükseldi. İş birliğine ayrıca İstanbul’daki 5 güzel sanatlar lisesi de dahil edildi. İSO, iş birliği protokolü kapsamındaki okullara yönelik 378 toplantı gerçekleştirdi. Ayrıca, okul müdür ve müdür yardımcılarının tamamına yönelik kapsamlı yönetici geliştirme programı uygulandı.

Öğretmenlere yönelik 16 modülden oluşan kapsamlı eğitimlere başlandı. Düzenlenen 12 eğitime 2 bin 572 öğretmen katıldı. Eğitimler halen devam ediyor, Haziran ayı sonuna kadar 6 yeni eğitim daha gerçekleştirilecek.

Bu eğitimlere ilaveten spesifik mesleki gelişim eğitimleri düzenlendi. Bu kapsamda Solidworks ile tasarım 4.0, aydınlatma ve ısıl işlemin günümüzdeki teknolojik uygulamaları gibi özel eğitimler de yapıldı.

İş birliği kapsamında, ayrıca okullarda öğrencilere yönelik dijital dönüşüm ve teknoloji trendleri eğitimleri verildi. Eğitimlere şu ana kadar toplam 881 öğrenci katıldı.

Kaynakçılık ve Yazılım Üzerine Mükemmeliyet Merkezleri Kuruldu
Millî Eğitim Bakanlığı ve İSO arasında sektör temsilcilerinin katılımı ile geçen yıl Kasım ayında yapılan değerlendirme toplantısında, alınan karar gereği İstanbul’da kaynakçılık eğitimi üzerine Bakanlık ve İSO iş birliğinde 5 mükemmeliyet merkezi kuruldu ve altyapı eksiklikleri giderildi. Bu amaçla yaklaşık 10 milyon liralık kaynak kullanıldı.

Bu kapsamda, kaynakçılık alanında ilk adım atıldıktan sonra yazılım alanına odaklanıldı. İstanbul’da yazılım alanında bir mükemmeliyet merkezi kuruldu. Sarıyer Mehmet Rıfat Evyap Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kurulan merkezde, İSO bünyesinde yazılım alanının güçlü sektör temsilcileri sürece aktif katılarak bu merkezin Türkiye’nin yazılım alanında en güçlü merkezi olmasına destek verecek.

Lise yerleştirmelerinde kaynakçılık ve yazılım alanındaki liseleri tercih edecek öğrencilere, bursun yanı sıra mezuniyetlerinin ardından istihdamlarında öncelik sağlanacak.

Kaynak:http://www.meb.gov.tr/yazilim-ve-kaynakcilik-bolumlerini-tercih-eden-ogrencilere-burs-ve-istihdam-mujdesi/haber/23273/tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir