istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

TÜSİKON GENEL BAŞKANI BEŞİKTEPE, 6 HAZİRAN DÜNYA DİYETİSYENLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI

TÜSİKON GENEL BAŞKANI BEŞİKTEPE, 6 HAZİRAN DÜNYA DİYETİSYENLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI

Üreticiler Sanayiciler ve İş Adamları Konfederasyonu ( TÜSİKON ) Genel Başkanı Orhan Beşiktepe, 6 Haziran Dünya Diyetisyenler Günü dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Başkan Beşiktepe, Açıklamasında şöyle dedi: “Günümüzde artık sağlıklı yaşam denildiğinde ilk akla gelen yeterli ve dengeli beslenme olduğunu kabullenmiş bir toplumuz. Beslenme bilimi ile ilgili hizmet veren, beslenme planlaması yapabilen tek meslek diyetisyenliktir. Diyetisyenliğin büyüme, gelişme ve ömür boyu tüm bireylerin sağlığının korunması, geliştirilmesi, yaşam kalitesinin arttırılması için beslenme biliminin ilkeleri doğrultusunda bireysel ve toplu beslenmenin plân ve programlarını düzenleyen bir meslektir.”

Bireyi ve toplumu bilgilendiren, bilinçlendiren, doğuştan ve sonradan oluşan hastalıklar ve diğer özel durumlarda tıbbî ve cerrahî tedavilere uygun, doğal ve tedavi edici besinlerin bileşimlerine göre diyet programı plânlayan, eğitim veren, eğitim programlarını plânlayan uygulatan ve izleyen diyetisyenlerin fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik olarak sağlıklı yaşam biçimlerinin benimsenmesi amacıyla bireyi ve toplumu bilgilendirdiklerini, bilinçlendiren, doğuştan ve sonradan oluşan hastalıklar ve diğer özel durumlarda tıbbî ve cerrahî tedavilere uygun, doğal ve tedavi edici besinlerin bileşimlerine göre diyet programı plânladıklarını, eğitim verdiklerini, eğitim programlarını uyguladıklarını ve izlediklerini ifade eden Beşiktepe açıklamasını şöyle sürdürdü: “Yapılan araştırmalar gösteriyor ki; 21. yüzyılın en gözde meslekleri arasında yer alan diyetisyenlik; aynı zamanda en popüler meslek grubunda yer alıyor. Ülkemizde hızla diyetisyen sayısının artmasına rağmen halen ülkemizde her 100.000 kişiye 4,2 diyetisyen düşüyor. Fakat ülkemizde obezitenin ve obezitenin neden olduğu diğer hastalıklara baktığımızda bu sayı oldukça yetersiz görünüyor. Amerika ve Avrupa’ya baktığımızda diyetisyen sayısı oldukça yüksek.

Bu durum hem memnun edici hem de endişe verici. Beslenme; deniz-derya bir branş. Bizim üzerimize düşen her türlü yeniliği takip ederek mesleğimizi icra etmek. Aynı zamanda diyetisyen olmamasına rağmen diyetisyen unvanı ile iş yapmaya çalışan kişilere de fırsat vermemek gerekiyor.”

Başkan Beşiktepe, beslenme ve diyet konularında destek almak isteyenlerin kişileri iyi tanıyıp, mesleklerini sorgulayıp gerçekten diyetisyen ise beslenme hizmeti almayı planlamaları gerektiğine, diyetisyenin sağlıkla ilgili herhangi bir yükseköğretim kurumunun en az 4 yıllık (bir yıl hazırlık ile 5 yıl) beslenme ve diyetetik eğitim-öğretim programını tamamlayarak “Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması” ile “Diyetisyen” unvanı alarak diyetisyenlik mesleğini yapmaya ve uygulamaya hak kazanan kişiler olduklarına dikkat çekti. Konya Karatay üniversitesinde diyetisyenlik okuyan başta kızım Beyza Beşiktepe nin ,sınıf arkadaşlarının , emekleri bulunan hocalarının ve tüm diyetisyenlerimizin dünya diyetisyenler gününü kutluyorum dedi.

ABDULLAH YİĞİT-ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir