istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

TÜRKİYE’DE AŞI OLANLARA ALMANYA’DA KARANTİNA UYGULANACAK!

TÜRKİYE’DE AŞI OLANLARA ALMANYA’DA KARANTİNA UYGULANACAK!

TÜRKİYE’DE AŞI OLANLARA ALMANYA’DA KARANTİNA UYGULANACAK!

Artan koronavirüs sayıları nedeniyle Türkiye bu gece yarısından itibaren Almanya tarafından “yüksek riskli bölge” listesine dahil edilecek. Yeni sınıflandırma sebebiyle henüz aşı olmayanlar veya hastalık geçirmemiş olanlar Almanya’ya dönüşte 10 gün karantinaya alınacak. Ancak karantina zorunluluğu Türkiye’de bazı aşılardan olanlar için de geçerli.

Çin aşısı olanlara kötü haber!

Eğer Türkiye’de Sinovac, Sinopharm veya Sputnik-V aşısı olduysanız Almanya’ya dönüşte karantinada kalmanız gerekiyor. Yetkililer, bu aşıların Almanya’da henüz tanınmadığına vurgu yapıyorlar.

Bu aşılarda sorun yok!

Buna karşılık Astrazeneca, Biontech, Moderna veya Johnson & Johnson aşısı olanların karantina zorunluluğu yok. Bu aşıdan olanlar aşılandığını belgelediklerinde karantinadan kurtuluyorlar.

Hastalık geçirenler için de geçerli mi?

Aynı şekilde daha önce hastalık geçirenler de karantinadan muaflar. Bu kişilerin hastalık geçirdiğini gösteren belgeyi yanında taşımaları gerekiyor.

En az 5 gün!

Karantinada kalması gereken en erken 5 gün sonra test yaptırıp, negatif çıkması halinde bunu sonlandırabilirler. Test yaptırmayanlar 10 gün evden çıkmamalı.

Sadece çocukların karantina süresi 5 gün sonra otomatik olarak sona eriyor.

PROF. DR. ABDURRAHİM VURAL -ALMANYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir