istanbul masöz olipsbet betadonis giriş

Ne Zaman COVID Testi Yaptırmalısınız?

Ne Zaman COVID Testi Yaptırmalısınız?

Omicron varyantı çılgınca yayılmaya devam ettikçe, milyonlarca insan maruz kaldıklarından endişe ediyor ve enfekte olup olmadıklarını öğrenmek için umutsuz. Ancak birçok alanda, evde hızlı antijen testleri bulmak zordur ve pcr testlerinin (randevu varsa) bir sonuç döndürmesi günler alabilir. Yani değerli bir testi ele geçirdiyseniz, en doğru sonuç için kullanmak için en iyi zaman ne zaman?

Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’nda immünolog olan Gigi Kwik Gronvall, SARS-CoV-2’nin orijinal suşuyla, COVID’e neden olan koronavirüsün, vücuttaki virüs miktarının -viral yük olarak bilinir- genellikle maruz kaldıktan beş ila yedi gün sonra zirveye ulaştığını söylüyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ve birçok eyalet sağlık departmanı, aşılanan açıkta kalan kişilerin, en yüksek viral yükün virüsü tespit etmek için en iyi şansı sağlayacağından, negatif bir testin gerçekten negatif olduğundan emin olmak için COVID’li biriyle temastan sonra test yapmak için bu zamana kadar beklemelerini önermektedir.

Ancak Omicron varyantı ile, artık durum böyle olmayabilir: semptomlar enfeksiyondan sonra daha erken ortaya çıkıyor gibi görünüyor. Sonuç olarak, enfekte insanlar virüsü başkalarına da daha erken yayabilir. Son çalışmalar, Omicron ile enfekte olmuş kişilerin semptomların başlamasından sonra günlerce virüsü dökmeye devam edebileceğini, yani enfeksiyondan sonra beş gün boyunca izole etmek için mevcut CDC önerisinin yeterince uzun olmayabileceğini göstermektedir.

Farklı test türleri size ne söyleyebilir?

Tüketicilere sunulan iki ana COVID testi türü, duyarlılıklarında büyük ölçüde farklıdır. Vücuttaki viral RNA’yı ölçen bir PCR testi, numunenin mililitresi başına 200 kadar SARS-CoV-2 kopyasını tespit edebilir. Buna karşın hızlı bir antijen testi, 500.000’den az viral kopya varsa pozitif çıkmayabilir.

Daha yüksek bir viral yükün mutlaka bir kişinin daha bulaşıcı olduğu anlamına gelip gelmediği belirsizdir – sonuçta, vücutta çoğalan virüs miktarı, kişinin nefes aldığında yaydığı viral parçacıkların sayısını mutlaka izlemez. Ancak Gronvall, varsayımın pozitif hızlı bir antijen testinin bulaşıcılık için iyi bir belirteç olduğudur, çünkü bu testler sars-CoV-2’yi en yüksek viral yüke kadar tespit etmez. PCR testi o kadar hassastır ki, bir kişi artık bulaşıcı olmadığından uzun süre sonra vücutta virüsü göstermeye devam edebilir. Profesyonel SEO Hizmeti Nasıl Alınır?

Wisconsin-Madison Üniversitesi’nden epidemiyolog Ajay Sethi, pandeminin bu noktasında, epidemiyologların bir varyantın daha yüksek bir viral yüke ulaşıp ulaşmadığını veya bu viral yükün bulaşıcılıkla nasıl ilişkili olduğunu kesin olarak söylemelerinin daha zor hale geldiğini belirtiyor. Bunun nedeni, birçok insanın şimdi COVID ile enfekte olması veya farklı sayıda aşı dozu almasıdır, yani bağışıklık sistemleri yeni varyanta farklı yanıt verir. Sethi, “Bir varyantın daha yüksek bir viral yük üreteceğini söylemek çok karmaşık”, diyor.

CDC ve birçok eyalet sağlık departmanı tarafından önerilen beş ila yedi günlük beklemenin arkasındaki bilim nedir?

Kılavuz, SARS-CoV-2’nin orijinal suşu ile enfeksiyon ve semptomların ortaya çıkması arasındaki ortalama süreye dayanmaktadır: Semptomlar beş gün sonra ortaya çıkmazsa, bir kişinin bulaşıcı olma olasılığı çok düşüktür. Teori, viral yük ve semptomların aynı zamanda zirve yaptığı ve bir PCR veya hızlı antijen testinin kesin olarak pozitif veya olumsuz bir sonuç vermesi için yeterli virüs sağladığıdır.

Ancak Omicron varyantı semptomları çok daha erken geliyor gibi görünüyor: ortalama olarak maruziyetin ardından üç gün. Ayrıca, ortaya çıkan kanıtlar, Omicron’a sahip kişilerin semptomlar ortaya çıkmadan en az bir gün önce bulaşıcı hale gelebileceğini göstermektedir. medRxiv’de yayınlanan 5 Ocak’taki bir ön baskı kağıdı, bir Omicron salgını sırasında 30 kişiyi izledi ve hızlı antijen testlerinin COVID tespitsinden birkaç gün önce çoğunun bulaşıcı olduğunu buldu.

Diğer kafa karıştırıcı konular, Japonya’daki hastaların Omicron varyantının semptomların başlamasından üç ila altı gün sonrasına kadar en yüksek viral yüke ulaşamayabileceğini bulan yeni bir çalışmadır. Ancak Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles, Sağlık Sistemi’nde klinik mikrobiyolog olan Omai Garner, bunun insanların çok daha erken bulaşıcı olmadığı anlamına gelmediğini söylüyor.

PCR testleri viral yük zirve yapmadan önce bir enfeksiyonu tespit haline gelebildiğinden, bir kişi varyantı aldıktan hemen sonra ancak enfeksiyonu yaymadan önce Omicron’u tespit etmede daha iyi olabilir. Bununla birlikte, şu anda, PCR testlerinin sonuç döndürmesi birkaç gün sürebilir, bu noktada kişi başkalarına bulaştırabilir.

Eğer Omicron’lu insanlar maruz kaldıktan iki gün sonra bulaşıcı hale gelirse, neden test yaptırmayı bekleyelim?

Maruz kaldıktan iki gün sonra testte bir sakınca yoktur. Ancak endişe, iki günde negatif bir antijen testinin yanlış bir güvenlik hissi sağlayabileceğidir, çünkü viral yük bu noktada hızlı antijen testleri ile tespit edilemeyecek kadar düşük olabilir.

Bir kişi maruz kaldıktan bir veya iki gün sonra yapılan negatif bir test (özellikle hızlı bir antijen testi) anlamsız olacaktır ve bu kişinin izolasyondan çıkmadan önce tekrar test etmesi gerekecektir. Garner, “COVID’li olmadıklarını varsayamıyorlar” diyor. “Yapmadıklarını doğrulayan bir sonuç elde edene kadar COVID’e sahipmiş gibi davranmaları gerekiyor.”

Mevcut test sıkıntısı, insanları bu tür ek testler aramaktan vazgeçirebileceği için işleri karmaşık hale getirebilir. Garner, “Bu virüse karşı federal bir tepki eksikliğine değiniyor”, diyor. Ne zaman vakalar yükselse, “yeterince test yaptıramıyoruz.”

İnsanlar ne kadar süre bulaşıcı kalır?

Orijinal koronavirüs türüne ilişkin veriler, hafif COVID’li çoğu insanın semptomları takip eden 10 gün sonra artık bulaşıcı olmadığını göstermiştir. Garner, aşılanmış, aşılanmamış veya sadece yakın zamanda aşılanmış kişilerde virüsün farklı davranabileceğini, ancak şu anda bu farklılıklar hakkında çok az bilgi olduğunu söylüyor.

27 Aralık 2021’de CDC, covid hafif semptomları olan kişilerin beş gün boyunca izole edilmesini ve daha sonra negatif bir test almamış olsalar bile işe maskeyle dönmelerini önermek için izolasyon önerilerini değiştirdi. Ajans, verileri açıklamamasına rağmen bu kılavuzun yeni bilime dayandığını öne sürdü ve birçok anekdot vakası Omicron enfeksiyonunu beş günden daha uzun sürebileceğini gösteriyor.

Ve birçok uzman, test gereksinimini ortadan kaldırmanın, özellikle Omicron hakkında hala çok az şey bilindiği için, test eksikliklerini önlemekle yeni bilimden daha fazla ilgisi olduğuna inanıyor. “Tüm bu çabayı bulaşıcı insanları keşfetmek için… Neden en azından keşfettiklerine yayılmamasını sağlamayayım,” diye yazdı bulaşıcı hastalık uzmanı Michael Mina, CDC kararını “pervasız” olarak adlandırdığı bir Twitter yazısında.

Ağızdan veya boğazdan toplanan tükürük kullananlar da dahil olmak üzere ufukta daha iyi testler var mı?

İlk kanıtlar, Omicron’un boğazda burunda çoğalmaya meyilli önceki varyantlardan daha yaygın olabileceğini göstermektedir. Küçük ilk çalışmalar, tükürük sürüntüleri kullanılarak yapılan hem PCR hem de antijen testlerinin burun sürüntülerinden günler önce olumlu sonuçlar verdiğini ortaya koymuştur. Çok sayıda anekdot raporu da boğaz sürüntü örneklerinin daha doğru sonuçlar verdiğini göstermektedir, ancak bir çalışma, önerilen gibi burun yerine boğazda kullanıldığında hızlı antijen testlerinin daha az hassas olduğunu göstermektedir.

Birkaç uzman tükürük toplamayı savunsa da, Gıda ve İlaç İdaresi evde boğaz sürüntülerine karşı öneride bulunuyor: 7 Ocak tarihli bir Twitter yazışmasında, ajans güvenlik endişelerine ek olarak, “boğaz sürüntülerinin evde testler için doğru veya uygun bir yöntem olduğunu gösteren herhangi bir veriye henüz sahip değiliz” dedi. Garner, bu kılavuzun değiştirilmesinin daha fazla araştırma ve yeni test türlerinin standardizasyonunu gerektireceğini söylüyor.

Sonuç: Bir kişi ne zaman COVID testi yapmalı?

Üç günde PCR testi yaptırarak, henüz bulaşıcı olmasanız bile, virüse sahip olup olmadığınızı söyleyebilir.

PCR testleri mevcut değilse ve yalnızca bir antijen testine erişiminiz varsa, zamanlamanız büyük ölçüde duruma bağlıdır. İzole kalma ve tam olarak ne zaman maruz kaldığınızı bilme yeteneğine sahipseniz, Sethi ve Garner, negatif bir testin gerçekten negatif olmasını veya yaşadığınız semptomların COVID’den kaynaklanıp kaynaklanmadığını sağlamak için beş gün antijen testi yapmanın en iyi seçeneğiniz olduğu konusunda hemfikirdir.

Ancak asemptomatikseniz, insanlarla iletişim halinde olmanız ve sadece bir hızlı antijen testi yapmanız gerekiyorsa, iki günde almak faydalı olabilir. Sethi, pozitifse COVID’li olduğunuzu varsayabileceğinizi söylüyor. “Eğer negatif çıkarsa, bir test daha yaptırmış olmayı dileyeceksin.” diye ekliyor.

Her iki durumda da, uzmanlar testin gerçekten negatif olduğunu bilmek için yeterli zaman geçene kadar COVID’inz varmış gibi davranmanız gerektiğini söylüyor. Negatif bir test ( özellikle hızlı bir antijen testi) bulaşıcı olmadığınız veya daha sonra bu hale gelmeyeceğiniz anlamına gelmez. Gronvall, “Tekrar tekrar bir şey söylediysem, o da test etmenin zamandaki bir an olduğudur.” diyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir