istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya Görev Grup Komutanlığını Ziyaret Etti

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya Görev Grup Komutanlığını Ziyaret Etti

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya Görev Grup Komutanlığını Ziyaret Etti

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün İtalya’nın Sicilya Adası’nda İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ve İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini ile gerçekleştirdiği üçlü görüşme sonrasında Libya’ya geçti.

Mitiga Havalimanında Libyalı ve Türk yetkililer tarafından karşılanan Bakan Akar, Libya Görev Grup Komutanlığını ziyaret etti.

Ziyaret sonrasında helikopterle Libya açıklarındaki TCG GELİBOLU fırkateynine giden Bakan Akar, faaliyetlere ilişkin bilgi aldı ve personelle bir araya geldi.

Türkiye’nin Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde uluslararası alanda bir özne olduğunu belirten Bakan Akar, etki ve ilgi alanı genişleyen Türkiye’nin bölgesel, küresel barış ve istikrar için önemli sorumluluklar üstlendiğini, bunları üstlenmeye devam ettiğini bildirdi.

Türkiye ve Libya arasındaki 500 yıllık kardeşlik bağlarına vurgu yapan Bakan Akar, “Libyalı kardeşlerimizin yanındayız.” diye konuştu.

“Sizlerin Libya’daki varlığı kardeşliğimizin, dostluğumuzun ve dayanışmamızın en önemli nişanesidir.” diyen Bakan Akar, “Türkiye Libya’da yabancı güç değildir.” ifadesini kullandı.

Libya’nın daveti üzerine Türkiye’nin ülkeye gelerek ikili anlaşmalara ve uluslararası hukuka uygun şekilde askerî, eğitim iş birliği ve danışmanlık faaliyetlerini yerine getirdiğini aktaran Bakan Akar, “Türkiye Libya’nın kendi kendine yetebilecek bir seviyeye ulaşması için gayret göstermeye devam ediyor. Libya birliklerinin uluslararası standartlara ulaşması için eğitim, yardım ve danışmanlık desteğine devam ediyoruz. Amacımız Libya’nın birliği, bütünlüğü, barış ve istikrarıdır.” açıklamasında bulundu.

“Tek Libya”nın önemine değinen Bakan Akar, sorunun Hafter ve destekçileri olduğunu söyledi. Bakan Akar, “Libya Libyalılarındır.” anlayışı içinde Libya’nın yanında olmaya, onlara destek vermeye devam edeceklerini de kaydetti.

 

ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM GÖRÜŞMELERİMİZ DAHA DA ARTACAK

Bakan Akar, TCG GELİBOLU’da, AA muhabirinin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı.

Sicilya’da İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ve İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini ile gerçekleştirdiği toplantılara ilişkin değerlendirmesi sorulan Bakan Akar, şunları söyledi:

“Hem ikili hem de İttifak içindeki bazı konuları görüşme ve bu konuda karşılıklı bilgi alışverişinde bulunma fırsatı bulduk. Memnuniyetle belirtmek isterim ki görüştüğümüz konuların büyük bir bölümünde mutabık olduğumuzu, anlayış birliğine sahip olduğumuzu da görmüş bulunuyoruz. Önümüzdeki dönemde bu anlayışla ilişkilerimizin, görüşmelerimizin daha da artması için mutabık kaldık. Bunu da gerçekleştireceğiz. Bir taraftan personelin eğitimi, personel değişimi, tatbikatlara katılımın yanı sıra savunma sanayi alanında mevcut ilişkilerimizi nasıl daha da geliştirebileceğimizi de görüşme fırsatı bulduk.”

TSK’nın yoğun çalışmalarla hem ülkesinin hak ve menfaatlerini korumak ve kollamak için gayret gösterdiğini hem de İttifak’ın, dost ve müttefik ülkelerin, hak ve hukukuna önemli katkılar sağladığını dile getiren Bakan Akar, “Hem finansal hem operasyonlara sağlanan katkı hem de karargâhlardaki personel sayımız bakımından TSK olarak NATO içinde önemli, seçkin ve saygın bir yerimiz var. Bunu korumak ve devam ettirmek bakımından NATO içinde bize verilen görevleri eksiksiz, aksaksız yerine getirdik, getirmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

AKDENİZ’DEN BİZİM ÇOCUKLARA DESTEK

ABD Savunma Bakanı Austin ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin nasıl geçtiğine yönelik soruyu da Bakan Akar, “Gayet açık, net, yapıcı yaklaşım içinde hem ikili hem de İttifak içindeki konularla karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Değerlendirmelerimizi paylaştık ve olumlu yaklaşım içinde görüşmeyi tamamladık. Biz bildiklerimizi, inandıklarımızı hem ülkelerimiz hem ittifak için yararlı olacak ne varsa bunları muhataplarımızla paylaşmaya devam ediyoruz.” yanıtını verdi.

Gemi personeli ile yemekte bir araya gelen Bakan Akar daha sonra Bahriyelilerle Libya açıklarındaki gemide A Millî Futbol Takımı’nın, 2020 Avrupa Şampiyonası (EURO 2020) kapsamında İtalya ile yaptığı maçı televizyondan izledi.

Kaynak:https://www.msb.gov.tr/SlaytHaber/1262021-03237

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir