istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşkur'un uygulaması olan işsizli maaşı nasıl alınır? Belirli şartlar sonrasında işsizlik maaşı almaya hak kazanan işsizler ne kadar süre ne kadar maaş alabilir? Sizin için koşulları ve sonrasını derledik!.

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşten ayrılmış veya işine son verilmiş vatandaşların ilk aklına gelen haklarından ve yararlanmak için bilgi almak istedikleri konuların başında İşsizlik maaşı almak için gerekenler var. İşsizlik maaşı almaya hak kazanmak için belirli bir süre içerisinde belirli sayıda prim yatırılmış olması gereklidir. İşte prim sayısı günlerine göre ne kadar süre işsizlik maaşı alabileceğinizi araştırdık. Peki işsizlik maaşı nasıl alınır? işte o şartlar!.

İŞSİZLİK MAAŞI ALMA ŞARTLARI

  • * Öncelikle işsizlik maaşından yararlanabilmeniz için işten çıkarılmış olmanız gereklidir.
  • * En son çalıştığınız yerden 120 gün prim yatırılarak çalışmış olmanız gerekli.
  • * Son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primlerinizin yatırılmış olması gerekiyor.

Eğer durumunuz bu şartları yerine getiriyorsa eğer işsizlik durumunda 10 aya kadar işsizlik maaşı alabilirsiniz.

İŞSİZLİK MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

İşsizlik maaşına başvurmak için iş yer ile ilişkiniz kesildikten sonraki 30 gün içerisinde İşkur’a giderek işsizlik maaşı başvurusu yapabilirsiniz. Eğer gitme durumunuz yoksa online olarak iskur.gov.tr adresinden online olarak başvuru yapabilirsiniz. Gerekli şartlar gerçekleştiği durumlarda bu uygulamadan bütün işsiz kalan sigortalı işçiler yararlanabiliyor.

  • *İŞ YERİ İFLASH ETTİ, İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİR MİYİM?
    • – İşsizlik maaşı alabilmek için kendi isteğiniz dışında işten ayrılmış olmanız gerekmektedir. İş yeri kapanması, iflas etmesi durumları sizin isteğiniz dışında olan bir olay olduğu için diğer şartlar sağlandığında işsizlik maaşı alabilirsiniz.
  • *

İŞSİZLİK MAAŞI NE KADAR?

2018 yılında asgari ücret artması sonrasında işsizlik maaşlarında da artış oldu. 2018 yılında en düşük işsizlik maaşı 805 lira yün yüksek işsizlik maaşı 1623 lira olarak bilinmektedir. Güncel yasa ve şartlara göre ücretler değişmektedir. Kişinin alabileceği maaş için işkur üzerinen yine bilgi alınabilir.

Uygulama çerçevesinde alabileceğiniz işsizlik maaşı belirli şartlara göre değişmektedir. Çalışma süresine göre işsizlik maaşı alabileceğiniz sürede buna göre değişmektedir. Prim gününe göre alabileceğiniz gün sayısı şu şekildedir.

  • * 600 gün sigortalı olarak çalışan kişilerin işsizlik maaşı alabilecekleri süre 180 gün.
  • * 900 gün sigortalı olarak çalışan kişilerin işsizlik maaşı alabilecekleri süre 240 gün.
  • * 1080 gün sigortalı olarak çalışan kişilerin işsizlik maaşı alabilecekleri süre 300 gün boyunca işsizlik ödeneği alma hakkından yararlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir