istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

Çocuklarımız son günlerde Çince öğrenmeye merak sardı

Çocuklarımız son günlerde Çince öğrenmeye merak sardı

Yetişkinlerin tam aksine Çince öğrenmenin çok eğlenceli olduğunu söyleyen çocuklar özellikle Çince karakter öğrenmeyi çok seviyorla

Birçok insan için Çince öğrenmek göz korkutucu gelse de Çocuklar için durum öyle görünmüyor. Yetişkinlerin tam aksine Çince öğrenmenin çok eğlenceli olduğunu söyleyen çocuklar özellikle Çince karakter öğrenmeyi çok seviyorlar. Bunda yetişkinlerin maruz kaldığı Çince’nin zor olduğu konusundaki bazı şehir efsanelerinden henüz etkilenmemiş olmaları da rol oynuyor.  Türk Çin Kültür Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Karslı, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Çocuklar Çince’yi çok daha kısa sürede öğreniyorlar; Çince dilbilgisi yapısı itibari ile karışık olmayan bir dil. Bu durum küçük yaşlarda Çince öğrenmeyi de büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Böylece kısa sürede Çince konuşmaya başlayan çocuklar başta aileleri olmak üzere çevrelerinde de şaşkınlık yaratıyor.

Özellikle Çince karakterler çocuklara ilgi çekici geliyor. Öğretmenlerimiz bazı özel karakterlerin tarih boyunca geçirdiği değişimi anlattığında çocuklar büyük ilgiyle dinliyorlar.  Karakterlerin şekillerinin binlerce yıl içinde geçirdikleri değişim çocuklara görseller ve videolarla veriliyor. Mağara duvarlarına yazıldığı yıllardan bu güne kadar ulaşan süreci gören çocuklar adeta zamanda yolculuk yapıyor. Bu etki çocukların Çince’ye ilgisini artıran önemli bir farklılık.

Kültürel etkinlikler Çince öğrenimini çok daha eğlenceli hale getiriyor; Çinli öğretmenler ile eğitim alan çocuklar, Çince’nin yanı sıra Çin kültürünün birbirinden ilgi çekici özellikleri ile de tanışmış oluyorlar. Çin kültürü, kağıt kesme sanatı,Çin kaligrafisi, tai chi, go oyunu, tüylü top, Çin kıyafetleri ve süsleri gibi çocukların ilgisini çeken onlarca unsuru barındırıyor. Çince eğitimlerde bu unsurlar kullanıldığı durumda çocuklar Çince öğrenme motivasyonlarını hiç kaybetmiyorlar. Kendi yaptığı süslerle odasını süsleyen çocuklar, kendi isimlerinin Çince yazılışlarını da öğrendikten sonra dernek tarafından gönderilen özel kartlara yazarak odalarına asıyorlar.

Pandemi Çince eğitimine engel mi? İşitsel özelliklerin önemli olduğu Çince eğitimlerinde Öğretmenlerin online olarak eğitim vermesinde herhangi bir sorun bulunmuyor. Tonlamalı bir dil olan Çince’yi öğrenen öğrencinin sesini öğretmenine duyurabiliyor olması eğitim açısından en önemli ihtiyaç. Bu günümüzde kolaylıkla sağlanabilen sıradan bir konu. Pandemi sürecinde evinde sıkılan çocuklar için güzel bir farklılık da sunan Çince eğitimi, evdeki zorunlu süreci daha eğlenceli hale getirmek için de fırsat niteliği taşıyor. Eğitim ve kültür etkinliği kaynaklarının ise kargo ile ulaştığı için nerede olursa olsun çocuklarımız Çince öğrenebilmekteler.

Kaynak: Zirve Haber Ajansı [ZHA]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir