istanbul masöz olipsbet betadonis giriş vbet betandyou

Bakan Bilgin, TÜGİK Heyetini Kabul Etti

Bakan Bilgin, TÜGİK Heyetini Kabul Etti

Ankara,Türkiye
Yazdır
Bakan Bilgin, TÜGİK Heyetini Kabul Etti


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, çalışma hayatındaki gelişmeleri değerlendirmek üzere Türkiye Genç İş İnsanları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Bakan Bilgin, göreve geldiğinden bu yana karşılaşılan sorunları adım adım çözdüklerinin altını çizerek, “Kamu işçileri ile yapılan toplu sözleşme sürecinden büyük bir uzlaşmayla çıktık. Toplu sözleşmede sadece ücret artışları değil, çalışanlarımızın diğer sosyal haklarıyla ilgili de çok önemli adımlar atıldı. Ardından kamu çalışanlarıyla toplu sözleşme yaptık. Toplu sözleşmeler, çalışma hayatımızın önemli kurumlarıdır. Çünkü toplu sözleşme; işçi ile işveren arasında uzlaşmayı aynı zamanda da iş barışını inşa eden süreçlerdir. O dönemdeki olumlu etki daha sonra dövizde yaşanan dalgalanmanın ardından ekonomide meydana gelen çeşitli olumsuz gelişmelerle birlikte etkisini azaltıyordu ki asgari ücret düzenlemesini gerçekleştirdik. Enflasyonun yüzde 36 gibi yüksek olduğu bir dönemde biz yüzde 50 ile tarihi bir asgari ücret artışı gerçekleştirdik. Daha sonra çalışanlarımıza enflasyonun üzerinde bir sosyal refah artışı gerçekleştirdik. Enflasyon yüzde 36 iken biz 6 aylık yüzde 31 zam yaptık. Bunlar çok önemli düzenlemelerdir ve ekonomide olumsuz gelişmelerin ortaya çıktığı dönemlerde sosyal politikalarla çalışanların emeğini, kamu görevlilerini korumazsanız bu ekonomik sorunlar toplumsal sorunlara dönüşür. Türkiye çok şükür oralarda değil ve ciddi bir rahatlama sağlanmıştır” diye konuştu.

İçinde bulunulan şartların Türkiye açısından oldukça zor olduğunu belirten Bilgin, şöyle devam etti:

“Türkiye şu anda birçok uluslararası sorunla da karşı karşıyadır. Pandemi olmasaydı da bunlar ağır sorunlardır, bunların üzerine pandeminin maliyeti gelmiştir. Pandemide başta bizim Bakanlığımız olmak üzere devletimiz büyük bir bedel ödeyerek bu süreci yönetmeyi başarmıştır.”

Akdeniz’de, Kafkaslar’da ve Orta Doğu’da meydana gelen olayların Türkiye merkezli olaylar olduğuna dikkati çeken Bakan Bilgin, yaşanan bu olayların emperyalizm ülkeleri tarafından Türkiye’yi kuşatmaya yönelik politikalara dönüştürülmesi ve kullanılması çok açık olaylar olduğunu söyledi.

Bilgin, Türklerin bin yıldır bu topraklarda yaşadığını anımsatarak, “Şimdi Türkleri plajlar dışında hareket edemez hale getirmek istemektedirler ama Türkiye buna müsaade etmemiştir, etmeyecektir. Bunların hepsinin bir bedeli var, dolayısıyla uluslararası sistemde Türkiye’ye karşı saldırı tavrı içerisinde olunduğunu dikkate alarak Türkiye’yi değerlendirmek lazım. Sadece pandeminin meydana getirdiği maliyet ve sorunlar değil bu uluslararası sistemde meydana gelen olayların maliyetini dikkate almak lazım. Biz bunun maliyetini bu topraklarda bin yıldır ödüyoruz ” değerlendirmesinde bulundu.

 

“Geleceğe Dair Ümitlerimiz Artıyor Çünkü Türkiye’nin Üretim Gücü Artıyor”

“Bu coğrafya başka hiçbir coğrafya ile mukayese edilemeyecek risklere açık bir coğrafyadır” diyen Bilgin, şunları kaydetti: “Dünya ticaretlerinin merkezi burasıdır. Dünya ticaretlerinin merkezi okyanuslarda keşifler yapılana kadar Akdeniz’di. Türkiye’nin üretim gücü arttıkça Türkiye Cumhuriyeti Devleti daha güçlü olacaktır, uluslararası sistemde daha güçlü bir konumda söz sahibi olacaktır. Dolayısıyla Türkiye karşıtlarının söyledikleri şeyleri çok ciddiye almamak lazım. Türkiye’nin geleceğine dair ümitlerimiz her geçen gün artıyor çünkü Türkiye’nin üretim gücü artıyor. Çünkü Türkiye’nin üretim gücünü arttıran insan kalitesi zenginleşiyor.”

Geleceğe dünden daha ümitle baktığına vurgu yapan Bilgin, Türklerin artık üretmeyi, üretimin nasıl yapılacağını bildiğini belirterek, “Birlikte yapabileceğimiz her türlü öneriye açık olduğumuzu söylemek isterim. Bakanlığımız sizlerden gelecek her türlü öneriye açıktır, değerlendiririz, birlikte yürümeye devam ederiz” diye konuştu.

TÜGİK Genel Başkanı Güral ve beraberindeki heyet Bakan Bilgin’e çalışma hayatına ilişkin taleplerini ilettiler. Çalışma yaşamına dair yapılacak olan her türlü çalışmada katkı sunmak istediklerini ifade ederek tüm çalışanların asgari ücrete kadar olan ücretlerinden vergi muafiyeti sağlanmasına ilişkin gösterdiği çabadan dolayı Bakan Bilgin’e teşekkürlerini ilettiler.

 

Toplantı sonunda Bakan Bilgin’e hediye takdim edilerek, hatıra fotoğrafı çekildi.

 

Paylaş

kaynak:https://www.csgb.gov.tr/haberler/bakan-bilgin-tugik-heyetini-kabul-etti/

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir