istanbul masöz olipsbet betadonis giriş

AFGANİSTAN BÜYÜKELÇİSİNDEN TÜRKSOY’A ZİYARET

AFGANİSTAN BÜYÜKELÇİSİNDEN TÜRKSOY’A ZİYARET

Afganistan İslam Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Amir Muhammad Ramin TÜRKSOY’u ziyaret etti.

Büyükelçi Amir Muhammad Ramin ve beraberindeki heyet Genel Sekreterlik Konferans Salonunda TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve yetkililerle görüştü.

Görüşmede Düsen Kaseinov, ortak kültür coğrafyasında bulunan Afganistan’ın ülkede yaşayan Türk kökenli halklar ve ortak değerler çerçevesinde Türk Dünyası’na yakın olduğunu vurguladı. Bu çerçevede TÜRKSOY’un da girişimleriyle Nevruz Bayram’ının 2009 yılında UNESCO nezdinde “İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mırası Temsilî Listesi”ne dâhil edilmesi daha sonra da 23 Şubat 2010 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 21 Mart’ı Uluslararası Nevruz Bayramı olarak ilan etmesinde Afganistan’ın büyük desteğinin bulunduğunun altını çizdi. TÜRKSOY’un Türk Dünyasının kültür ve sanatının tanıtılmasına yönelik çalışmalarını dünya genelinde sürdürdüklerini de dile getiren Kaseinov, TÜRKSOY ile Afganistan arasında ilişkilerin geliştirilmesine yönelik tekliflere sıcak baktıklarını ve ortak etkinlikler yapmaya hazır olduklarını belirtti.

Büyükelçi Ramin, Afganistan’ın, ülkede yaşayan Kazak, Özbek, Uygur, Türkmen ve diğer Türk halklarına önem verdiğini ve bu halklarla ilişkilerin geliştirilmesi, Türk dilinin öğretilmesi ve yaygınlaştırılması için çalışmalar yaptığını kaydetti. Afganistan’ın Türk Dünyası’yla yakın ilişki içerisinde olduğunu ve bu ilişkiyi geliştirmeyi arzu ettiğini vurgulayan Büyükelçi, bu yıl Türk Konseyi’ne gözlemci üye olarak kabul için başvuru yaptıklarını bildirdi. Büyükelçi, TÜRKSOY ile ilişkilerini geliştirmek ve ortak çalışmalar yapmayı amaçladıklarını ve bu yöndeki çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Geleceğe yönelik işbirliği olanaklarının ele alındığı görüşmenin sonunda TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Afganistan’ın Ankara Büyükelçisi Amir Muhammad Ramin’e TÜRKSOY’un yeni yayınlarından hediye etti.

Kaynak:https://www.turksoy.org/tr/news/2021/06/02/afganistan-buyukelcisinden-turksoy-a-ziyaret

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir