Yaya Öncelikli Trafik Yılı

Uzun zamandır gündemdeki sıcaklığı  koruyan ülkemizdeki herkesi ilgilendiren bir devrim niteliğinde kanun çıkarılması yönünde karar alınmıştı. Alınan bu kararla ölümlü kazaların çoğunluğunu oluşturan ölümlü yaya kazaları azaltılması adına yapılan bu kanun düzenlemesi biz yayaların can güvenliğini koruma açısından oldukça yararlı görülen bir kanun düzenlemesi olarak toplum tarafından kabul görmüştür.

Yaya Öncelikli Trafik

Öncelikli olarak anlaşılması gereken bu kanun düzenlemesi ile ilgili hayatımıza girecek olan değişikliklerdir. Yayaların karşıdan karşıya geçmek için kullandıkları yaya geçidi  yayaların canından olmasına sebep oluyordu. Çünkü yayaların bu geçitlerde karşıdan karşıya geçmek için üstünlük hakları bulunuyordu. Ama eğitilmez olan bu cahil halkın insan canını ne kadar umursadığını bu geçitlerde yaşanan ölümlü kazalarda görebiliyorduk. Son yıllarda yaşanan bu vahim durumla mücadele etmek adına devletin çok geç kaldığı bu uygulama yeni yeni devreye sokulmaya başlandı. Yaya Öncelikli Trafik Dönemi resmen başladı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bizzat katıldığı eylemlerle insanlara anlatılmaya başlandı. Bazı sivil toplum kuruluşlarının ve vatandaşın da katıldığı gözlemlenen etkinliklerde trafikte farkındalık yaratmak adına bir çok etkinlik düzenlenerek konuşmalar yapıldı.

Yaya Geçidi Cezası

2018 yılında daha düşük fiyatlarda olan yaya vatandaşa geçitlerde yol vermeme cezası 2019 yılı içinde yeni yapılan düzenleme  ile rekor bir fiyata çıkarıldı. Yeni çıkarılan yasa ile yayaya yol vermemenin cezası 604 TL’ye çıkarılarak daha önceki cezalara oranda en fazla zam yapılan ceza oldu. Bundan anlaşılıyorki devlet yayaların geçiş üstünlüğü kuralına oldukça önem vererek yayaların güvenliğini koruma altına almak adına her türlü önlemi alacağını bizlere gösteriyor.  İnsan hayatına değer verme konusunda eksiklikleri olan ülkemizin en azından trafikte bir nebzede olsa rahatlayacağını düşünmek bizlerin içini ferahlatıyor. Refah seviyesinin artmasına yönelik bu kanun düzenlemesi modern ve insan hayatına önem veren ülkeler arasına girmemiz için güzel bir başlangıç olarak kabul edebiliriz.

Trafik Cezaları

Ülkemizde caydırıcılık konusunda yasaların yetersiz olması suçluların elini kolunu sallayarak dışarıda gezmesi yasaların boşluklarının olduğu su götürmez bir gerçektir. Yaya önceliği konusunda bile yetersiz ve bilgisiz olan bu halkı hapis cezası bile değil kulu oldukları paranın korkuttuğunu devlet sonunda anlamış olacak ki trafik cezaları  ücretlerini son dönemlerde oldukça arttırmaya başladı. İnsanların gözünü korkutacak olan bu cezaların fiyatları kimi zaman insanları bile bile gözünü kırpmadan çarparak öldüren insanları korkutmaya yetmiyor.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
9 Şubat 2019

Osman Furkan Kaya
Osman Furkan Kaya
Başka bir dilde yazıcam en başından şarkımı kanla! Hangi dilde kafiyeliyse başkaldırı ve kavga. Vatanperverlik denen yasal mermilermiş ala... Nazım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala!

Bir cevap yazın