Tabanca Susturucuları Nasıl Çalışır?

Kulaklara zarar verebilecek kadar yüksek olan silah sesi, silahın ucuna takılan boru gibi çok basit bir madeni parça ile neredeyse işitilmeyecek kadar, düşük bir seviyeye indirilebilmektedir. Kurşunu silahtan atabilmek için, kurşunun arkasındaki barut ateşlenir. Ateşlenen barut çok yüksek basınçlı ve hacimli bir sıcak gaz ortaya çıkarır. Bu gazın basıncı kurşunu namluya doğru iter.kapalı bir yerde sıkıştırılmış bir gaz aniden küçük bir delikten salını verirse, ortaya bir patlama sesi çıkmaktadır.Susturucu mantığı aşağı yukarı böyledir.

Gazın basıncı fonksiyonel olarak size gerekli olduğu için, bu sesi azaltmanın tek yolu boşalan gazın tek bir delikten değil de, daha büyük bir delikten boşalmasını sağlamaktır. işte silah susturucuları‘nın arkasında yatan temel fikir budur.Kurşunun arkasındaki yaklaşık santim metrekarede 200 kilogram olan basınç, şampanyanın mantarının patlatılmasında olduğu gibi, kurşunun mermiyi terk etmesiyle birlikte yüksek bir ses çıkmasına yol açar.Namlunun ucuna vidalanan ve üzerinde delikler bulunan susturucunun hacmi, namludan 20-30 kat daha fazladır. Kurşunun arkasındaki sıkıştırılmış, basınçlı sıcak gaz anında buraya boşalır ve basıncı yaklaşık santim metrekarede 15 kilograma kadar düşer.

Tabanca Ruhsatı

Tabanca aslında bizlere dost olduğu kadar  da düşmandır karşımızdaki insanın belinde ne olduğunu bilemeyiz buda bizi meşru müdafaa durumlarında zora sokabilir. Bu sefer siz haksız olabilir uzun cezalar alabilirsiniz. Eğer yinede tabanca alma gibi bir fikriniz var ise bağlı bulunduğunuz emniyet müdürlükleri ve Jandarma Genel Komutanlığına aşağıdaki belgeler ile giderek işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

  1. Talebinize ilişkin İlçe Emniyet Müdürlüğüne hitaben dilekçe,
  2. Nüfus cüzdan fotokopisi (nüfus cüzdanı asli müracaat esnasında aranacak, diğer belgelerle birlikte karşılaştırma yapıldıktan sonra ilgiliye iade edilecektir. Nüfus cüzdanında vatandaşlık numarası bulunmayanlardan vatandaşlık numarası istenecektir),
  3. Ruhsat yenilemek veya devir alma talebinde bulunan müracaat sahipleri 4 adet, MKE Kurumundan yeni silah alma talebinde bulunanlar müracaat sahiplerinden ise 6 adet son 6 ay içinde çekilmiş fotoğraf,
  4. Silah ruhsatı istek formu,
  5. Arşiv kayıtlarını içeren adli sicil belgesi,
  6. Silah ruhsatı alınmasında sakınca bulunmadığına dair sağlık kurulu raporu,
  7. Vergi Dairelerinden 1.000 lirayı aşan tutarda vadesi geçmiş vergi borcu olmadığını gösterir güncel belge. (imzalı, mühürlü, tarihli ve tasdikli.)
  8. Yarım kapak dosya

Bu işlemlerinizi hallettikten sonra sizin belgeleriniz Valilik makamına gidecektir.Tabanca ruhsatı yenileme süresi 5 yıldır her 5 yılda bir bu ruhsatı yenilemek zorundasınız. Size ruhsat verildikten 1 yıl sonra kendi tabancanızı alabilir ve 60 gün içerisinde ruhsata işlettirebilirsiniz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
21 Şubat 2019

Osman Furkan Kaya
Osman Furkan Kaya
Başka bir dilde yazıcam en başından şarkımı kanla! Hangi dilde kafiyeliyse başkaldırı ve kavga. Vatanperverlik denen yasal mermilermiş ala... Nazım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala!

Bir cevap yazın