Mavi Ekran Hatası

Bir çok bilgisayar kullanıcısının sorunu olan mavi ekran bir çok sebepten dolayı başınıza gelebilir. Mavi ekran aldığınızda önemli olan soru bu ekran hatasını almadan önce ne yaptığınızdır. Çünkü bazen bilgisayarınızın şarj soketinde sorun olması bile mavi ekran hatası almanıza sebep olabilir. Mavi ekran hatası aldıysanız eğer öncelikli çözüm bilgisayarınızı yeniden başlatmak olacaktır. Mavi ekran hatasının asıl adı bilgisayarınızın bilinmeyen bir sebeple veya beklenmedik bir durum yaşayarak kapanmasıdır. Bu tarz sorunların sebebi belki de donanımsal bir problem olabilir. Bilgisayarınızın hard disk veya anakart gibi önemli parçalarında bir sorun olması bilgisayarınızın mavi ekran hatası vermesine sebep olabilir. Bilgisayarınızın sert bir darbe alması veya elektriksel bir problem yaşaması bu hatayı tetikleyebilir.

Mavi ekran hatası çözümü

Bu hatayı çözüme kavuşturmanın en kolay yollarından bir tanesi bilgisayarınızın mavi ekran hatası verdiğinde bu ekranda yazan kodun ismidir. Bu kodu çeşitli destek sitelerinde arayarak bu soruna dair ipuçları elde edebilirsiniz.

  • CRITICAL_PROCESS_DIED
  • SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED
  • IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
  • VIDEO_TDR_TIMEOUT_DETECTED
  • PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
  • SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION
  • DPC_WATCHDOG_VIOLATION

Bunlar gibi mavi ekran hatası alıyorsanız genellikle kolay çözüme kavuşabilecek sorunlarınız vardır. Bu sorunlar genellikle güncelleme yaptıktan sonra karşınıza çıkabilecek hatalardır. Bütün güncellemeleri silerek bu sorunlardan kurtulabilirsiniz veya bu sorunla karşılaşmadan önce yaptığınız güncellemeyi silerek sorundan kurtulup kurtulamayacağınızı deneyebilirsiniz. Eğer cihazınız açıkken mavi ekran hatası ile karşılaşma durumunuz olduysa eğer bu donanımsal bir problemdir. Eğer elinizde yedek parça varsa bu sorunları giderme adına bunları deneyebilirsiniz eğer yoksa bir teknik servisten yardım alabilirsiniz.

Windows 10 mavi ekran hatası çözümü

Şu anda en son sürümü bulunan Windows 10 bir çok kez insanları şaşırtarak sürekli mavi ekran hatası vermeye başladı. Genel olarak bütün kullanıcılar için geçerli olmasa da bazı bilgisayar firmalarına ait işletim sistemlerinde oldukça fazla bu hataya rast geldiler. Windows 10 mavi ekran hatası bu aralar HP marka bilgisayar kullanıcılarının kabusu oldu. Artık yeni bir Windows sürümü getirmeyeceğini belirten Microsoft bu sürümün üstüne çeşitli yenilikler getirerek devam edeceklerini belirttiler bir çok yeni güncellemeye sahip olan Windows 10 yeni güncellemeleri yüklediğinizde mavi ekran hatası vermeye başladı. Mavi ekran hatasının bu aralar çözümü güncelleme yapmamaktan geçiyor. Bununla ilgili açıklama yapan Microsoft yetkilileri bu hatanın çözümü ile ilgili çalışma yaptıklarını belirttiler.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
18 Mart 2019

Osman Furkan Kaya
Osman Furkan Kaya
Başka bir dilde yazıcam en başından şarkımı kanla! Hangi dilde kafiyeliyse başkaldırı ve kavga. Vatanperverlik denen yasal mermilermiş ala... Nazım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala!

Bir cevap yazın