Kibriti Kim Bulmuştur ve Nasıl Yanar?

Kibritin kimi kitaplarda Robert Boyle tarafından 1680’de icat edildiği söylense de genel kanı olarak kibrit, 1809’da İngiliz bilimadamları tarafından icat edildi. Bu küçücük âlet, sadece uçlarından biri, içinde potasyum klorat bulunan bir karışıma batırılmış küçük bir kükürtlü tahta parçasından ibaretti. Tutuşturmak için yoğun sülfürik aside daldırmak gerekiyordu.

Bu da tehlikeli ve oyalayıcı bir işti.Kullanılışı daha basit olan ilk kibrit (1831) yılında, Dole’de, on dokuz yaşındaki genç bir Fransız öğrencisi olan Charles Sauria tarafından geliştirildi. Sauria bu karışıma, en basit sürtünmeyle alev alıveren beyaz fosfor(zehirli) katmayı akıl etti. Daha sonra, İsveç’te, çakma yerine sürülen bir başka karışıma kırmızı fosfor(zehirli değil) katıldı ve kibritin ucunda sadece potasyum klorat kaldı, böylece İsveç kibriti bulunmuş oldu.

Türkiye, 1929’a kadar kibriti Avrupa’dan ithal ederdi. İlk fabrika 1932 yılında İstanbul’un Büyükdere semtinde kuruldu. Yirmi yıl devlet tekelinde tutulan kibrit yapımı işi 1952’de serbest bırakıldı ve bu tarihten sonra özel fabrikalar da kuruldu.

Kibrit üretimi

Genelde evimizde her zaman bulunan bir ögedir ama çoğu yer artık hediyelik ve eşantiyon için kibrit üretmeye devam ediyor. Kibritin diğer ateş yakmaya yardımcı olabilecek materyallere karşı kullanışsız olması bu ürünü geçersiz kılmaya devam ediyor. Düşük fiyata sahip olması bile bu ürünü alıcı bulma konusunda sıkıntıya sokuyor.

Artık çoğu kibrit üreticisi atölyelerini ve fabrikalarını kapatmak zorunda kalıyor.Şimdilerde kendilerine başka ekmek kapıları yaratmak isteyen kibrit üreticileri çeşitli tasarımlara sahip kibritlere yöneliyor. Hediyelik ve güzel tasarımlara sahip olmak isteyen insanlara satılan bu kibritler birazda olsa kibrit üreticilerini sevindiriyor.Hatta çoğu güzelleme adına insanlar hala kibrit kullanmaya devam ediyor.Sigaralarını çakmakla yakmayı reddeden insan sayısı oldukça fazla artık bakkallarda bile zorlukla bulunan kibriti seyyar satıcıların elinde anca görebiliyoruz.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
26 Şubat 2019

Osman Furkan Kaya
Osman Furkan Kaya
Başka bir dilde yazıcam en başından şarkımı kanla! Hangi dilde kafiyeliyse başkaldırı ve kavga. Vatanperverlik denen yasal mermilermiş ala... Nazım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala!

Bir cevap yazın