Reklamı Kapat

Reklamı Kapat

Kamu kurumlarına araç alımında sayı yarıya düştü

Araç alımı için 2019 bütçesi belli oldu. Bütçe kapsamında içerisinde bulunduğumuz 2018 yılına göre bir düşüş yaşandığı ve gelecek yıl alım yapılacak araç sayısının  2 bin 304 olduğu açıklandı. Araç alımına dair bilgi paylaşırken kiralamaya dair bir bilgi henüz net olarak gerekli makamlar tarafından açıklanmadı.

Kamu kurumlarına araç alımında sayı yarıya düştü

Doların yükselmesi ve Türk lirasının değer kaybetmesinden dolayı Türkiye’de tasarruf dönemi başladı. Kamu kurum ve kuruluşlarında en çok bütçe ise genelde araç alımlarına ve aynı zamanda bu araçlara alınan yakıtlarda oluşuyordu. Bu sorunu ortadan kaldırmak için yeni model araç alımında daralma yapılmıştı ama gelen haberlere göre 2019’da araç alımı için sayı düşürüldü. 2019 araç alımı sayısının 2 bin 304 taşıt olduğu açıklandı. Bu sayı içerisinde bulunduğumuz 2018 yılı için 4 bin 772 olmuştu. Ne kadar çok araç alınırsa aynı zamanda o kadar çok yakıt alınacak ve dolayısıyla bütçeden çok fazla para çıkmış olacak.

KİRALAMAYA DAİR BİR BİLGİ PAYLAŞILMADI

Araç kiralama yüzünden devletin birçok bakanlığında sıkıntı yaşanmıştı çünkü sadece bu yılı ele alacak olursak açıklanan verilere göre ilk 7 ay için sadece araç kiralama maliyeti 299.1 milyon lira oldu. Bu paranın çok ciddi bir rakam olduğunu söylemek gerekiyor. Kiralanan bu araçlara ödenen parayla yeni bir bütçe oluşturabilirdi. Bu bütçe ile girişimcilere daha fazla destek veya ihtiyaç sahiplerine yardım edilebilirdi. Elbette bu sorunlar son bulacak ve hükümet bu tür sorunları ortadan kaldırmak için son hızla çalışıyor.

TASARRUF EDİLMEZSE YENİ KRİZ KAPIYI ÇALACAK

Sadece devletin bakanlıklarının değil aynı zamanda vatandaşında tasarruf etmesi gerekiyor. Elektrik, su ve doğalgazı çok daha verimli kullanmak gerekiyor. İsraf edilen her enerji kaynağımız bize oldukça kötü geri dönüşler sağlayacağı için vatandaşların bu konuların üstünde durması gerekiyor. Bunların hepsinin haricinde kamu kurum ve kuruluşlarında da elektrik anlamında tasarrufun yapılması için çalışmaların yapıldığını söyleyelim. Araç alımının azaltılması iyiye mi işaret yoksa kiralamanın artması için yapılan bir şey mi elbette bilemiyoruz ama gelecek yıl raporlarında ne olacağını hep birlikte göreceğiz.


Cevap yaz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Site haritası ve Haber haritası yolu gösterir. Diş Teli Fiyatları | Wifi Şifre Kırma
| SSD VDS | Urfa Haber | > ​Z kuşağı siyaseti…
Google Haberler