Glutensiz Hayat

Gluten Hassasiyeti son zamanlarda sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Peki Gluten Nedir ? Çok basit bir şekilde hamurun elastik bir yapıya sahip pişmiş hamurun ise çiğnenebilmesini sağlayan bir protein ailesidir. Bu protein olmayınca hamur mayalanmaz ve kabarmaz.

Glutensiz Beslenme

Glutensiz Beslenme Önerileri sizlere daha sağlıklı bir hayat kurmada yardımcı olabilir. Yemek yedikten sonra şişkinlik , eklem ağrısı gibi sıkıntılarınız var ise sizde Çölyak Hastalığı olabilir. Bunun için yapmanız gereken Glutensiz Beslenme Yollarını denemek. Bu dönemde yapabileceğiniz onlarca Glutensiz Beslenme Diyeti bulunmaktadır. Öncellikle buğday , arpa , yulaf gibi Gluten bol olan yiyeceklerden uzak duracaksınız. Glutensiz Un , Glutensiz Ekmek gibi yiyecekleri mutfağınıza sokmaya başlayabilirsiniz. Hayvansal Gıdalar olarak anılan beyaz ve kırmızı et , meyve ve sebzeler , soya fasulyesi ve keten tohumu ,  Eti Pronot gibi besinlerle bu diyete başlamak en akıllıca olanıdır. Kesinlikle aldığınız her ürünün içeriğini okumalı Çölyak Hastalı ğını tetikleyecek ürünlerden uzak durmalısınız. Bu diyeti yaparken vücudunuzun gerekli mineral ve vitaminlerden uzak tutup sağlığınızı kesinlikle riske atmamalısınız. Glutensiz pek ürün olmadığı için bu Çölyak Diyeti nde epeyce özenli ve dikkatli olmalısınız. Yiyeceklerinizi kendiniz yapabilir yada Glutensiz Ürünler satan marketlerden temin etmeye çalışabilirsiniz.

Glutensiz Beslenmenin Zararları

Gluten Duyarlılığı son zamanlarda sıkça karşımızda insanlar Çölyak Hastası olup olmadığını merak ediyor ve bunun için Glutensiz Hayat‘a geçiş yaparak sağlığını korumaya çalışıyor. Bir çok besinden , vitaminden , mineralden istifade etmeyebiliyorlar. Glutensiz Diyetin Zararlarını bu şekilde açıklayabiliriz bir taraftan sağlığımızı kurtarmaya çalışırken bir taraftan sağlığımızı kaybetmemeliyiz. Bunun için Glutensiz Beslenmeye dikkat etmeliyiz. Çünkü Glutensiz Yaşam insülin direncini  karşınıza çıkartabilir bu yüzden zaman içinde fazla kilo alıp Sağlıksız Yaşama davetiye çıkartabilirsiniz. Çölyak Hastalığı Belirtileri gösteriyorsanız hemen önceliğiniz bu tarz gıdaları kesmek olmamalı. Öncelikle bir doktora görünmeli gerekli teşhis koyulduktan sonra uzman görüşleri alınarak Çölyak Diyetine başlanmalıdır.

Çölyak Hastalığı Nedir

Glutensiz beslenme  için öncelikle Çölyak Hastalığı Testi yaptırmanız gerekebilir. Bağırsaklarınızın Gluten adli besine gösterdiği aşırı hassasiyet olarakta açıklanabilen bu hastalık kronikleşebilen bir alerjik reaksiyondur. Oldukça ağrılı sindirim sorunlarına ve çeşitli hastalıklara neden olabilir. Besin eksikliği yüzünden kilo kaybı , kokulu dışkı , depresyon ve deri dökülmesine sebep olabilir. Çölyak Hastalığı Genetik olabilir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
18 Mart 2019

Osman Furkan Kaya
Osman Furkan Kaya
Başka bir dilde yazıcam en başından şarkımı kanla! Hangi dilde kafiyeliyse başkaldırı ve kavga. Vatanperverlik denen yasal mermilermiş ala... Nazım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hala!

Bir cevap yazın