Erkeklerde Depresyon Belirtileri ve Tedavisi?

Erkekler çoğunlukla güçlü görünürler ve duygularını kontrol ederler. Fakat, erkeklerde depresyon ortaya çıktığında, çoğu zaman bunu inkâr eder ya da örtbas etmeye çalışırlar.

Bu yazıda, “erkeklerde depresyon nedenleri”, “erkeklerde depresyon belirtileri nelerdir” ve “erkeklerde depresyon tedavisi” hakkında bilgi verilecektir.

Depresyon kadınları ve erkekleri farklı şekilde etkiler. Ruhsal hastalıklar için tedavi arayan erkeklerin oranının kadınlara göre iki kat daha fazla olduğu bulunmuştur.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünya çapında yaklaşık 322 milyon insan, depresyonla yaşıyor. Bu durumdan en çok etkilenenlerin 30-49 yaş grubundaki erkekler olduğu belirtiliyor.

Erkek Depresyonu Nedir?

Erkeklerde depresyon tedavi edilebilir ve yanlış anlamaların aksine, duygusal zafiyetin ya da başarısız erkekliğin bir belirtisi değildir.

Erkeklerin depresyona girmesi, iş verimliliğinden tutun da ilişkilerine kadar günlük yaşamda nasıl düşündüğünü, hissettiğini değiştirir.

Erkekler çoğu zaman duygularını ifade etmenin zor olduğunu düşündüklerinden, depresyonu gözden kaçırırlar. Bunun yerine, baş ağrısı, sırt ağrısı, uyku güçlüğü ve cinsel sorunlar gibi depresyona eşlik eden fiziksel belirtilere odaklanırlar. Erkek depresyonunun yaygın olarak bilinmemesinin nedeni budur.

Ne yazık ki, erkeklerin kadınlardan daha fazla intihar etme olasılığı vardır, bu nedenle intihar düşünceleri akla gelmeden önce yardım almaları gereklidir.

Erkeklerde Depresyon Belirtileri

 • Erektil disfonksiyon: Erkeklerde depresyon ve cinsellik arasında güçlü bir şekilde bağlantı vardır. Arzu ve cinsel işlev bozukluğu kaybı, erkeklerin rapor etmediği belirtilerdir.
 • Yorgunluk: Alabama Üniversitesi’nden bir klinik psikoloğa göre, erkeklerin depresyondaki yorgunluk ve diğer fiziksel semptomları kadınlara göre rapor etme olasılığı daha yüksektir.
 • Uyku problemleri: Çok fazla ya da çok az uyumak, erkeklerde depresyon belirtilerinden bazılarıdır.
 • Mide ağrısı veya sırt ağrısı: Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü tarafından yürütülen odak gruplara göre, erkekler kronik ağrı ve sindirim bozukluklarının depresyonla bağlantılı olduğunu fark etmez.
 • Sinirlilik: Hüzün göstermek yerine, erkekler sürekli olarak olumsuz düşüncelere sahip oldukları için sinirlilik belirtileri gösterirler.
 • Konsantrasyon kaybı: Psikomotor gecikme, bir erkeğin bilgiyi işleme kabiliyetini azaltır, böylece odak ve konsantrasyon bozulur.
 • Öfke: Bazı erkekler, depresyondayken kızgın ya da saldırgan olduğunu belirtir.
 • Anksiyete: Erkeklerin, kadınlara göre anksiyete bozukluklarından muzdarip olma olasılıkları daha yüksek olduğu söylenir. Diğer belirtiler ve semptomlar intihar düşünceleri, alkol veya uyuşturucu kullanımı, riskli davranışlar ve şiddet içeren veya istismar edici davranışlardır.

Depresyonda Olan Erkek Nasıl Anlaşılır?

 • Umutsuzluk ve çaresizlik duygularını yaşar.
 • Aktivitelere ilginin azalması ve sosyalleşme kaybı.
 • Normalden daha fazla huzursuzluk
 • Aşırı alkol tüketimi.
 • Negatif düşüncelerini kontrol edememek.
 • Uyku ve iştah değişiklikleri

Erkeklerde Depresyon Tedavisi

Yaşam tarzı değişiklikleri

Hafif egzersizler yaparak, yeme alışkanlıklarınızı geliştirerek ve sıkı bir uyku rutini izleyerek, yaşam tarzınızı değiştirerek depresyon belirtilerini hafifletebilirsiniz.

İlaç

Bir psikiyatrist ilaç verme konusunda yardımcı olabilir. Genellikle serotonin-norepinefrin geri alım inhibitörü (SNRI) ve serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) ilaçları depresyon tedavisinde etkilidir. Bu ilaçları almadan önce doktorunuza danışın.

Psikoterapi

Konuşma terapisi olarak da bilinir ve ruh sağlığı uzmanı ile konuşmak, depresyonun tedavisine yardımcı olabilir. Depresyon tedavisinde etkili olan farklı psikoterapi türleri bilişsel davranışçı terapi, kişilerarası konuşma terapisi ve problem çözme terapisidir.

Erkeklerde depresyon nasıl desteklenir?

Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’ne göre, yapmanız gereken şeyler şöyledir;

Depresyondaki kişiyi konuşarak meşgul edin ve söylediklerini dikkatlice dinleyin.
İntihar ile ilgili ifadeleri göz ardı etmeyin ve ona umut verin.
Yürüyüşe çıkarın ve onu farklı faaliyetlere yönlendirin.
İlaç ve alkol kullanımını takip edin.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Bir cevap yazın