Çiçekler Neden Renkli Ve Kokulu Olur?

Çiçeğin yapraklarında, bitkinin yetişme kalitesiyle doğrudan ilgili kokulu yağlar oluştuğunda güzel bir koku yayılır.  Bu yağların kimyasal bileşenleri, oldukça karmaşık ve özel koşullar altında çözünüp buharlaşırlar.

Çiçeğin kokusu olarak duyduğumuz şey havaya karışan bu buharlaşmış yağlardır. Her çiçekteki yağın farklı kimyasal bileşenleri olduğu için,farklı çiçek türleri birbirinden farklı kokarlar.

Çiçeklere mavi, kırmızı, mor, eflatun ve diğer renkleri veren maddeye “anthocyanin” denir. Odamızda bulunmasını seçeceğimiz çiçeklerin güzel kokması evimizin ferahlığı açısından oldukça önemlidir. Evimizi kimyasallar ile değil doğal yoldan güzel kokmasını sağlamak hem bizim hem çocuklarımızın sağlığı açısından oldukça önemli ve gereklidir.

Oda parfümü gibi kesinlikle kimyasallardan oluşan spreyleri kullandıktan belirli bir süre sonra bitecektir ama çiçekler güzel baktığınız takdirde ömrü yettikçe sizin evinizi bedavaya güzel kokmasını sağlayacaktır. Hem evinize güzel bir görüntü hemde hoş bir koku sağlayacağından uzun yıllar kullanmanıza olanak sağlayacaktır.

Çiçek Bakımı

Yukarıda anlattığımız gibi çiçekler doğal olmalarının yanı hem güzel kokulu hem de güzel görüntülere sahip bitkilerdir. Binlerce farklı renk ve türde olan çiçekler evlerimizin yıllardır tartışılmaz vazgeçilmezleridir ki bu yolla para kazanan insanların sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.

Peyzaj bölümü bunun üzerine kuruludur ve üniversitelerde yıllardır okutulmaya devam ediyor. Bahçenizdeki çiçeklerinizi göze hoş gelebilecek bir düzene sokarak içinizi ferahlatacak baktıkça sizi mutlu edecek adımlar atarak görevlerini büyük bir ustalıkla ve aldıkları eğitimin onlara verdiği güzel yeteneklerle işlerini mükemmel şekilde başarırlar. Evde çiçek bakımı gibi bir duruma gelirsek eğer kesinlikle ilk başlarda profesyonel bir bakım durumu olmayacağından eski usül yöntemlerle çiçeklerinize bakabilirsiniz.

Yapabileceğiniz yani yapmanız gereken belli başlı şeyler vardır. Çiçeğinizi azda olsa güneş gören bir yere koymanız ilk başta yapmanız gereken şeylerden biridir. Sonrasında toprağın önemi devreye giriyor. Kesinlikle minerali bol bir verimli toprak kullanmalısınız. Bu toprağın içinde doğal gübre olursa sizin yaranıza olacaktır. Kuş gübresi en etkili gübrelerden ve ulaşılması kolay olanlarındandır. Bu gübre oldukça etkili ve kesinlikle verimlidir.

Çiçeğinizin toprağını arada bir değiştirmekte fayda vardır hem çiçeğinizin kökleri hemde toprağınız hava almış olur. Sonrasında ise çiçek sulama adımına geçebiliriz. Çiçeğinizi türüne göre günlük periyotlar veya haftalık periyotlarda sulayabilirsiniz. Sulama işlemi çiçeğin büyüklüğüne göre de değişebilir.Önemli olan çiçeğinizin ihtiyacı kadar su verebilmektir çiçeğinizi fazla sudan dolayı boğmadan onun büyümesine yetecek kadar sulamak önemlidir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...