Çavuşoğlu: S-400 Belirsizliği Sürüyor

Türkiye’nin son günlerde gündemini oldukça meşgul eden Rusya’dan alacağımız hava savunma sistemi S-400’ler ilgili her gün yeni bir açıklama daha geliyor. Daha öncesinde ABD hükümetine bağlı yetkililerin Türkiye’yi ambargo ile tehdit ettiği hava savunma sistemi alımları ilgili Çavuşoğlu katıldığı toplantıda yeni açıklamalarda bulundu.

Türkiye-Romanya-Polonya Üçlü Görüşmesi

Bu üç ülkenin Dışişleri Bakanlarının katılımıyla oluşturan bu toplantıda gündemi oldukça meşgul eden S-400 hava savunma sistemi ile ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yaptığı açıklamada, ABD Hükümeti’ne teklifte bulunduklarını ve ortak bir komisyon kurulmasını ve bu komisyonda uzman kişilerin bulunmasını ,  onların görüşlerinin alınmasını ve S-400’lerin  F-35’lerin teknolojisini alabileceğinin söylendiğini ve bunları gerçekçi bulmadıklarını belirtti.

ABD’ye S-400 Teklifi

Suriye üzerinde hali hazırda uçuşları yapılan F-35’lerin herhangi bir sorunla karşılaşmadıklarını belirten Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu biz bunu gerçekçi bulmuyoruz. Biz başında beri S-400’ün tamamen bizim kontrolümüzde olması için hareket ettik. Bugün Suriye’de S-400’ler var. Suriye üzerinde ABD ve İsrail’in F-35’leri uçtu. İddialar doğruysa F-35’in bilgileri çoktan tanımlanmış demektir. Yine de biz endişeleri gidermek için ortak çalışma grubu kuralım dedik, ama ABD’den henüz olumlu bir yaklaşım görmedik. NATO olumlu baktı bu düşünceye. Bu konularda son sözü NATO Genel Sekreteri söylüyor. Biz NATO üyesiysek NATO’nun endişelerini de dikkate almalıyız. Biz bu konularda her zaman hassassız. Bizim hava savunma sistemlerine acil olarak ihtiyacımız var. Şu anda biz Santi’yi birlikte üretmek için Eurosam’la da bir anlaşma imzaladık..

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Bir cevap yazın